Izvješće SOA-e: Rusi i Kinezi probali su hakirati neke hrvatske institucije

SOA-a kaže i da se Hrvatska nalazi na udaru lažnih vijesti

FOTO: PIXSELL

Sigurnosno obavještajna agencija (SOA) u svom najnovijem javnom izvješću potvrdila je da se Hrvatska tijekom prošle godine našla na meti cyber napada što su ih sponzorirale strane vlade. Pokušaja takvih napada tijekom 2016. godine bilo je sedam, a bili su usmjereni na zaštićene informacijske i komunikacijske sustave državnih tijela Republike Hrvatske.

Iako SOA ne navodi odakle su ti napadi stizali, sasvim je izvjesno da su iza njih stajale Rusija ili Kina, te neka od ostalih zemalja izvan NATO saveza i EU.

“Namjera napadača je dvojaka: prikupiti podatke o hrvatskim sigurnosnim, političkim, gospodarskim i drugim procesima ili pak podatke o euroatlantskim asocijacijama kojih je Republika Hrvatska članica”, objašnjava se u SOA-inom javnom izvješću.

Korupcija, pranje novca, šverc oružja…

Istovremeno se naglašava kako je uspješnost kibernetičkih napada na globalnoj razini dokazala nedostatak sigurnosnih politika koje bi svojom primjenom, odnosno proaktivnim mjerama i edukacijom povećale otpornost sustava. To je posebno važno u zaštiti kritičnih informacijskih i komunikacijskih infrastruktura. Jedan od cyber napada na hrvatsku instituciju za koji su mediji doznali, bio je onaj u kojem je sredinom 2016. godine meta bilo Ministarstvo vanjskih i europskih poslova. Iako su cyber napadači tražili tzv. diplomatske bilješke, tadašnji vrh ministarstva potvrdio je kako niti jedna važna informacija nije kompromitirana. Sumnjalo se tada da iza tog napada stoji Rusija.

SOA je u javnom izvješću analizirala sigurnosnu situaciju u Hrvatskoj što ju posebno ugrožavaju korupcija i pranje novca, izvlačenje novca iz poduzeća, te zlouporabe u javnoj nabavi. Sigurnosnu prijetnju za Hrvatsku predstavlja i korištenje njezinog teritorija za krijumčarenje oružja, kao i posredovanje pri izvozu oružja u zemlje pod međunarodnim embargom.

Hrvatska se nalazi na udaru “lažnih vijesti”

Apostrofirano je i strano obavještajno djelovanje koje je usmjereno i na procese donošenja odluka u Hrvatskoj. Ono ponekad, piše u izvješću, uključuje i elemente hibridnog djelovanja uz plasiranje tzv. “lažnih vijesti” u javni prostor i pokušaje narušavanja međunarodnog ugleda Hrvatske. Agenti SOA-e tvrde kako strane tajne službe ponekad manipuliraju i političkim procesima koji se tiču zaštite manjinskih prava u Hrvatskoj.

“U hrvatski medijski prostor nastoje se ubaciti lažne ili iskrivljene vijesti u kojima se Hrvatsku, EU i NATO prikazuje u negativnom svjetlu. Time se želi utjecati na stabilnost hrvatskih insitutcija, regionalnog okruženja i euroatlantskog zajedništva”, navodi se u javnom izvješću, drugom što ga kao ravnatelj SOA-e potpisuje Daniel Markić.

SOA otkrila cilj operacije “Balkanski špijun”

Pišu i o “medijski eksponiranoj operaciji uhićenja svjedoka, kojom se nastojalo spriječiti istraživanje ratnih zločina iz vremena Domovinskog rata u Hrvatskoj”. Akcija je trebala, piše u izvješću, poslužiti i za zastrašivanje drugih mogućih svjedoka. Iako SOA ne navodi koji je slučaj u pitanju, evidentno je da se radi o uhićenju Čede Čolovića, koji je uhićen u Srbiji zbog sumnje da je špijunirao u korist Hrvatske. Prema medijskim objavama Čolović, inače umirovljeni oficir Vojske Republike Srpske Krajine, navodno je godinama u Beogradu i Srbiji prikupljao podatke o oficirima JNA protiv kojih je Hrvatska pokrenula ili je tek trebala pokrenuti kazneni progon zbog nedjela počinjenih tijekom rata.

Analizirajući situaciju u jugoistočnom susjedstvu Hrvatske, SOA bilježi više od deset tisuća sljedbenika salafizma okupljenih u više desetaka tzv. paradžemata i nekoliko enklava, ali ističe i činjenicu da tijekom 2016. godine nije bilo uspješno provedenih terorističkih napada u tom dijelu Europe. Nekoliko ih je spriječeno koordiniranim akcijama policije i tajnih službi.