Nekad je nužno odabrati stranu

Jedan gospodin iz Zagreba dobio je presudu protiv Grada; potvrđuje da su nam smeće naplaćivali nelegalno

Općinski sud presudio je u korist stanara iz Bauerove ulice

Nakon što je krajem studenoga Visoki upravni sud RH ocijenio kako se odvoz smeća ne može naplaćivati prema veličini spremnika za otpad, već isključivo prema količini otpada, o čemu je Telegram prvi izvjestio, sada je presudom Općinskog građanskog suda u Zagrebu potvrđeno da jedinica obračuna odvoza otpada nije mogla biti ni kvadratura stana. Odnosno, da je Grad Zagreb godinama nelegalno naplaćivao odvoz smeća.

Zagrepčanima je naplaćivan je odvoz smeća prema veličini njihova stana, a onima koji nisu platili račune, Čistoća je preko odvjetničkog ureda Marijana Hanžekovića slala ovrhe. No, Marinko Komljenović, gospodin koji živi u Ulici Antuna Bauera u središtu Zagreba, nije želio platiti dug od 207 kuna, kao ni troškove ovršnog postupka, već se s Čistoćom suočio na sudu. Podnio je prigovor protiv ovrhe iz prosinca 2014. godine, a sada je Građanski sud presudio u njegovu korist.

Tijekom procesa sudac Marijan Glavaš analizirao je poslovne knjige Čistoće, registar matičnih podataka, račune, Pravilnik, Odluku o komunalnom redu te cjenik.

Građani moraju plaćati točno koliko su potrošili

Gradska tvrtka Čistoća, dakle, utvrdila je da gospodin Komljenović, koji živi u stanu nešto većem od 30 kvadrata, od kolovoza 2013. do siječnja 2014. godine nije plaćao odvoz smeća. Naknada mu je obračunavana po kvadraturi površine tog stana. Međutim, program odvoza otpada, kao ni evidenciju o preuzetoj količini otpada od korisnika prema kriteriju količine otpada Čistoća nije dostavila sudu.

Analizirajući propise, sud je utvrdio da se, prema Zakonu o otpadu, troškovi gospodarenja otpadom obračunavaju prema kriteriju količine i svojstvu otpada uz primjenu načela “onečišćivač plaća”. U pitanju je načelo prema kojem građani plaćaju odvoz za točno onoliko otpada koliko su ga proizveli.

Čistoća je obavezna voditi evidenciju

Nakon što se Zakon o otpadu 1. siječnja 2010. godine izmijenio, više nije bilo dozvoljeno da obračunski kriterij bude površina stambenog prostora, no cijena odvoza smeća i dalje se tako formirala.

Sada, kada vrijedi Zakon o održivom gospodarenju otpadom, koji je stupio na snagu 2013., Čistoća je dobila obvezu voditi evidenciju o preuzetoj količini otpada od pojedinog korisnika određenom obračunskom razdoblju i to prema kriteriju količine otpada. Sudac Glavaš je, odbijajući tužbu Čistoće protiv stanara iz Bauerove ulice, naveo i Zakon o zaštiti potrošača, koji traži da cijena bude primjerena stvarnoj potrošnji.

“Prodaja javnih usluga potrošačima, kada to priroda te javne usluge dopušta, mora biti obračunata prema potrošnji, a Pravilnik zagrebačke Čistoće nije usklađen s tim”, zaključio je sudac na čiju presudu Čistoća ima pravo žalbe Županijskom sudu u Zagrebu.