Gotovo je. Biden je novi američki predsjednik

Joe Biden postat će 46. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država

Američki mediji AP, NBC i CNN proglasili su Joea Bidena pobjednikom američkih predsjedničkih izbora. Biden je pobijedio u Pennsylvaniji i tako osvojio minimalno 273 elektorska glasa, što mu je i više nego dovoljno za pobjedu. Vjerojatno je da Biden neće ostati na tome: još se čekaju konačni rezultati iz tri savezne države koji bi mu mogli donijeti ukupno 306 elektorskih glasova. Nešto kasnije i sam Biden je na Twitteru proglasio pobjedu.

“Ameriko, počašćen sam što ste me izabrali da vodim ovu veliku zemlju. Posao koji je pred nama bit će težak, ali obećavam vam ovo: bit ću predsjednik svih Amerikanaca – bez obzira jeste li glasali za mene ili ne. Zadržat ću vjeru koju ste mi dali”, napisao je novoizabrani predsjednik.

Vrlo neizvjesni izbori

Do pobjede je demokratski kandidat došao nakon neobično dugačkog procesa brojanja glasova koji se rastegnuo kroz nekoliko dana. Prvi rezultat objavljeni nedugo nakon zatvaranja birališta 3. studenog nisu djelovali dobro za Trumpa: Biden je vodio u Teksasu, republikanskoj utvrdi koja nosi golemih 38 elektorskih glasova, a poveo je i u Ohiu te Sjevernoj Karolini, saveznim državama bez kojih aktualni predsjednik nije imao šanse dobiti izbore.

Stvari su se ubrzo stubokom promijenile. Trump je osvojio Floridu i poveo u Virginiji i Michiganu, a uskoro je objavljeno da nakon polovice prebrojanih glasova ima prednost u još dvije države Srednjeg zapada: Pennsylvaniji i Wisconsinu. Na kartama na kojima je većina medija prikazivala stanje na terenu dominirala je crvena boja, a Trumpovi pristaše počeli su objavljivati trijumfalističke poruke na društvenim mrežama.

Znalo se kako će završiti

Do novog obrata došlo je tijekom idućeg jutra. Prvo je stigla vijest o iznenađujućem Bidenovom vodstvu u Arizoni, nakon čega je demokratski kandidat počeo sustizati Trumpa u ključnim državama. Prednost dosadašnjeg predsjednika polako se topila, a Trump se uspaničio, što je izazvalo karakterističnu reakciju: održao je skandalozan govor u kojem je proglasio svoju pobjedu, a protivnike optužio za krađu glasova i izbornu prijevaru. Uslijedila je drama s mukotrpno sporim brojanjem glasova koja se rastegla kroz tri sljedeća dana.

Biden je preuzeo vodstvo u Wisconsinu i Michiganu, nešto kasnije i u Georgiji i Pennsylvaniji. Time su se obistinile prognoze većine objektivnih analitičara, koji su i u trenucima kada je Trump imao najveću prednost upozoravali kako ništa nije gotovo, te isticali da je vrlo vjerojatno kako je za Bidena glasala značajna većina birača koji su svoje izborne listiće slali poštom. Kako se takvi glasovi broje posljednji, a kasnije se obrađuju i glasačka mjesta u velikim gradovima u kojima demokrati obično imaju veću podršku, rasplet koji je doveo do pobjede demokratskog kandidata nije nimalo neočekivan.

Kako će reagirati Trump?

Dok su mediji opsesivno izvještavali o sitnim pomacima u broju obrađenih glasova, Trump je nastavio bjesniti na Twitteru, zahtijevajući prekid brojanja glasova i na sve strane prijeteći sudskim tužbama. Dio njegovih radikalnih sljedbenika izašao je na ulice, gdje su izbili manji sukobi s pristašama Joea Bidena. Eskalacija nasilja još je moguća – mediji su izvijestili o grupama naoružanih ljudi koji se okupljaju oko centara za prebrojavanje glasačkih listića, vršeći pritisak da se brojanje prekine.

Čeka se reakcija Donalda Trumpa na proglašenje Bidenove pobjede. Ako dosadašnji predsjednik ne prizna poraz, američko društvo naći će se u neobičnoj i potencijalno vrlo opasnoj situaciji. Kako je objasnila vanjskopolitička analitičarka Mirjana Rakić, šanse da rezultat izbora poništi sudskim putem Trump gotovo da i nema, pa je očito da će nakon inauguracije Joea Bidena 20. siječnja morati iseliti iz Bijele kuće.

Hoće li se naći netko tko će ga uvjeriti da to učini dobrovoljno, ili će bivšeg predsjednika iz rezidencije silom izvlačiti Tajna služba i savezni šerif, nitko ne može predvidjeti. Jasno je da bi tvrdoglavo odbijanje Donalda Trumpa da prizna poraz moglo izazvati nove, znatno opasnije nevolje s njegovim sljedbenicima. Kako je dosadašnjeg predsjednika na izborima podržalo samo malo manje od pola Amerikanaca, takav scenariji prijeti ozbiljnim lomom u nikada polariziranijim Sjedinjenim Državama.