Gotovo je. Vrhovni sud potvrdio je da mama koja je u Puli ubila 3-godišnjeg sinčića ide u zatvor na 33 godine

Maoljetnica koja joj je pomogla ugušiti dijete smještena je u odgojni dom

25.05.2017., Pula - Policija odvodi Chiaru Rojnic, majku trogodisnjeg djecaka ubijenog jucer na predjelu Mandrac, nakon ispitivanja u zgradi Drzavnog odvjetnistva. Photo: Dusko Marusic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Donesena je konačna presuda Chiari Pašić, majci iz Pule koja je u svibnju 2017. ubila svog trogodišnjeg sinčića, nakon što je Vrhovni sud danas po drugi put odbio njezinu žalbu na pravomoćnu presudu. Osuđena je na 33 godine zatvora i na tu sudsku odluku, budući da je riječ o tzv. presudi u trećem stupnju, više nema pravo žalbe.

Maloljetnici koja joj je pomogla u ubojstvu, priopćeno je također s Vrhovnog suda, izrečena je odgojna mjera upućivanja u odgojni zavod do najdulje tri godine.

Je li joj suđenje bilo nepravedno?

Vijeće je sada Chiari Pašić odbilo drugu žalbu na koju je imala pravo s obzirom da je osuđena na dugotrajni zatvor. Prva joj je odbijena još u rujnu 2018. godine. U žalbi je tvrdila kako proces protiv nje nije bio pravedan, jer nisu ispitane dvije, po njezinom mišljenju bitne svjedokinje. U pitanju su dvije liječnice koje su trebale svjedočiti o njezinoj bolesti koja je, kako proizlazi iz žalbe, mogla biti važna za utvrđivanje njezinog mentalnog stanja u trenutku ubojstva.

Naime, Chiara Pašić i njezina maloljetna poznanica zajedno su jastukom ugušile trogodišnje dijete koje se otimalo i plakalo. Zatim su dječakovo tijelo odnijele do obale. Majka ga je mrtvog bacila u more.

Što je rekao psihijatar o mami ubojici?

To što dvije liječnice nisu ispitane, po mišljenju Vrhovnog suda, nije naštetilo okrivljenoj. Naime, vještak psihijatar imao je na raspolaganju svu medicinsku dokumentaciju koju su one sastavile o Chiari Pašić. Uzeo ju je u obzir prilikom utvrđivanja njezinog psihičkog stanja. Na kraju je utvrdio kako je bila smanjeno ubrojiva, ali je još uvijek znala što radi, te je mogla vladati svojim postupcima. Ipak joj je uz kaznu izrečena i sigurnosna mjera obveznog psihosocijalnog tretmana, budući da joj je utvrđen duboki poremećaj ličnosti. Žalba joj nije prihvaćena, te će u zatvoru provesti 33 godine.

“Kod izricanja kazne dugotrajnog zatvora od 33 godine optuženici, Vrhovni sud Republike Hrvatske kao posebno otegotne okolnosti uzeo je u obzir činjenice da je iskazala hladnokrvno planiranje, upornost i bešćutnost u počinjenju djela. Djelo je motivirano bizarnom željom za odlaskom u drugu državu kod dečka kojeg je tek upoznala preko društvene mreže, a dijete joj je za to smetalo. Dijete je trpilo agoniju koja je trajala oko pola sata”, navedeno je u presudi.

Može li ova kazna biti primjer ostalima?

Odluku kojom je maloljetnica smještena u odgojni dom sud je objasnio ovako: “Kod maloljetnice su izraženi poremećaji u ponašanju. Dosadašnji odgojni utjecaji nisu djelovali. Prije je bila smještena u Domu za odgoj i u udomiteljskim obiteljima odakle je bježala. S obzirom na vrstu kaznenog djela, njegovo počinjenje te teške obiteljske prilike maloljetnice, zaključeno je da je nužno maloljetnicu izdvojiti iz sredine u kojoj živi i prema njoj primijeniti socijalno pedagoški rad uz pojačane mjere odgoja. To se jedino može provoditi u zatvorenim uvjetima”.

Vrhovni sud vjeruje da je baš kazna od 33 godine zatvora primjerena težini kaznenog djela što ga je Chiara Pašić počinila.

“Ta kazna će i utjecati na svijest građana da je činjenje kaznenih djela pogibeljno te da je kažnjavanje njihovih počinitelja opravdano. Time će se istovremeno pojačati povjerenje građana u pravni poredak koji treba biti utemeljen na vladavini prava. Osim toga, kazna sadrži i dostatnu količinu društvene i moralne osude za zlo koje je prouzrokovano žrtvi”, zaključuje Vrhovni sud RH.