Gospođa iz Varaždina 6 sati čekala Hitnu pa uskoro preminula. Ministarstvo upravo: ‘Kriva je dispečerica’

Objavljeni su rezultati inspekcije

24.11.2020., Varazdin - Satori u krugu Opce bolnice sluze kao cekaonice za bolesnike koje odvoze dalje. Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U siječnju je objavljen mučni slučaj iz Varaždina. Jedna gospođa satima čekala na dolazak hitne pomoći, te kasnije preminula u bolnici od plućne embolije. Nakon što je priča odjeknula, Ministarstvo zdravstva je javilo da je zatražilo očitovanje svih uključenih zdravstveinih institucija kao i da na teren ide inspekcija. Više od mjesec dana nakon toga, rezultati inspekcije su stigli.

Iz Ministarstva zdravstva su objavili kako su nakon, obavljenog nadzora u Zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije, Općoj bolnici Varaždin te ordinacijama obiteljske medicine dr. med. Tamara Bosak i dr. med Ana Nanovski, utvrđeni propusti u varaždinskom Zavodu za hitnu medicinu. Dodaju i da će “u okviru svojih nadležnosti poduzeti daljnje mjere”, ne detaljizirajući koji su sljedeći potezi.

Suprug preminule R.K. je medijima ispričao kako je Hitnu prvo pozvao u tri ujutro kada je došao s posla. Dispečerica mu je rekla da je ekipa hitne na terenu i neka nazove za sat vremena. On je to i napravio, ali Hitna nije došla. Ministarstvo sada javlja kako je zaključak Stručnog povjerenstva zdravstvene inspekcije utemeljen na činjenici da je “dispečerica, prvostupnica sestrinstva u varaždinskoj medicinskoj prijavno-dojavnoj jedinici drugom pozivu dodijelila kriterij nižeg stupnja hitnosti, odnosno zeleni kriterij koji označava stanja i situacije koje ne zahtijevaju hitnu medicinsku skrb”.

‘Utvrđen je propust’

Dodaju: “Slijedom toga, utvrđen je propust jer se zaprimljenom pozivu trebao dodijeliti žuti kriterij II. stupnja hitnosti koji predstavlja stanja koja su potencijalno opasna za život i koja zahtijevaju pregled liječnika te se naposljetku trebao uputiti tim hitne medicinske službe na intervenciju, tim više što su u tom trenutku bili dostupni svi postojeći resursi odnosno dva tima T1.”

Napominju, obzirom da je utvrđeno kršenje odredbe Pravilnika o uvjetima, organizaciji i načinu obavljanja hitne medicine u Zavodu za hitnu medicinu Varaždinske županije, da je zdravstvena inspekcija uputila slučaj na daljnje postupanje Hrvatskoj komori medicinskih sestara, Općinskom državnom odvjetništvu u Varaždinu te rješenje medicinskoj sestri u prijavno-dojavnoj jedinici.

“Od važnosti je naglasiti da se pozivi u medicinskoj prijavno-dojavnoj jedinici moraju primati i obrađivati na jedinstven, standardizirani način u Republici Hrvatskoj prema hrvatskom indeksu prijema hitnog poziva koji je obavezan za sve županijske zavode hitne medicine sukladno Pravilniku o uvjetima, organizaciji i načinu obavljanja hitne medicine”, zaključuju.