Gradonačelnik Tomašević i šef Fonda Vanđelić zadovoljni sastankom: ‘Napravit ćemo sve da krene obnova’

'Ništa gore od toga ne mogu zamisliti i u tom smislu podržavam sve istražne radnje', kaže tomaševič koji se boji da je ovo tek početak

18.6.2021.,Zagreb -Gradonacelnik Grada Zagreba Tomislav Tomasevc odrzao je sastanak s ravnateljem Fonda za obnovu Grada Zagreba, Krapinsko-zagorske zupanije i Zagrebacke zupanije Damirom Vandjeilcem na temu obnove grada. 

Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL
FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević održao je danas sastanak s ravnateljem Fonda za obnovu Damirom Vanđelićem. Sastanku su, uz gradonačelnika, prisustvovali i zamjenici gradonačelnika Luka Korlaet i Danijela Dolenec. Medijima su se nakon sastanka obratili Vanđelić i Tomašević. Vanđelić je kazao kako su na sastanku razmotrili sva uska grla u obnovi Zagreba i dogovorili mjere koje treba poduzeti kako bi se ubrzala.

“Jako sam zadovoljan sastankom”, rekao je Vanđelić. Potom su krenula pitanja novinara za njega, a prvo je bilo o tome kako konkretno Zagreb može ubrzati obnovu budući da zapinje na državi.

‘Grad je ubrzao proces’

“Grad može i već radi koliko sam danas razumio, vidi se da je u dogovoru s Hrvatskim centrom za potresno inženjerstvo ubrzao procjenu oštećenosti zgrada. U roku 10 dana sve zgrade koje su bile prijavljene, bit će pregledane i unesene u bazu”, rekao je Vanđelić.

“S druge strane očekujem da se oforme mobilni timovi koji će građanima, koji još nisu podnijeli zahtjeve, pomoći da to naprave. Grad može napraviti puno i razumio sam da će to zaista učiniti”, rekao je i dodao da su napravili operativni plan kako to napraviti.

Govoreći o uskom grlu u obnovi kaže kako će se ono seliti te kako će kasnije, kada bude napisano preko 11.000 odluka vjerojatno postati Fond koji do tada treba biti spreman provoditi i do 100 javnih nabava dnevno.

‘Mi u Fond dobijamo jednu do dvije odluke dnevno’

Vanđeliću je postavljeno i pitanje što najviše usporava obnovu. Kazao je kako je to pitanje zapravo usmjereno Ministarstvu. “Fond dobiva odluke koje provodi, on tu više nema problema s imovinsko-pravnim odnosima. Ovaj tren je 11.400 zahtjeva upućeno u ministarstvo a uklonili smo tek tri kuće, treba se raditi na tome da se značajno poveća broj obrađenih zahtjeva”, kaže Vanđelić koji dodaje kako bi, da bi do kraja godine odradili sve te zahtjeve, u Ministarstvu trebali obrađivati 80 odluka dnevno.

“A mi sada dobivamo jednu do dvije odluke tjedno”, kaže. Na pitanje je li moguće da je na Baniji obnova išla brže jer su tamo bile oštećene kuće, dok su u Zagrebu to uglavnom zgrade, Vanđelić kaže da to nije razlog.

“Kuće koje se ruše u Zagrebu, ruše se po Zakonu o obnovi. Na Baniji se radi prema Zakonu o civilnoj zaštiti, temeljem odluka Stožera. Tamo je proglašena katastrofa i odlukom Stožera možete uklanjati opasne zgrade, a to uopće nije ista situacija”, rekao je.

Kako komentira jučerašnja uhićenja?

Vanđelića su pitali i o jučerašnjoj akciji u Zagrebu u kojoj su uhićena četvorica muškaraca, od kojih je jedan šef u GSKG. Novinare je zanimalo baca li to sjenu i daje li loš dojam na obnovu Zagreba.

“Ja mislim da će ta akcija pripomoći raščišćavanju situacije oko obnove i onemogućiti buduće akcije koje su neshvatljive i neprimjerene, pogotovo u ovakvim situacijama” , rekao je i zahvalio USKOK-u i DORH-u.

‘Imamo nove predstavnike upravnog vijeća u Fondu’

Gradonačelnik Tomašević zahvalio je Vanđeliću koji je prihvatio poziv na sastanak. “Ja sam već više puta najavio jednu novu eru i da će Grad Zagreb biti dobar partner svima uključenima u obnovu. Mi smo jedan od osnivača Fonda i imamo nove predstavnike upravnog vijeća u Fondu. Ja sam na primopredaji najavio da ćemo ubrzati sve predmete koji nisu napravljeni”, rekao je.

Dodao je kako su imali oko 600 zahtjeva za objekte koji nisu pregledani nakon prvog potresa te preko 200 koji nisu pregledani nakon drugog potresa. “Tu smo već krenuli taj se broj drastično smanjuje, to ćemo odraditi do kraja”, rekao je pa otkrio kako postoji izazov s građevinskim otpadom kojeg se generira sve više.

“Tu nalazimo rješenje s ministarstvom graditeljstva i zaštite okoliša i uvjeren sam kako ćemo za 10-ak dana imati nekakvo privremeno rješenje ne samo za odlaganje nego i za reciklažu građevinskog otpada”, dodao je.

‘Volio bih da krene ta obnova’

Kaže kako su jedan od izazova i mobilni timovi kojima će se povećati broj zahtjeva ka Ministarstvu i Fondu. “To je bilo i naše predizborno obećanje. Dodatni izazovi su privremeni smještaj stvari za ljude kojima kreće obnova i toga se hitno moramo uhvatiti, privremeni smještaj stvari tamo gdje kreće obnova”, rekao je.

Zaključio je kako je sastanak bio konstruktivan i sadržajan te da bi volio da postoji više odluka i obnova konačno krene. “Što se tiče grada, mi ćemo doista napraviti sve u našoj moći, a sljedeći tjedan imamo još jednu koordinaciju da vidimo kako sve unaprijediti”, dodao je.

Kaže kako očekuje podršku države, primerice kada se govori o skladištenju građevisnkog otpada. “Očekujem da ćemo sve riješiti u rekordnom roku od dva tjedna”, dodaje Tomašević. “Ja stvarno vjerujem da će se sve ubrzati i da idemo u jednu novu eru”, dodao je.

‘Ako je toga bilo u obnovi, to je kao ratno profiterstvo’

Na pitanje planira li neke nove intervencije u GSKG s obzirom na aferu koja je izbila, kaže da je hitno djelovao u Holdingu zbog financijskih situacija ali i da se počne uvoditi red u Holdingu.

“GSKG je jeda od tvrtki kćeri Holdinga. Ako se utvrdi da je riječi i o obnovi, to je dno dna. Ako se utvrdi da je netko zlorabio javni položaj da bi pribavio nepripadajuću materijalnu korist, za mene je to jednako kao ratno profiterstvo”, kaže Tomašević.

“Ništa gore od toga ne mogu zamisliti i u tom smislu podržavam sve istražne radnje, da se stvari raščiste kao i svi sumnjivi poslovi. neka to bude upozorenje svima koji misle izvlačiti novac nezakonito na obnovi Zagreba i van Zagreba”, kaže. Govoreći o GSKG-u, komentirao je kako je to stvar uprave Holdinga i rukovodioca gradskih poduzeća. “Vjerujem da će to dobiti epilog i u tom smislu”, kaže.

‘Bojim se da je ovo samo početak’

Ponovio je kako podržavaju sve napore istražnih tijela da se ova situacija raščisti do kraja. “Bojim se da će toga biti još i da je ovo samo početak”, komentirao je. Kaže da je pred novom upravom jasan zadatak. “Ta komunalna poduzeća trebaju početi pružati kvalitetne usluge građanima, a nažalost GSKG nije pružao kvalitetne usluge do sada”, rekao je. Ispričao je kako je on kao zastupnik u Skupštini često kritizirao njihov rad te poručio da vjeruje kako se to može dobro restrukturirati.

Novinare je zanimalo i ima li on nove podatke o oduzimanju zemljišta za izgradnju žičare. “Razmatramo pravna sredstva, kako reagirati na ovu odluku ministarstva, trebamo štititi interes grada i braniti imovinski interes. S druge strane nisam sretan kako je taj projekt pripreman, a naslijedio sam ga. Mi se moramo baviti žičarom koja ne radi i stvara troškove. Imamom kredit i kamate koje dolaze, a ona nije u funkciji”, kaže.

Govoreći o mobilnim timovima kaže da ih još nisu precizirali no da u gradu znaju kako neki ljudi imaju kompleksnije probleme s prijavama, dok neki jednostavno ne znaju ispuniti zahtjeve. “Morat će se ubrzati cijeli proces obnove da bi to doista krenulo”, zaključio je Tomašević