Gong pozvao Ustavni sud da reagira na razrješenje Banožića: 'To je jednostrani akt premijera'

Okarakterizirali su odluku kao 'jednostrani akt premijera'

FOTO: Marko Lukunic/PIXSELL

Gong je petak pozvao Ustavni sud na reakciju zbog nereguliranog pitanja razrješenja člana Vlade u situaciji kada član Vlade samostalno ne podnosi ostavku, referirajući se na smjenu ministra Marija Banožića ocijenivši je ”jednostranim aktom premijera koji nije u skladu s Ustavom RH”.

Taj problem je ponovno došao u fokus javnosti nakon što je premijer Andrej Plenković razriješio ministra obrane Marija Banožića nekoliko sati nakon izazivanja prometne nesreće u kojoj je poginula jedna osoba, a sam ministar je teško ozlijeđen. U praksi, navedena pravna praznina se rješava jednostranim aktom premijera koji nije u u skladu u skladu s Ustavom Republike Hrvatske, ističu u Gongu.

Dodaju i kako je člankom 110. stavkom 1. Ustava propisano je da članove Vlade predlaže osoba kojoj je predsjednik Republike povjerio mandat za sastav Vlade, što je ujedno i odredba na koju se premijer poziva u svojim rješenjima o razrješenju člana Vlade.

Ministar nije podnio ostavku

No, s druge strane, Zakon o Vladi u članku 7. razrađuje podnošenje ostavke člana Vlade, na način da, ako predsjednik Vlade prihvati ostavku pojedinog člana Vlade, rješenje o razrješenju toga člana Vlade donosi predsjednik Vlade i o tome izvješćuje Hrvatski sabor. Predsjednik Vlade će novog člana Vlade predstaviti na prvoj idućoj sjednici Hrvatskoga sabora i zatražiti glasovanje o povjerenju tom članu, ističu u Gongu.

”Međutim, ni Ustavom niti Zakonom o Vladi nije normirana situacija kada član Vlade nije podnio ostavku, a iz određenih razloga više ne uživa premijerovo povjerenje”, naglašavaju.

Plenković smijenio i Mostove ministre

Dodaju i da su ovo pitanje pravni stručnjaci problematizirali još 2017. kada je premijer Plenković smijenio Mostove ministre Orepića, Šprlju, Dobrovića i Kovačića, pozivajući se samo na članak 110. stavak 1. Ustava. Konsenzusa oko toga je li se radilo o ispravnoj proceduri nije bilo i razrješenja su ostala na snazi.

”Pitanje izostanka procedure razrješenja člana Vlade koji sam nije podnio ostavku ostalo je bez adekvatnog rješenja. Ustav u članku 116. uređuje proceduru izglasavanja nepovjerenja članu Vlade u Saboru, no ni taj članak ne daje mogućnost premijeru da samostalnim aktom razriješi ministra koji nije podnio ostavku” , ističu u Gongu. Zaključuju i kako je jedna od zadaća Ustavnog suda da prati ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti te o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti izvješćuje Hrvatski sabor.

”Stoga Gong poziva Ustavni sud da reagira na ovaj propust”, zaključuje se u priopćenju.