Godinu dana nakon velikog izbornog trijumfa, David Cameron u ozbiljnoj sramoti napušta mjesto premijera

Nakon odluke o Brexitu Cameron je podnio ostavku

Prime Minister David Cameron attending a service of prayer and remembrance to commemorate Jo Cox MP at St Margaret's Church, London. PRESS ASSOCIATION Photo. Picture date: Monday June 20, 2016. See PA story POLITICS MP Service. Photo credit should read: Yui Mok/PA Wire
FOTO: Profimedia, Press Association

“Britanski građani glasali su za izlazak iz Europske unije i njihova volja mora se poštovati.” Tim je riječima David Cameron priznao ishod referenduma za kojeg nikad nije vjerovao da će se ostvariti: zemlja je glasovala za Brexit. Njegova usnica je podrhtavala, a supruga je bila pored njega kada je objavio da daje ostavku, piše Economist.

Kandidaturu za novog lidera Konzervativne stranke i sljedećeg britanskog premiejra još nije istaknuo nitko od Cameronovih stranačkih kolega i suparnika, ali očekuje se kako bi to uskoro mogli napraviti Boris Johnson i Theresa May, a vjerojatno i drugi.

Sada je morao otići

Cameronov potez bilo je teško zamisliti samo nekoliko sati ranije, no, oko pet ujutro po britanskom vremenu potvrđen je premijerov poraz na referendumu. Posljednih je mjeseci Cameron proveo obilazeći zemlju i uvjeravajući birača ih kako bi posljedice Brexita bile katastrofalne. Sada nije želio ostati i sudjelovati u pretvaranju te katastrofe u realnost, analizira Economist. U svakom slučaju, većina anti-EU članova njegove stranke to bi ne bi tolerirali; David Cameron morao je otići.

Tek godinu dana nakon trijumfa na izborima, Cameron je dao ostavku. Referendum na kojem je 52 posto građana glasalo da da zemlja izađe iz EU instantno je preokrenulo političko nasljeđe čovjeka koji je postao premijer još 2010, analizira WSJ. Do petka ujutro Cameron je vješto slagao svoj politički labirint. Prije dvije godine održan je referendum o škotskoj neovisnosti, zemlja je odlučila da ostaje u Ujedinjenom Kraljevstvu, što je, naravno, zagovarao i Cameron.

Ranije je Cameron rekao kako će ostati na mjestu premijera bez obzira na rezultat referenduma. Isto to je rekao i uoči referenduma o škotskoj neovisnosti 2014., ali je kasnije priznao da je razmišljao o ostavci u slučaju da izgubi. Ovog je jutra, međutim, njegova situacija postala neodrživa. Nakon Brexita škotska premijerka Nicola Sturgeon rekla je kako je drugi referendum o škotskoj neovisnosti “vrlo vjerojatan”.

Guardian piše kako je ludost i slabost Torijevaca ovim rezultatom prerasla u europsku tragediju. Suočen sa snagom i dinamikom britanskog političkog života, Cameron se pokazao nemoćan sve to kontrolirati. Ogorčenje zbog imigracije, otpor građana prema političkom zastrašivanju i slabost laburista na kraju su doveli do ovakvog rezultata.

Kockao se i izgubio

Oproštajni govor Davida Camerona bio je emocionalan pokušaj da podsjeti na najbolje trenutke tijekom šest godina, koliko je bio na vlasti. Govorio je i o važnosti stabilnosti u narednim mjesecima, a ubacio je i malo domoljublja, govoreći “o ovoj velikoj zemlji”.

Economist analizira kako je to bio dirljiv pokušaj da napusti dužnost s nekim komadićima dostojanstva i časti. No, pokušaj je bio neupješan, zaključuju. S burzovnim indeksima koji padaju diljem Europe, Cameronova dostignuća tijekom šestogodišnje vladavine činila su se, možda nepravedno, slabašna.

Cameron se kockao i izgubio, govorio je kako je ovo velika demokratska vježba i kako je važno odgovoriti na na ovakva pitanja. I građani su odgovorili. Cameron je davne 2013. donio bezobzirnu odluku da će održati referendum, koji zapravo nitko nije ozbiljno tražio. Njegov motiv bio je umiriti nezadovoljne konzervativne zastupnike, desno krilo vlastite stranke, a računao je kako će s europskim partnerima ispregovarati nove uvjete članstva Velike Britanije, i zatim uvjerljivo pobjediti na referendumu.

Ta je strategija, analiza Economist, u najboljem slučaju bila naivna i površna.

Povijesni ožiljak za naciju

Premijerovo kockanje bilo je podržano uvjerenjem da će njegova moć uvjeravanja i pregovaranja spasiti stvar. U mjesecima i godinama nakon govora u 2013. u kojem je obećao referendum, propustio je priliku da izgradi jasne razloge za ostanak u EU, već je to počeo činiti u zadnjih nekoliko mjeseci.

Bez pravih savjetnika i suviše samouvjeren, pretvorio je proces pregovaranja s EU od prednosti u nedostatak: zagovornici izlaska iz EU napadali su ga što ne uspijeva ispregovarati bolje uvjete, što je bio posljednji dokaz da EU nije dobra za Britaniju. Cameronova kampanja za referendum, uz sve njegove vještine uvjeravanja, bila je, “premalo i prekasno”. Cijela ova vježba bila je spektakularno glupa, piše Economist.

Velika Britanija bit će siromašnija, izoliranija, neutjecajnija i podijeljenija. Doći će vrijeme za razmišljanje o dobrim stranama Cameronova vodstva Konzervativne stranke i vremena kada je bio premijer. No, to će sigurno biti patuljasto prema ovom divovskom pogrešnom koraku koji mijenja naciju, zajamčenom ožiljku za zemlju desetljećima i umanjuje svoje mjesto u povijesnim knjigama. On napušta dužnost u sramoti, zaključuje Economist.