Gong od Ustavnog suda traži ocjenu ustavnosti zatvaranja Markovog trga: 'Ograde ne štite od napada'

Nakon pucnjave, Markov trg je preko tisuću dana zatvoren za javnost

25.10.2020., Zagreb - Policijsko osiguranje nakon pucnjave na Markovom trgu. rPhoto: Tomislav Miletic/PIXSELL
FOTO: Tomislav Miletic/PIXSELL

Gong je Ustavnom sudu podnio prijedlog za ocjenu ustavnosti odluke prema kojoj je Markov trg preko tisuću dana zatvoren za javnost, priopćili su iz organizacije.

“Zatražile smo od Ustavnog suda da ispita ustavnost i zakonitost Uredbe o dopuni Uredbe o određivanju štićenih osoba, objekata i prostora te provođenju njihove zaštite i osiguranja prema kojoj je Markov trg štićeni prostor zatvoren za slobodno okupljanje i kretanje”, navode iz Gonga.

Gotovo tri godine nakon napada na zgradu Vlade Republike Hrvatske, napominju, Markov trg je zatvoren metalnim ogradama za građane i građanke.

‘Prosvjednici se raspršuju po okolnim uskim ulicama’

“Iako je Županijsko državno odvjetništvo nakon gotovo godinu dana izvida i dokaznih radnji utvrdilo sve relevantne okolnosti te nisu prikupljeni podaci iz kojih bi proizlazilo da su uz navedenog pojedinca sudjelovale druge osobe, trg je ostao trajno zatvoren za javnost bez pravog objašnjenja”, piše Gong.

“Premda prosvjedi nisu zabranjeni, za njihovo održavanje nije se oslobađalo više od 400 metara četvornih, što raspršuje prosvjednike po okolnim uskim ulicama i time ih udaljava od onih do kojih su došli kako bi im prenijeli svoju poruku.

Pritom nije precizno dokazano zašto je nametnuto takvo ograničenje okupljanja, kao i slobodno kretanje građankama i građanima po povijesnom trgu, kada sa sigurnosnog aspekta, odnosno ponavljanja napada poput onog u listopadu 2020. godine nema adekvatnih procjena ili dokaza o povećanom riziku”, navode nadalje.

‘Ograde nikako nisu kvalitetno sredstvo zaštite’

Dodaju da je rizik od terorističkih napada u Republici Hrvatskoj nizak, o čemu svjedoče i izvješća nadležnih institucija. “Javnost nije upoznata s razmjerima opasnosti od novog napada jer nadležne službe na naše upite odgovaraju da bi time ugrozile sigurnosni režim tog novog štićenog prostora, koji je sam po sebi arbitraran i manjkav”, piše nadalje.

“Postavljene ograde nikako nisu kvalitetno sredstvo zaštite od novih napada, a jedina im je svrha da čine jedan štićeni prostor prve kategorije privatnim parkiralištem vladajućih”, navodi Gong.

Ističu i da je stanarima i stanarkama Gornjeg grada otežano kretanje po četvrti i “time narušena kvaliteta života”, a sama četvrt čini povijesno središte glavnog grada i turističku atrakciju, “koja je ovakvim sigurnosnim režimom kakav prije nikad nije bio uveden, narušena na neodređeno vrijeme”.

‘Javnost ima pravo znati sve činjenice o razini opasnosti’

“Ovakav režim zaštite Markovog trga nije kritiziran samo od strane organizacija civilnog društva te građanki i građana grada Zagreba, već i političara i zastupnika Hrvatskog sabora koji svakodnevno prolaze trgom”, napominju.

“Gong već dugo apelira na vlasti da otvore Markov trg građankama i građanima. Na Markovom trgu se nalaze ključne demokratske institucije, Vlada, Sabor i Ustavni sud, do kojih građani i građanke ne mogu doći bez prethodne najave i registracije kod policijskog službenika na ogradi koja opasava taj prostor.

Osiguranje institucija zakonodavne i izvršne vlasti treba organizirati tako da taj prostor istodobno bude otvoren i za slobodno okupljanje. Javnost ima puno pravo znati sve činjenice o razini opasnosti, osim onih koje moraju ostati tajne, kako bi se doista osiguralo da svako ograničenje prava na slobodno okupljanje ispred Vlade, Sabora i Ustavnog suda bude jasno obrazloženo i strogo ograničeno”, zaključuju iz Gonga.