Telegram doznaje: Gotovo je, nekoć moćan prorektor Čović ide u mirovinu

Da slijedi odluka o umirovljenju Borasovog ključnog suradnika, Telegramu je potvrdio čelnik Fakulteta hrvatskih studija

FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

Profesoru filozofije Anti Čoviću, bivšem prorektoru Sveučilišta u Zagrebu i ključnom suradniku Damira Borasa u njegova dva rektorska mandata, bit će uručena odluka o umirovljenju. Telegramu je to potvrdio vršitelj dužnosti dekana Fakulteta hrvatskih studija, profesor Stjepan Ćosić. Riječ je o Fakultetu na kojem je Čović zaposlen od 2019., kada je tamo prešao s Filozofskog fakulteta. Ćosić nam je kazao da je “zakon koji regulira ovu problematiku stupio na snagu” zbog čega se Čovića šalje u mirovinu.

Riječ je o usvojenom novom Fuchsovom Zakonu o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti koji je stupio na snagu prošle subote. Taj zakon definira da ni u kojem slučaju više nije moguće da profesori na fakultetima rade iznad 70. godine života. Čović je ove godine napunio 73. O odluci o Čovićevom umirovljenju na Fakultetu hrvatskih studija su se konzultirali i, dodaje Ćosić, dobili jednako tumačenje resornog Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Višegodišnja drama

Vijest o umirovljenju profesora Čovića svojevrsni je breaking news u akademskom svijetu. Prorektor kojemu su mediji nadjenuli epitet moćni, u nekoliko je navrata dobivao odobrenja za produljenje svog radnog odnosa nakon 65. godine. Prvo mu je 2014. – kada je napunio 65 godina – produljen radni odnos za dodatnih pet godina, a tijekom 2019. radni mu se odnos produljuje za još dvije godine.

Prošle godine inspekcija rada, pak, utvrđuje da je Čović nezakonito zaposlen na konto sredstava državnog proračuna. Sporili su njegovo drugo produljenje radnog odnosa, ono iz 2019., argumentirajući da je – sukladno starijim propisima koji su tada bili na snazi – imao pravo na jednokratno petogodišnje produljenje koje mu je odobreno 2014. sve do 2019.

Fakultet hrvatskih studija, međutim, nakon nalaza Državnog inspektorata ipak odlučuje zadržati Čovića na fakultetu, i to tako što su mu iz vlastitih fakultetskih sredstava isplaćivali plaću. Doduše, tadašnji dekan Pavo Barišić, nekadašnji blizak Čovićev suradnik koji je s njime početkom 90-ih maltene osnovao Hrvatske studije, otpustio je Čovića nakon nalaza Državnog inspektorata. Taj je dramolet kulminirao Barišićevim uklanjanjem s pozicije dekana i Čovićevim daljnjim ostankom na faksu.

Nema rada nakon 70.

Čovića je tada na posao vratio tadašnji (i sadašnji) čelnik Hrvatskih studija Stjepan Ćosić. Samo godinu dana kasnije, Ćosić se – zajedno s većinom u Fakultetskom vijeću – okreće protiv Čovića. Fakultet mu ispisuje nečastan otpust početkom listopada; uklanjaju ga iz Fakultetskog vijeća te sa svih pozicija koje je držao na ovom fakultetu. Sada mu Ćosić, nakon što ga je prošle godine spasio od otkaza, ispisuje odluku o umirovljenju.

Pritom se poziva na novi Zakon o visokom obrazovanju i znanosti koji je prošle subote stupio na snagu. On propisuje da profesori na teret državnog proračuna mogu raditi na fakultetima do 65. godine života. Ako fakulteti odluče zadržati profesore u radnom odnosu i nakon njihove 65. godine, oni to mogu učiniti, ali samo pod uvjetom da im plaću isplaćuju iz vlastitih, fakultetskih financijskih sredstava, nikako ne proračunskih.

Kosturi iz ormara

Nakon što je početkom mjeseca uklonjen iz svih tijela na Hrvatskim studijima, Čović se za zaštitu obratio novom rektoru Sveučilišta Stjepanu Lakušiću. Od njega je 16. listopada zatražio da obustavi sve odluke Hrvatskih studija kojima ga se miče s ključnih fakultetskih pozicija. Rektora Lakušića pitali smo namjerava li rješavati kosture iz ormara iz prethodne uprave.

Konkretno, pitali smo ga hoće li uvažiti Čovićevo pismo i obustaviti odluke Hrvatskih studija, međutim, do zaključenja teksta novi rektor nije odgovorio na ovaj novinarski upit. Doduše, u ovom ga je slučaju moguće i preduhitrila odluka o umirovljenju Ante Čovića, koju otvoreno potvrđuju iz uprave Fakulteta hrvatskih studija.