Građani jači od našeg tužnog pravosuđa. U 24 sata skupili novac za kaznu volontera osuđenog jer je pomogao obitelji male Madine

Iz udruge Are You Serius javljaju da je skupljeno 60 tisuća kuna za kaznu i za sudske troškove

Hrvatski građani su u manje od 24 sata prikupili 60.000 kuna potrebnih za plaćanje prekršajne kazne dosuđene Draganu Umičeviću, volonteru koji je pravomoćno osuđen zbog pomaganja u traženju azila obitelji malene Madine Hussiny, izvijestili su iz organizacije Are You Syrious. Pritom ističu kako je 247 građana prikupilo ukupno 62.691,30 kuna što je dovoljno i da se pokriju sudski troškovi koji iznose 1300 kuna.

“Građani Hrvatske pokazali su da neće dopustiti da se kažnjava dobročinstvo, pogotovo dok pravi kriminalci dobivaju neusporedivo manje kazne ili šetaju slobodni. Uplaćeni iznosi kretali su se od 30 do 5000 kuna. Ponosni smo na sve poruke podrške koje dobivamo, a najviše na našeg volontera Dragana, koji je bio jedan od rijetkih koji su obitelji male Madine pružili ruku kada im je bilo najteže. Iako razočarani stanjem u našem pravosuđu, ne damo se zastrašiti i borimo se dalje”, poručili su iz udruge AYS.

Aktivist Dragan Umičević osuđen je zbog “pomaganja u ilegalnom prelasku granice” obitelji Hussiny. S obzirom da svojom mirovinom nije mogao pokriti kaznu i troškove suđenja, a volonter je udruge, iz Are You Syrious jučer su pozvali građane da mu pomognu. Pritom su naglasili kako će nastaviti pravnu bitku kako bi dokazali da Dragan nije kriv.

Koji je bio njegov zadatak

Podsjetimo, u noći 21. studenog, afganistanska obitelj Hussiny prvi je put pokušala ilegalno ući u Hrvatsku i u njoj zatražiti azil. Međutim, hrvatska policija natjerala je obitelj da se prugom od Tovarnika prema Šidu pješice vrati u Srbiju. Pritom je na njih naletio teretni vlak i usmrtio šestogodišnju djevojčicu Madinu. Obitelj je tek u trećem pokušaju, 21. ožujka 2018., uspjela ući u Hrvatsku. Whats Appom su se javili udruzi Are You Syrious, koja je o njihovom položaju obavijestila policiju, a potom na kontrolnu točku granične policije poslala i Umičevića kako bi policajce osobno informirao o tome da se u njihovoj blizini nalazi obitelj izbjeglica koja želi zatražiti azil.

“Moj jedini zadatak je bio da priđem policajcima na terenu i upozorim ih da se u blizini nalazi obitelj s puno male djece koja su prestrašena, pothlađena, te žele zatražiti azil. To sam i učinio, nakon čega sam ponudio i da dođem u policijsku postaju u koju su ih prebacili, te policiji pružim eventualno potrebne dodatne informacije, ali i da se uvjerim da ovoga puta neće biti nasilno protjerani iz zemlje. Sve što je kasnije uslijedilo nema veze sa zakonom, nego s politikom, pa tako gledam i na ovaj apsurdni proces”, rekao je Umičević, protiv kojeg je nakon toga podnesena prekršajna prijava zbog navodnog pomaganja u ilegalnom prelasku državne granice.

Presuda protiv Hrvatske

Ministarstvo unutarnjih poslova u tužbi je potom, kako navodi Are You Syrious, tražilo drakonsku kaznu za Umičevića od 320.000 kuna te zatvor, ali i zabranu rada udruge.

“Na sudu je nedvojbeno dokazano kako je obitelj male Madine već bila u Hrvatskoj kada su nas kontaktirali, dakle kako je itko mogao nekome pomoći da pređe granicu ako su oni tada već bili u našoj zemlji? Na sudu je dokazano i da naš volonter Dragan nije imao nikakav direktan kontakt s obitelji, s kojom smo putem Facebooka komunicirali mi iz Zagreba. To čak i piše u presudi, u kojoj sudac zaključuje i kako Dragan nije imao namjeru počinjenja ikakvog prekršaja, no svejedno ga je proglasio krivim zbog nesvjesnog nehaja, argumentirajući kako se Dragan trebao zapitati je li obitelj s kojom nije imao kontakta možda ipak bila u Srbiji kada su nam se obratili, iako smo imali GPS lokacije koje su jasno pokazivale da su u Hrvatskoj. Ta pravna akrobacija omogućila je sudsko i političko maltretiranje naše udruge, njenih zaposlenika i volontera već pune tri godine”, kažu iz AYS-a.

Inače, ova presuda Umičeviću stigla je nepunih mjesec dana nakon presude Europskog suda za ljudska prava protiv Hrvatske kojom je RH osuđena za kršenje šest članaka Konvencije za zaštitu ljudskih prava afganistanske obitelji Hussiny. Povrede Konvencije koje je učinila RH, uključuju i povredu prava na život djeteta te nečovječno i nehumano postupanje.