Grafolozi nisu uspjeli u mjesec dana analizirati Sauchine potpise pa su dobili još tri. Zadnji put su im trebala 24 sata

Sud je vještacima odobrio dodatni rok

Sud je grafolozima koji vještače potpise Tomislava Sauche i bivše tajnice u Vladi RH Sandre Zeljko, optuženih u aferi dnevnice za izvlačenje gotovo milijun kuna iz državnog proračuna preko lažnih putnih naloga, odobrio dodatni rok od tri mjeseca. Iako je prvotno USKOK dobio mjesec dana da dopuni optužnicu koju Županijski sud u Zagrebu nije potvrdio, grafolozi su zaključili kako ipak ne mogu analizirati toliko potpisa u tako kratkom vremenu. Zato su zatražili dodatni rok. Zanimljivo je da su grafolozi iz MUP-ovog Centra za kriminalistička vještačenja, koji su Sauchine potpise analizirali uoči njegovog uhićenja, učinili to u svega 24 sata. Riječ je o gotovo 200 sumnjivih putnih naloga.

Dvojbeni zaključci oko potpisa

Suci su početkom ožujka odbili potvrditi optužnicu protiv bivšeg predstojnika ureda premijera RH i njegove nekadašnje tajnice, jer im je bila dvojbena činjenica da su Sauchini potpisi analizirani u tako kratkom roku. Osim toga, dileme je sud imao i zbog razlika u provedenim vještačenjima – prema jednom je potpis bio sigurno Sauchin, a prema drugom vrlo vjerojatno nije bio njegov. Ovaj detalj posebno je zanimljiv zbog činjenice da su dnevnice preko putnih naloga za putovanja na koja nitko nije putovao, isplaćivane i nakon što je Saucha otišao iz Banski dvora.

Iako je Sauchina obrana i ranije tražila provođenje trećeg vještačenja, to ni sud ni USKOK nisu prihvatili. Čekalo se sve do podizanja optužnice, koju je, na kraju, optužno vijeće odbilo potvrditi vrativši ju USKOK-u na dopunu.

Sasucha ne vjeruje vještaku

U međuvremenu je Sauchin odvjetnik Darko Maržić tražio da USKOK umjesto grafologa Zvonimira Ćorića odabere nekog drugog vještaka. Naime, Ćorić je u više navrata, još tijekom istrage, javno komentirao aferu dnevnice. Kritizirao je Sauchine tvrdnje o disgrafiji kao “loš način obrane” te izjavljivao da je vještak kojeg je bivši predsjednik ureda premijera odabrao da mu vještači potpise – “malo pristran”. Doveo je tako u pitanje svoju nepristranost, no slučaj je ipak još uvijek kod njega. On će Sauchine potpise analizirati zajedno s Đurom Črnjakom.

USKOK je bio iznenađen odlukom suda da ipak naloži novo vještačenje potpisa budući da je takav prijedlog tijekom istrage bio odbijen. Međutim, grafološka analiza ključna je u ovom slučaju s obzirom da Saucha negira krivnju, dok Sandra Zeljko tvrdi da je baš sve radila po njegovom nalogu. Kako to da se novac preko lažnih putnih naloga izvlačio i nakon što je Saucha otišao iz Vlade, nije znala objasniti.

Prema optužnici, Saucha je još od studenog 2013. od nje tražio napravi putne naloge za posebne savjetnike predsjednika Vlade Republike Hrvatske i zaposlenike Ureda predsjednika Vlade te inzistirao da se akontacije dnevnica isplaćuju iz državnog proračuna u gotovini. Sve Sauchine naloge Sandra Zeljko je prosljeđivala računovodstvu Ureda za opće poslove Hrvatskog sabora i Vlade Republike Hrvatske koji je, nakon obračuna, dnevnice za nepostojeća putovanja i isplaćivao. Novac se isplaćivao sve do veljače 2017. godine.