Grlić Radman: 'Podsjetio sam mađarskog kolegu na povijesne činjenice. Naše more nikada nije bilo njihovo'

Ministar je rekao i da Hrvatska podržava odluku Finske da se pridruži NATO-u pa opet komentirao Milanovića

Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman uoči sjednice Vlade osvrnuo se na najavu Finske da će tražiti članstvo u NATO-u. Istaknuo je kako Hrvatska podržava njihovu odluku te je najavio kako bi Finska, a i Švedska ako se odluči na isti potez, mogli započeti proces pristupanja NATO-u već ovog mjeseca. Naglasio je kako Vlada pruža snažnu potporu Helsinkiju i Stockholmu te je istaknuo da će finski i švedski ministri vanjskih poslova sudjelovati na sastanku šefova diplomacije članica NATO-a ovog vikenda.

“Prema našoj proceduri, što je možda predsjednik Zoran Milanović zaboravio, imali smo slično postupanje kada je bilo pitanje članstva Crne Gore i Sjeverne Makedonije u NATO”, kazao je Grlić Radman istaknuvši kako cijeli proces može trajati nekoliko mjeseci.

Na pitanje koga će hrvatski veleposlanik u NATO-u, Mario Nobilo, poslušati, ministarstvo vanjskih poslova ili predsjednika Milanovića, koji je najavio blokirati ulazak skandinavskih zemalja u NATO dok se ne riješi pitanje izbornog zakona u BiH, Grlić Radman je kazao: “Uputa veleposlaniku je u svrhu naših nacionalnih interesa i to je sve skupa jasno. Širenjem NATO-a nedvojbeno jačamo sigurnost i obranu NATO saveza, ali i našu sigurnost i siguran sam da je i predsjedniku to u interesu.”

‘Psihološka ucjena’

Grlić Radman je zatim kazao kako “predsjednik može imati svoje mišljenje”, a na ponovljeno pitanje koga će hrvatski veleposlanik poslušati kazao je: “Veleposlanik će poslušati razumno mišljenje koje je u skladu s našim obvezama u NATO savezu. Poslušati će nacionalne interese. Ova vlada radi upravo na tome kako bi osigurala građanima socijalnu stabilnost… Popravljamo veliku štetu koju je predsjednik nanio, jer je ugrozio našu reputaciju. Ne želimo postati incidentna država nego država koja dijeli vrijednosti NATO-a.”

Na pitanje je li moguće da će Milanović uložiti veto na samitu NATO-a u Madridu sljedećeg mjeseca, ministar je odgovorio: “Jedino ako želi stvoriti incident, a to bi naštetilo još više reputaciji Hrvatske koja je već ugrožena. Svi me drugi ministri pitaju hoće li Hrvatska podržati članstvo Finske i Švedske u NATO Savezu. Kako bi to bilo da se Hrvatska jedina protivi načelima NATO-a za koja smo se snažno zalagali… Ovo što predsjednik čini je nekakvo traženje konopca spasa kada zapravo želi članstvo Finske i Švedske vezivati uz pitanje BiH. To je jedna psihološka ucjena.”

Rusija je ulazak Finske u NATO ocijenila prijetnjom, a Grlić Radman je kazao kako “ne treba tako gledati na to”. “Pravo svake države je odrediti vlastitu politiku. Ako je to volja finskih i švedskih državljana onda to treba ispoštovati. Te zemlje su dobrodošle. Ovdje nema nikakve prijetnje. Mi želimo jačati našu sigurnost i obranu i uložiti napore da se obranimo od mogućih prijetnji i ugroza… Ulazak Finske i Švedske u NATO nikome nije prijetnja”, kazao je dodavši kako “treba ulagati maksimalne napore kako bi se eventualni sukobi preventirali”.

‘Povijesni falsifikat’

Grlić Radman je ponovno komentirao i izjave mađarskog premijera Viktora Orbana da je Mađarskoj “oduzeto more”. “Orban osebujno nastupa… Ono što je sigurno je da nema revizije i promjena granica. Hrvatsko more nikada nije bilo mađarsko more”, kazao je ministar.

Istaknuo je da je “iskoristio priliku” da na nedavnom susretu mađarskog kolegu Petera Szijjarta podsjeti na povijesne činjenice. Naglasio je kako Orbanove izjave ne pridonose “dobrosusjedskim odnosima i jačanju dijaloga”.

“Mi u našim odnosima možemo govoriti da imamo apsolutno sva područja suradnje vrlo intenzivna, ali nikome ne možemo dopustiti da svojata teritorij, koji nikada nije ni bio njihov. To je povijesni i politički falsifikat”, poručio je Grlić Radman i zaključio kako “odbacujemo takve Orbanove izjave u kakvom god se kontekstu pojavile”. “Granica između Mađarske i Hrvatske se uvijek znala.”