Google je bivšem direktoru, kojeg su optužili za seksualno zlostavljanje, isplatio 35 milijuna dolara otpremnine

Amit Singhal nije jedini direktor kompanije koji je optužen za seksualno zlostavljanje

FOTO: Screenshot/Youtube

Google je svom bivšem izvršnom direktoru Amitu Singhalu isplatio 35 milijuna dolara otpremnine nakon što je ovaj bio prisiljen podnijeti ostavku zbog optužbi za seksualno zlostavljanje. Detalji nagodbe isplivali su tijekom parnice koju su dioničari pokrenuli protiv Googlea. Guardian javlja i o drugim visokim isplatama rukovoditeljima kompanije optuženim za seksualno zlostavljanje.

Praksa da se visokopozicioniranim zaposlenicima koji su zbog raznih optužbi za neprimjereno ponašanje bili prisiljeni napustiti kompaniju isplaćuju visoke otpremnine otkrivena je kada je jedan dioničar tužio upravu Googleove matične tvrtke Alphabet zbog toga što nije štitila ugled kompanije i njezinih dioničara.

Singhal, koji je tvrtku napustio 2016. godine, porekao je sve optužbe i objavio da je Google napustio svojevoljno te da nije bio optužen za napastovanje. Američki mediji pišu da je iz tvrtke otišao nakon što je interna istraga pokazala kako su optužbe jedne zaposlenice tvrtke, koja je Singhala optužila za neprimjereno ponašanje, uvjerljive. Guardian spominje još jedan sličan slučaj, kada je tvorac operativnog sustava Android, Andy Rubin, napustio Google uz otpremninu u iznosu od 90 milijuna dolara nakon što je optužen za seksualni napad. I Rubin je tvrdio da za to nije kriv.

Prosvjedi potaknuli promjene

Google je tijekom jučerašnjeg suđenja priznao postojanje optužbi za seksualno uznemiravanje te je objavio priopćenje u kojem navode kako “svakoga tko se u Googleu ponaša neprimjereno čekaju ozbiljne posljedice”. “Posljednjih godina uveli smo brojne promjene i zauzeli oštar stav prema svakom obliku neprimjerenog ponašanja visokopozicioniranih zaposlenika“, objavili su iz Googlea.

Guardian pišu kako su se promjene zaista dogodile, a na to ih je potaknula akcija desetaka tisuća zaposlenika diljem svijeta koji su nakon vijesti o golemoj otpremnini za Rubina napustili svoja radna mjesta i prosvjedovali protiv načina na koji tvrtka rješava optužbe o seksualnom zlostavljanju. Na primjer, Google je ukinuo obaveznu arbitražu koja se do tada primjenjivala u svim slučajevima optužbi za seksualno zlostavljanje. Organizatori prosvjeda još se bore za to da tvrtka usvoji druge zahtjeve radnika.