Radovi u centru Zagreba trebali su početi do kraja ove godine, ali od toga neće biti ništa. Zašto je zapeo projekt izgradnje stadiona u Kranjčevićevoj?

Plan je bio da se radovima proširi i obnovi stadion koji bi potom služio kao zamjenska lokacija za Dinamo

07.06.2023., Zagreb - Gradonacelnik Tomislav Tomasevic, sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom, predstavio je projekt rekonstrukcije stadiona u Kranjcevicevoj.  Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Premda je zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet najavio da će gradnja stadiona u Kranjčevićevoj početi do kraja 2023. godine, Jutarnji list piše da su radovi nisu počeli jer je zapeo javni natječaj za izradu glavnog i izvedbenog projekta rekonstrukcije stadiona. Plan je bio da se radovima proširi i obnovi stadion koji bi potom služio kao zamjenska lokacija za Dinamo, dok se gradi novi stadion u Maksimiru.

Dugogodišnji korisnik stadiona u Kranjčevićevoj bio je nogometni klub Zagreb, a sada ga koriste prvoligaške momčadi Lokomotiva i Rudeš. Idejni projekt rekonstrukcije stadiona izradio je zagrebački Arhitektonski fakultet, no gradska oprava morala je raspisati javni natječaj za glavnog i izvedbenog projekta rekonstrukcije stadiona.

Tvrtka za bod bolja od fakulteta

U natječaju za izradu glavnog i izvedbenog projekta rekonstrukcije stadiona navodi se kako je potrebno predvidjeti sve strojarske i elektro radove koji proizlaze iz radova rekonstrukcije stadiona, ali i sve ostale radove koje je potrebno izvesti. Dodaje se da je potrebno projektnu dokumentaciju izraditi u skladu s Idejnim projektom rekonstrukcije stadiona. Natječaj je raspisan sredinom kolovoza ove godine, a za narudžbu projekta izdvojeno je 400.000 eura.

Na natječaj se, piše Jutarnji, javio Arhitektonski fakultet, prema čijoj se ideji trebala provesti rekonstrukcija. Međutim, naručitelj se odlučio za ponudu osječke tvrtke Sirrah projekt. Premda su oba ponuđača ponudila istu cijenu projekta – 300.000 eura – osječka tvrtka odabrana je zbog više prikupljenih bodova. Ponuda fakulteta ocijenjena je s 94 boda, dok je Sirrah dobio bod više – 95.

Javile su se još tri tvrtke, no njihove ponude tražile su znatno veće iznos – od 319 do 370 tisuća eura. Arhitektonski fakultet svoju ponudu je dao zajedno sa zagrebačkim sveučilištem i tvrtkom Ing4studio iz Zagreba, a Sirrah se natjecao samostalno. No, Sirrah je u ponudi naznačio da će kao podizvoditelje uzeti tri tvrtke.

DKOM nema rok za rješavanje žalbe

No, zagrebačka Gradska uprava sa Sirrahom neće moći potpisati ugovor do daljnjega, jer se Arhitektonski fakultet u četvrtak žalio Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave (DKOM). Jutarnji ističe kako ne postoji rok u kojem DKOM mora rješavati žalbe, pa je neizvjesno kada će se zapravo pokrenuti projekt rekonstrukcije.

Sirrah je tvrtka koja potpisuje idejno rješenje za osječku Opus Arenu, odnosno, stadion NK Osijek. Riječ je o trenutno najmodernijem i najkomfornijem stadionu u državi, stoga je tvrtka zadovoljila jedan od glavnih uvjeta natječaja – iskustvo u projektima izgradnje nogometnih stadiona ili sličnih građevina.

Prilično slični stadioni

Jutarnji ističe i da se u idejnom rješenju za stadion u Kranjčevićevoj jasno vidi iskustvo koje tvrtka ima iz Opus Arene. Oba stadiona su prilično slični, a kapacitet stadiona u Kranjčevićevoj bi se s postojećih 5350 uglavnom vanjskih mjesta trebao podići na 12.016 natkrivenih mjesta, raspoređenih na tri tribine uz igralište bez atletske staze. Opus Arena ima sličan kapacitet od 13.000 sjedećih mjesta, koja su također raspoređena u četiri tribine smještene uz samo igralište.

No, razlika između dvaju stadiona je u njihovom okruženju. Osječki stadion se nalazi izvan centra grada na 15 hektara, a stadion u Kranjčevićevoj stisnut je između zgrada. Uz stadion će se izgraditi trg s kojeg će se ulaziti na tribine, pješačka zona oko stadiona i parkiralište. Dodatni prostor oslobodit će se i uklanjanjem sadašnje staze oko igrališta, ali i rušenjem građevina koje više neće trebati infrastrukturi budućeg stadiona.