Gradski vijećnik na Facebooku pisao o dogradonačelniku, sinu čuvenog bivšeg župana Žinića. Sud ga kaznio

Dario Žinić tužio je Radomira Lončarevića zbog kritika na društvenoj mreži

FOTO: PIXSELL/screenshot

Sud u Glini donio je nepravomoćnu presudu prema kojoj glinski gradski vijećnik Radomir Lončarević mora nekadašnjem zamjeniku gradonačelnika Dariju Žiniću, sinu bivšeg sisačko-moslavačkog župana Ive Žinića, platiti 40 tisuća kuna. Riječ je o naknadi za komentar što ga je Lonačević o Žiniću napisao na društvenim mrežama.

Bio je to politički osvrt koji je, međutim, Žinića toliko uznemirio da je odlučio tužiti gradskog vijećnika. Na sud je čak doveden i vještak koji je svjedočio o tome koliko su Žiniću teško pale Lončarevićeve riječi.

Sporna objava na Facebooku

Sporni status gradski vijećnik objavio je 25. ožujka 2019. godine. Evo što je napisao: ‘Isplaćeno je više od 1.200,000,00 kn iz gradskog proračuna, a radovi nisu izvršeni??? Gdje je novac građana Gline? U ovu priču umočen i zamjenik gradonačelnika. Dana 21.03. tražio sam uvid u cjelokupnu dokumentaciju za projekt rekonstrukcije Majske ulice i Ulice A. Kovačića. Zamjenik gradonačelnika D. Ž. zabranio je pročelniku D. F. da mi da na uvid traženu dokumentaciju. Istog dana šaljem mail u kojem se najavljujem gradonačelniku, zamjeniku i pročelniku s ciljem uvida u traženo, ali do današnjeg dana nisam dobio odgovor. Vjerujete li sada pričama: ’Ja sam samo za sport’, ’Kostanjević o svemu odlučuje, a moje je sport i kultura’.

Istog dana i na stranici svoje nezavisne liste Lončarević je objavio: ‘Gradonačelniče i zamjeniče gdje je novac? Zamjenik gradonačelnika gsp D. Z. zabranio je vijećniku Radomiru Lončereviću uvid u cjelokupnu dokumentaciju za navedena dva projekta dana 21. ožujka 2019.’

Sporni javni radovi u Glini

Uz te objave priložio je i članak novinarke Đurđice Klancir s portala Net.hr napisan pod naslovom: ‘Žalac tvrtki HDZ-ovca isplatila 750 tisuća kuna za obnovu ceste i mosta: Sve je trebalo biti obavljeno, fotke otkrivaju ruševno stanje’.

U pitanju je projekt obnove ulica u Glini i izgradnju mosta na rijeci Maji za što je novac isplaćen, no most nije izgrađen, niti su ulice bile popravljene. Iako je Lončarević od gradskih čelnika tražio odgovore na pitanja o novcu za ove radove na kraju je dobio tužbu, te će, ako presuda postane pravomoćna, morati Žiniću platiti golemu odštetu.

Žinić je, naime, u tužbi istaknuo kako ga je spornim objavama Lončarević odlučio uvrijediti, te mu narušiti čast i ugled.

Povrijeđena čast i ugled

“U svojim je objavama sasvim svjesno zanemario da gradonačelnik Gline ima i drugu zamjenicu Branku Bakšić čije ime ni na koji način nije spomenuo. Takvim neistinitim objavama povrijedio mi je čast, ugled i dostojanstvo, ostavljajući kod prosječnog čitatelja neprimjeren i neutemeljen dojam da sam povezan s korupcijom i kriminalom odnosno s neprimjerenim izvlačenjem sredstava iz gradskog proračuna za nepostojeće javne radove”, naveo je u tužbi Dario Žinić.

Inače, riječ je o sinu bivšeg župana koji je na posljednjim izborima izgubio poziciju u gradskoj vlasti. Telegram je pratio sudsku borbu njega, brata i oca za državni stan u Zagrebu na koji nisu imali pravo, a u ožujku 2020. javili smo i da je odstupio s mjesta načelnika Stožera civilne zaštite Grad Gline nakon što ga je policija zatekla na zabavi u zavičajnom klubu u Marinbrodu nedaleko Siska, unatoč zabrani okupljanja koja je tada bila na snazi zbog širenja koronavirusa. Zbog afere sa stanom Žinićev otac odstupio je s pozicije čelnika županijskog HDZ-a, te je na posljednje lokalne izbore izašao kao nezavisni kandidat. No, doživio je potop.

Gubitak političke potpore

Dario Žinić optužuje sad Lončarevića za potencijalni gubitak političke potpore, jer se, kaže, i građanima i stranačkim kolegama i obitelji morao opravdavati nakon vijećnikovih objava o suspektnom trošenju novca.

“Bilo je onih koji su i nakon obrazloženja i dalje sumnjali, zbog čega sam trpio duševne boli, šok zbog neutemeljenih optužbi, strah za vlastitu karijeru, egzistenciju i budućnost budući da sam profesionalno obavljao funkciju dogradonačelnika Gline”, naveo je na sudu Žinić dodajući kako je osim štete njemu još veća šteta nanijeta Gradu Glini.

Pitanje slobode govora

Lončarević je uzvratio oštro i na sudu ustvrdio da Žinić tužbom očito želi dovesti u pitanje njegovu slobodu govora. Podsjetio je da su informacije zbog kojih traži odštetu ionako već bile u javnom prostoru i to nakon objave članka na portalu Net.hr.

“Nepobitno je da je sloboda govora neophodna za postojanje demokratske vlasti. Vlasti nadređenih ne znaju što ljudi misle, a ako nadređeni ne znaju što podređeni žele, misle i osjećaju, ne mogu ostvariti njihove potrebe. Ja sam samo iznio svoja pitanja, a na što ima pravo svaki pojedinac. Dario Žinić se mora i treba nositi s kritičkim mišljenjem i promišljanjem na njegov rad, te mu ne pripada naknada štete”, istaknuo je Lončarević.

Ondašnji gradonačelnik Gline Stjepan Kostanjević objašnjavao je na sudu kako Lončareviću nisu mogli na uvid dati tražene informacije jer je dokumentaciju o radovima na Majskoj ulici uzelo državno odvjetništvo, a kasnije i Ministarstvo regionalnog razvoja, te Ministarstvo financija. Doduše, nije se mogao sjetiti kada je to bilo – prije ili nakon Lončarevićevog zahtjeva. “Svi radovi su dovršeni i proračun Grad Gline ni na koji način nije oštećen”, uvjeravao je na sudu bivši gradonačelnik koji je, kaže, znao da se Žinić ni na koji način na tim radovima nije okoristio.

Žinića pregledao vještak

Kako bi se provjerilo koliko je Žiniću teško palo ono što je Lončarević napisao, sud je angažirao vještaka psihijatra. Nakon razgovora sa Žinićem potvrdio je da se kod njega doista pojavila akutna reakcija na stres, no priznao je da je i nešto drugo, osim Lončarevićevih objava, mogao biti uzrok tome. Naveo je da je Žinić uzimao i terapiju, a bio je naručen i na dodatne pretrage.

“Imao je probleme s probavom, prehranom i spavanjem. Bio mu je narušen duševni mir, te je došlo do razvoja simptoma akutne reakcije na stres. Postojanje duševnih bolova i straha je nastalo kao posljedica događaja iz ožujka 2019. godine. Simptomi polako nestaju nakon događaja za što je potrebno određeno vrijeme. Nakon nekog vremena svatko se zna prisjetiti nekog događaja te ostaje osjećaj nelagode i unutarnjeg nemira”, zaključio je vještak.

Sud je prihvatio tužbu

Nakon ovakvog vještačenja i sud je zaključio da Lončarević mora platiti Žiniću zbog tog nemira kojeg mu je uzrokovao. “Sud je utvrdio postojanje duševnih boli i straha, te je zato tužbeni zahtjev za pravičnom naknadom prihvaćen”, stoji u nepravomoćnoj presudi.

Lončarevićev odvjetnik Milko Križanović za Telegram je najavio žalbu na ovu presudu.

“Presuda je nezakonita jer u sebi sadrži apsolutno bitne povrede postupka i pogrešno utvrđeno činjenično stanje. Stoga ćemo žalbom tražiti zaštitu višeg suda, jer ovakvo tumačenje prava u ovakvoj, naglašavam nepravomoćnom presudi, stvara apsolutnu pravnu nesigurnost i uvodi nemogućnost postavljanja kritičkih pitanja o radu javnih osoba koje obavljaju političke funkcije bez opasnosti od sankcije. To je imanentno totalitarnim društvima, a ne demokratskim i europskim standardima koji jamče slobodu govora i pravo na javnu kritiku i propitivanje zakonitosti rada političara”, smatra odvjetnik Križanović.