Gospodin Šegon, bivši Linićev pomoćnik, konobaru mora isplatiti 300.000 kuna jer je čovjeku, eto, nezakonito dao otkaz

Branko Šegon je bio u vrhu političke vlasti, a sada se bavi turističkim biznisom

10.06.2014., Zagreb - Branko Segon, bivsi pomocnik ministra financija.
Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: Robert Anic/PIXSELL

Bivši pomoćnik ministra financija u SDP-ovoj vladi Branko Šegon, koji je smijenjen zbog afere sa sukobom interesa pa je nastavio s privatnim poduzetništvom, morat će svom nekadašnjem zaposleniku isplatiti više od 300 tisuća kuna. Oštetio ga je, kaže sud, kada mu je nezakonito dao otkaz, a zakidao ga je i dok je radio za njega kao konobar na Korčuli tako da mu je bez razloga umanjivao plaću. Sada će mu sav taj novac, prema nepravomoćnoj presudi suda u Korčuli, ipak morati isplatiti.

Branko Šegon iako više nije politički aktivan, još je javnosti zanimljiv upravo zbog svojih poslova na Korčuli. U Veloj Luci trenutno gradi marinu u koju je uložio gotovo 50 milijuna eura, a njegovo poslovno carstvo krenulo se širiti upravo od tamo, s otoka s kojeg mu je porijeklom supruga.

Rast bogatstva Branka Šegona

Još za vrijeme svog mandata u vrhu Ministarstva financija Šegon je često bio u fokusu medija. Privlačio je pozornost prije svega zbog značajne imovine svoje obitelji. Bogatstvo je stekao prije dolaska na vlast. Zanimljiva je bila i biografska činjenica da je dio svog staža proveo u državnoj upravi, započevši karijeru kao tržišni inspektor, da bi napredovao sve do glavnog analitičara za gospodarski kriminalitet u sektoru krim policije MUP-a.

No, sredinom 1990-tih prelazi u privatan biznis, surađuje sa Zdenkom Zrilićem, nekadašnjim savjetnikom Hypo banke i Vladimirom Zagorcem, druži se s Božidarom Kalmetom, Mladenom Bajićem

Kazna za sukob interesa

Njegova tvrtka Facta Vera, koja je sada izgubila spor s konobarom s Korčule, prije nekoliko godina našla se u središtu skandala, jer je dobila kredit od Hrvatske banke za obnovu i razvitak 2013., u vrijeme dok je Šegon, još bio na vlasti. Na osnovu svoje tadašnje funkcije, bio je zadužen za nadzor nad upravljanjem sredstvima što ih je banka dodjeljivala, a obavljao je i kontrolu kreditnih institucija.

Radilo se o 850 milijuna kuna kredita, zbog čega je Šegon, na kraju, kažnjen za sukob interesa. Jednostavno nije smio biti povezan s bankom koja je kreditirala njegovu obiteljsku firmu.

Nedavno je ta kazna Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa dobila i pravomoćni epilog na Visokom upravnom sudu RH. Šegon je s funkcije pomoćnika ministra smijenjen još veljači 2014., odmah nakon što je Povjerenstvo pokrenulo postupak protiv njega.

Presuda protiv Šegonove firme

Sada stiže nova sudska odluka protiv Šegona i njegove firme. Sud na Korčuli zaključio je kako je ozbiljno oštetio svog nekadašnjeg zaposlenika kada mu je 31. listopada 2012. otkazao ugovor o radu. Gospodin je u Facta Veri, tvrtki koja u vlasništvu ima hotel Korkyra u Veloj Luci, apartmane i poslovne prostore, od travnja 2010. radio kao konobar, te neko vrijeme i kao šef sale.

Ugovorom o radu koji je bio utemeljen na Zakonu o radu i Kolektivnom ugovoru za ugostiteljstvo, uz obračun minulog rada, trebao je, utvrdio je sud, dobivati plaću od oko šest tisuća kuna. Međutim, iako mu je u ugovoru bio naveden upravo toliki neto iznos, Šegonova tvrtka isplaćivala mu je plaću kao da se radilo o bruto iznosu, što znači da je na svoj račun konobar u konačnici dobivao oko četiri tisuće kuna.

Nezakonit otkaz radniku

Kada se krajem 2012. našao na ulici, konobar odlučuje tužiti Facta Veru. U sudskom sporu dokazuje da je otkaz doista dobio nezakonito. Iako je presudom Facta Veri bilo naloženo da ga vrati na posao, to firma bivšeg pomoćnika ministra odbija učiniti. Konobar je zato prisiljen pokrenuti novi sudski spor, točnije ovrhu za vraćanje na posao.

U međuvremenu puni 65 godina života, pa stječe uvjete za mirovinu. Ona mu je nešto niže jer ga je Šegon, eto, oštetio isplatom niže plaće. Sada će ipak razliku u tim plaćama dobiti, jer je sud u Korčuli angažirao financijsko-knjigovodstvenog vještaka koji je utvrdio koliko je Facta Veda dužna svom bivšem zaposleniku.

Šegon će platiti i kamate

Za period od 1. siječnja 2011. do 30. studenog 2012. kada mu je umanjivana ugovorena plaća. Facta Vera mora mu nadoknaditi gotovo 73 tisuće kuna. Još 235 tisuća kuna, ukoliko ova presuda postane pravomoćna, konobar će dobiti kao naknadu plaća od trenutka kada je dobio otkaz do travnja 2015. godine kada je stekao uvjete za mirovinu. Na te iznose obračunavat će se i kamate, sve dok ih Šegon ne podmiri. Sud je nezakonito otpuštenom radniku dosudio i osam tisuća kuna otpremnine.

Ova presuda dolazi svega nekoliko mjeseci nakon što je Šegon najavio novi veliki turističko-ugostiteljski projekt u Veloj Luci. Jutarnji list pisao je da ulaže 47 milijuna kuna u gradnju marine sa 177 vezova. Prva faza projekta trebala bi biti gotova već ovog ljeta, a druga do 2022. godine.