Grčki parlament danas mora odlučiti hoće li prihvatiti mjere štednje, a sve je još zakompliciralo izvješće MMF-a

MMF je dao prijedlog da Grčka dobije poček otplate dugovanja do 2053.

Greek Prime Minister Alexis Tsipras addresses a parliament session in Athens on March 30, 2015. The EU warned Monday that Greece and its creditors had yet to hammer out a new list of reforms despite talks lasting all weekend aimed at staving off bankruptcy and a euro exit. AFP PHOTO / ARIS MESSINIS
FOTO: AFP/AFP

Grčka i njeni europski vjerovnici bi mogli imati problem s Međunarodnim monetarnim fondom, tvrdi Business Insider.

Ranije u utorak, Reuters je pisao o tajnom izvješću MMF-a o neodrživosti grčkog duga. Samo po sebi, to se ne čini kao kontroverzna tema; mnoštvo ljudi smatra da je grčki dug toliko narastao da je potpuno neodrživ. Međutim, problem je u tome što su i Grčka i EU očekivali pomoć MMF-a.

Kako sad stvari stoje, Grčkoj u srijedu istječe rok za donošenje paketa reformi kako mogli početi pregovore o novom programu financijske pomoći vrijednom oko 86 milijardi eura. Kako piše Telegraph, ovaj program pomoći gotovo sigurno pretpostavlja neku razinu upletenosti MMF-a.

Međutim, kako piše Financial Times, MMF ne smije sudjelovati u programu financijske pomoći zemlji za koju zaključi da ima neodrživ dug. FT naglašava da je MMF malo kreativnije tumačio vlastita pravila kako bi prije pomogao Grčkoj, ali ovaj posljednji dopis bi mogao značiti da MMF neće sudjelovati u programu pomoći Grčkoj, osim ako Grčkoj ne bude oprošten dio duga. Taj isti dopis predlaže i načine kako grčki dug može postati lakši za otplatu. Jedan od prijedloga MMF-a je da Grčka ne plaća ni kamatu ni glavnicu na kredite iz eurozone do 2053. godine.

Još jedna prepreka kompliciranom i nestabilnom procesu

MMF izgleda postavlja još jednu prepreku procesu koji je ionako iznimno kompliciran i politički nestabilan time što upozorava da možda neće sudjelovati u financijskoj pomoći Grčkoj. U dogovoru koji je postignut u ponedjeljak rano ujutro je eksplicitno rečeno da neće biti bilo kakvog otpisa grčkog duga. Janis Varufakis, bivši grčki ministar financija je i zbog toga dao ostavku. On je smatrao da međunarodni vjerovnici moraju otpisati dio grčkih dugova kako bi ostatak mogao biti otplaćen.

Više nije Varufakis taj koji poziva na otpis duga, već je MMF preuzeo njegove ideje, ali ne retoriku.

Dogovor koji je postignut na sastancima Grčke i međunarodnih vjerovnika nije dobar, čak je i Aleksis Cipras to priznao, ali je bio jedini dogovor koji je mogao zadržati Grčku u eurozoni.

MMF, koji već drugi put nije dobio ratu kredita koju Grčka duguje, možda misli da Ciprasova kapitulacije nije ono što je potrebno u ovakvoj situaciji.

Svi smo možda mislili da je situacija s Grčkom gotova, sad kad je dogovor postignut, međutim, izgleda da nismo ni blizu konačnog rješenja, tvrdi Business Insider.

Grčki parlament danas raspravlja o mjerama štednje

Štoviše, treba vidjeti kakav će biti rezultat današnjeg izglasavanja oko reformi u grčkom parlamentu. Zastupnici moraju do ponoći usvojiti zakonska rješenja kojima će udovoljiti zahtjevima kreditora.

U međuvremenu, dok zastupnici u parlamentu budu glasali o novom prijedlogu, radnici u državnim službama održat će 24-satni štrajk u znak prosvjeda protiv mjera štednje.

Štrajk bi trebao početi u 11 sati, a prosvjedi ispred parlamenta u Ateni zakazani su za 19 sati.