Građani Hong Konga prebacuju milijune dolara u Kanadu. Plaši ih rast utjecaja kontinentalne Kine

Odljev novca iz Hong Konga najveći je od 2012. godine

People wearing face masks as a preventative measure against the COVID-19 coronavirus cross a street in the Causeway Bay shopping district in Hong Kong on May 1, 2020. (Photo by DALE DE LA REY / AFP)
FOTO: AFP

Kina se prošle godine suočila s masovnim prosvjedima u Hong Kongu u vrijeme kada je nastojala nametnuti zakon o nacionalnoj sigurnosti. U isto vrijeme, stanovnici grada počeli su premještati desetke milijardi dolara u Kanadu, gdje se mnogi nadaju započeti novi život.

Odljev novca iz Hong Konga najveći je od 2012. godine, od kada su dostupni rezultati praćenja financija, i prvi su dokaz bijega stranog kapitala iz azijskog financijskog središta. Kanadski zajmodavac Equitable Bank kaže za Reuters da se vidi porast depozita iz Hong Konga neposredno nakon uvođenja novog zakona u lipnju 2020. godine.

Kritičaru kažu da je cilj zakona bio ugušiti oporbu, što Peking odbacuje i ističe da je zakon potreban zbog jačanja nacionalne sigurnosti. Između lipnja i sredine ožujka, prosječne svote na računima porasle su 30 posto, dok su depoziti na drugim računima rasli oko 4 posto. Velike banke u Kanadi odbile su za Reuters komentirati eventualni priljev novca iz Hong Konga.

Vlada Hong Konga kaže da ne bilježi velike odljeve kapitala

Vlada Hong Konga navodi da grad nije zabilježio značajne odljeve kapitala otkako su započeli prosvjedi 2019. godine, kada je predložen zakon koji bi omogućio izručenja građana Hong Konga kopnenoj Kini.

Rekordni transferi, veći za 46 posto u odnosu na 2016. godinu i 10 posto u odnosu na 2019. godinu, uslijedili su u godini kada je hongkonška policija zamrznula račune ljudima koji su bili povezani s prodemokratskim prosvjedima, što je kod stanovnika izazvalo zabrinutost za sigurnost imovine, piše Reuters.

Odljevi predstavljaju samo 1,9 posto hongkonških bankovnih depozita u 2020. godini. No, istodobno podaci bilježe samo djelić ukupnih legalnih priljeva u kanadsko gospodarstvo jer mnoge transakcije nisu uključene, poput prijenosa kriptovalutama, prijenosa između financijskih institucija i transakcije ispod 10 tisuća dolara.

Stanovnici Hong Konga žele novi život u Kanadi

Reuters je intervjuirao desetak migracijskih savjetnika, odvjetnika i posrednika u prometu nekretninama koji su objasnili koliko su stanovnici Hong Konga željni započeti novi život u Kanadi i sa sobom donijeti milijune dolara, nakon što prestanu ograničenja putovanja izazvana pandemijom.

Zahtjevi za kanadskim vizama porasli su za 10 posto, što ukazuje na daljnji odljev kapitala iz grada. Očekuje se da će i Velika Britanija i Australija biti sljedeće odabrane destinacije stanovnika Hong Konga. Direktor jednog imigracijskog savjetovališta u Hong Kongu, Andrew Lo, kaže da je u posljednjih 12 mjeseci pomogao 36 obitelji da emigriraju u Kanadu, a svaka od njih je u tu zemlju donijela u prosjeku 1.5 milijuna dolara.

Unatoč tome što gotovina napušta Hong Kong, grad i dalje bilježi priljev novca na neto osnovi, a ukupni depoziti porasli su za 5,4 posto, pokazuju podaci. Analitičari i bankari kažu da su snažni financijski tokovi iz kontinentalne Kine pomogli priljev kapitala.

Masovnog egzodusa zasad nema

Politička zbivanja u Hong Kongu potaknula su stanovnike da razmotre što bi se moglo dogoditi ako autonomija grada nestane, a na Kanadu gledaju kao na perspektivu, kazala je kanadska imigracijska odvjetnica Evelyn Ackah. Dodala je da masovnog egzodusa ipak nema.

Odvjetnik za imigraciju, Jean Francois Harvey, kaže da je u doba pandemije morao povećati ured zbog rasta broja zahtjeva, te dodaje kako je broj klijenata koji želi preseliti u Kanadu porastao pet puta. Klijenti su zemlju unosili od milijun do pet ili 10 milijuna dolara, priča Harvey.

Kanada je postala drugi dom za mnoge stanovnike Hong Konga prije britanske predaje bivše kolonije Kini 1997. godine. Nakon dobivanja kanadskog državljanstva, mnogi su se vratili u Hong Kong, u kojem je danas dom oko 300.000 Kanađana, što je jedna od najvećih zajednica građana te države u inozemstvu.