Godišnjica napada na Charlie Hebdo: Kako je mladi muslimanski migrant iz Malija postao heroj nacije

Bathily je tijekom napada spasio živote kupaca u dućanu u kojem radi

Malian Lassana Bathily, a Muslim employee who helped Jewish shoppers hide in a cold storage room from an islamist gunman during the January 9, 2015 attack, speaks on January 15 in Paris. Four people were killed by jihadist Amedy Coulibaly in a hostage-taking drama at a kosher supermarket in Paris.   AFP PHOTO / FRANCOIS GUILLOT / AFP / FRANCOIS GUILLOT
FOTO: AFP

Život mladog muslimana Lassana Bathilyja koji živi u Parizu, prije godinu dana se totalno preokrenuo kada je od anonimnog migranta iz Malija postao junak nacija, piše AFP.

Bathily, koji je zaposlenik košer trgovine u Parizu, tijekom terorističkog napada na dućan sakrio je nekoliko židovskih kupaca i tako im spasio živote.

‘Ovo je moj omiljeni Francuz’

25-godišnjak je na taj način postao simbol nade usred terorističkih napada koji prije točno godinu dana šokirali svijet, a tijekom kojih je ubijeno sedamnaestero ljudi, od kojih je većina stradala u redakciji satiričnog magazina Charlie Hebdo.

“Ovo je moj omiljeni Francuz,” povikao je francuski predsjednik Francois Hollande kada je primio Bathilyja u Elizejskoj palači dva tjedna nakon terorističkih napada.

Pomogao policiji

Bathily je kobnog 9. siječnja 2015. slagao police u dućanu u kojem radi kada je naoružani terorist Amedy Coulibaly upao u dućan. Bathily je kupce sklonio u hladnjaču u podrumu zgrade i tako ih spasio.

Dodao je kako je ugasio frižider i svjetla da naoružani napadač ne bi mogao pronaći osobe koje je skrio. Bathily je potom pobjegao kroz stražnji izlaz i pomogao policiji da dođe do taoca. Nekoliko sati kasnije, policija je svladala napadača.

Popularnost mu ne godi

US Secretary of State John Kerry (C) speaks with Malian Lassana Bathily (R), a Muslim employee who helped Jewish shoppers hide in a cold storage room from an islamist gunman during the January 9, 2015 attack, after a press conference at Paris City Hall on January 16, 2015. Kerry clasped French President Francois Hollande in a warm embrace during his visit in Paris on January 16 and said the US shared France's pain after its deadliest attack in half a century. AFP PHOTO / JOEL SAGET / AFP / JOEL SAGET
Susret s američkim državnim tajnikom Johnom Kerryjem AFP

Njegova priča postala je pozitivan simbol francuske različitosti, a on je o događaju koji ga je učinio poznatim odlučio napisati knjigu simboličnog imena “Ja nisam heroj.” Knjiga je objavljena ovaj tjedan. Bathily priznaje kako mu nije ugodno što ga se smatra herojem. “Sljedećeg jutra nakon napada, dobio sam 800 zahtjeva za prijateljstvo na Facebooku,” rekao je za AFP.

“Nakon nekoliko dana javno sam rekao kako se ne smatram herojem, učinio sam ono što sam morao,” rekao je skromni 25-godišnjak.

Neki osporavaju priču o njegovom junaštvu

Unatoč svemu, neki tvrde kako je cijela priča oko Bathilyjeva herojstva preuveličana. Jedan od taoca tako je rekao kako Bathily zapravo ništa nije napravio za taoce. “Mediji i vlasti su htjeli zabilježiti ovu lijepu sliku, kako nas je on spasio, sakrio i tako dalje. To zapravo nije istina, ali za to nije Lassana kriv. U tom trenutku trebali smo heroja,”rekao je bivši taoc.

Bathilyju takvi komentari ne smetaju. “Ako oni sada tvrde kako nisam učinio ništa za njih, to je njihov problem. Neću igrati njihovu igru “rekao je.

Lassana Bathily, a man of Malian origin described as a "hero" after he helped hostages at a Jewish supermarket hide during last week's Paris attacks (C) looks on following a ceremony at which was awarded French nationality in Paris on January 20, 2015. Lassana Bathily, who has lived in France since 2006, was awarded French nationality for his bravery during the attacks. AFP PHOTO / ERIC FEFERBERG / AFP / ERIC FEFERBERG
Dobio je francusko državljanstvo o čemu je uvijek maštao AFP

Nekoliko dana nakon terorističkog napada Bathily je od francuskog predsjednika dobio francusko državljanstvo, o čemu je sanjao još od djetinjstva. I u Maliju su ga dočekali kao heroja, a primio ga je i sam predsjednik.

No, ovaj mladić u napadu, ali i par dana nakon njega, morao se suočiti s proživljavanjem osobnu tragedije. Naime, terorist je tijekom opsade ubio i njegovog bliskog prijatelja i kolegu Yohana Cohena koji je bio jedan od četvero žrtava koji su poginuli tog dana u dućana. Samo nekoliko dana od toga, izgubio je i mlađeg brata koji je izgubio bitku s dugogodišnjom bolesti.

Bio u blizini Bataclana tijekom napada

Tijekom posljednjih terorističkih napada u Parizu kada je ubijeno 130 osoba, Bathily je bio u neposrednoj blizini dvorane Bataclan, mjesta na kojem je poginulo najviše ljudi. “Trčao sam kao i svi drugi. Zaglavio sam u susjedstvu. Vratio sam se kući tek u 5 sati ujutro,” rekao je. Tjedan kasnije napadnut je Radisson Blu Hotel u glavnom gradu Malija, isti onaj u kojem je odsjeo tijekom svojeg posljednjeg posjeta.

Ipak, ovaj mladić je i dalje optimističan. “Ne mogu me teroristi ubiti, ako Bog odluči da ću umrijeti, ja ću umrijeti,” rekao je.

Medijska slava ipak mu je donijela nešto dobro, dobio je socijalni stan i posao u pariškoj gradskoj vijećnici. Upisao je fakultet i blizu je svoga sna da postane učitelj.

“Nastavio sam živjeti, radim sve ono što sam radio i prije. Moramo pokazati solidarnost, moramo ostati ujedinjeni. Uvijek postoji nada,” zaključio je mladi junak.

(FILES) A picture taken on December 16, 2015 shows Lassana Bathily, the employee of the Hyper Cacher jewish supermarket in Paris who helped shoppers hide in a cold storage room from an Islamist gunman who attacked the store on January 9, 2015, posing with his book "Je ne suis pas un heros" (I Am Not A Hero). Lassana Bathily was an undocumented migrant from Mali until he became an unlikely hero by saving shoppers' lives during the jihadist attack on a Jewish supermarket in Paris a year ago.The narrative of a Muslim saving Jews from a jihadist made him a positive symbol of France's diversity. Bathily was just a few minutes from the end of his shift at the supermarket, unpacking frozen items in the basement, when he heard a flurry of gunfire upstairs and saw around a dozen people fleeing down the stairs. / AFP / DOMINIQUE FAGET
Napisao je knjigu simboličnog naziva “Ja nisam heroj” koja će biti publicirana u srijedu AFP