Grad počinje provoditi zabranu držanja stoke u Jakuševcu, ljudi bijesni: 'Ne smrdi im planina smeća, a smrdi par krava'

Grad kaže da se na rješavanju situacije radi još od 2013. godine

12.03.2022., Zagreb - Skup mjestana Jakusevca protiv prosirenja odlagalista, centra za gospodarenje otpadom u Jakusevcu, drobilica glomaznog otpada te kompostane. Gradjani su nakratko blokirali ulaz na deponij smeca te Servisno operativni centar.
  Photo: Davor Puklavec/PIXSELL
FOTO: Davor Puklavec/PIXSELL

HRT javlja o novonastaloj situaciju u zagrebačkoj Jakuševcu zbog koje su građani nemirni. Naime, pišu da je gradska vlast odlučna provesti staru odluku prema kojoj se stanovnicima Jakuševca zabranjuje držanje stoke. Tome se poljoprivrednici oštro protive i poručuju vlastima da krave i svinje s njihovih gospodarstava mogu otići tek kada grad zatvori i sanira smetlište.

Iz Službe za informiranje Grada Zagreba su poručili da je Odlukom o komunalom redu propisano da na području Grada nije dopušteno držanje domaćih životinja, osim na područjima koja su određena Naredbom o određivanju područja Grada Zagreba na kojima se dopušta držanje domaćih životinja. Kažu da je tom naredmom držanje domaćih životinja na Jakuševcu njenim višekratnim izmjenama bilo omogućeno do kraja 2020. te kako ta mogućnost od tada nije više produživana.

HRT je razgovarao s poljoprivrednicima s Jakuševca. Josip Bedeković je tako, govoreći o brdu smeća na Jakuševcu, rekao da ono raste kao gljiva poslije kiše. Tvrdi da neopisivi smrad utječe na zdravlje jer u njegovoj kući gotovo svi boluju od astme. “Kao ljude to nas povređuje jer oni koji su došli tu prije 10, 20 ili manje godina žele nas žele zbrisati sa zemlje, a ovaj gradonačelnik drži im štangu”, rekao je o zabrani držanja stoke.

‘Kako nekome ne smrde milijuni kubika smeća, a smrdi par krava?’

“Kako nekome milijuni kubika smeća, kompostana, drobilica 200 metara odavde, ne smrde tom Novom Zagrebu, a smrdi ovih par krava”, pitao je Josip. Sve je komentirao i ekološki aktivist iz Jakuševca Ratko Bedeković kojemu je ova situacija, posebno s obzirom na situaciju u svijetu tragična. On smatra da su problemi počeli kada su gradom vladali Milan Bandić i SDP.

“Tu se nije vodilo računa o posljedicama, nego samo koliko će grad novca ubrati za komunalne doprinose, da se izgradi što više kvadrata”, rekao je. Dubravka Bedeković se prisjetila kako je to izgledalo na terenu. “Ja sam jednostavno jedne večeri zaspala u poljoprivrednom zemljištu, a probudila u građevinskom”, kazala je.

Dodala je da joj je žao stanara koji su se doselili pa poručila: “Ali, kad netko kupuje stan valjda otvori prozor i gleda okolinu.” Ispričala je i kako je prije gradnje upozoravala mjerodavne da zgrade i farma ne idu skupa ali oni nisu marili.

Grad kaže da se na rješavanju situacije radi još od 2013.

Iz Službe za informiranje Grada Zagreba su rekli i kako rješavanje situacije s poljoprivrednicima s područja Jakuševca traje od 2013. godine kada je poljoprivrednicima ponuđeno da Grad pronađe zemljište i da im kroz potpore pomogne pri dobivanju dozvola te s izgradnjom novih farmi. Kažu da su poljoprivredna gospodarstva to tada odbila.

Rekli su i da je prvi natječaj za zatvaranje i premještanje farmi bio je otvoren 2015. te da su nakon toga raspisivani svake godine. U 2019. je donesena nova Odluka o dodjeli izuzete državne potpore za premještaj poljoprivrednih zgrada i nove državne potpore za zatvaranje proizvodnih kapaciteta na područja Grada Zagreba koja se primjenjivala do 31. prosinca 2020. godine u skladu s dozvoljenim rokom držanja domaćih životinja, dodaju.

Kažu i da je Gradski ured za poljoprivredu i šumarstvo jedanaest puta raspisivao natječaj za premještaj poljoprivrednih zgrada i zatvaranje proizvodnih kapaciteta na području Grada. Time su, kažu, isplatili potpore za 11 korisnika od kojih je osam s područja Jakuševca, a tri s područja Sv. Klare u iznosi d 1.353.100,00 kuna kroz dvije godine.

‘Ono što su nudili kao obeštećenje bilo je sramotno’

Havidić Ivica pitao je kako to da u bogatijoj i razvijenijoj Austriji stoka ne smrdi. Kaže da je svoje poljoprivredno gospodarstvo podigao bez lipe poticaja, subvencija i kredita. “Štala pored škole. I ta škola uzima njihove proizvode, miris se osjeti i nitko se ne buni, to je u Austriji, a u Zagrebu je to problem”, kazao je.

Josip Bedeković komentirao je i odštete koje je grad nudio za vrijeme Bandića ako prestanu s uzgojom. Rekao je da je procjena bila ad hoc i da su gospodarstva za desetak njih procijenjena na 50.000 do 200.000 kuna. Mijo Glavić kaže da je ono što je bilo obeštećenje bilo sramotno. “Dobro su prošli samo oni koji imaju malo stoke, jednog il dva pajceka, a mi smo ostali s tom procjenom poniženi”, dodao je.

‘Tomašević neka si pelja tamo i neka si vodi tu kravu’

Iz Službe za informiranje su HRT-u rekli i kako je od veljače do lipnja 2021. obavljeno 36 nadzora na preostalim farmama, izdana su 22 rješenja o uklanjanju životinja od čega je njih 14 do ožujka 2022. izvršeno. Na Jakuševcu je ostalo još šest aktivnih farmi čiji vlasnici su dobili obavijesti o prekršaju. Onima koji nisu platili kažu izdani su prekršajni nalozi.

Upitan što će napraviti ako dođe do deložacije stoke Josip Bedeković je rekao: “Nek si uzmu kravu i neka si peljaju. Tomašević neka si pelja tamo kad hoće i nek si vodi tu kravu.” Dodao je da ne postoji sila koja će je na silu odvesti. Mijo Glavić je spreman oduprijeti se fizički. “Stavit ću traktore ispred svog OPG-a, mogu samo mene i traktore fizički otpeljati.” Ivica Havidić kaže da nikome ne prijeti, ali: “… krenuti đonom na mene – mora onda biti spreman na opaku igru što se tiče toga.”

“Ako se inzistira na ovoj situaciji , onda mi inzistiramo na provedbi članka 70. Ustava Republike Hrvatske koji govori o pravu građana na čist i zdrav okoliš i skrb o tome vrši država, što znači, budući da su naša temeljna ustavna prava ugrožena, mi u tom slučaju tražimo momentalno zatvaranje odlagališta”, rekao je Ratko Bedeković.