Grupa Australki tuži katarske vlasti jer su ih izvukli s letova i prisilno im izveli ginekološke preglede

U zračnoj luci pronađeno je ostavljeno novorođenče pa su katarski službenici nasrnuli na putnice

Qatar airways flight heading to Doha with a group of Afghan athletes and their family members is pictured on the tarmac of Kabul airport on October 20, 2021, the latest in a series of evacuations from Afghanistan following the Taliban takeover in August. - The semi-regular flight to Doha, arranged by the Qatar government, has become a rare lifeline for Afghans with passports and visas since the Taliban seized power in August. (Photo by Anne LEVASSEUR / AFP)
FOTO: AFP

Grupa od sedam žena iz Australije koje su bile podvrgnute invazivnim liječničkim pregledima, nakon što su katarske vlasti pronašle napuštenu bebu u međunarodnoj zračnoj luci Doha, planira tužiti katarsku vladu, potvrdio je njihov odvjetnik.

Žene kojima je rečeno da se iskrcaju iz zrakoplova bile su prisiljene proći liječničke preglede bez pristanka i bez objašnjenja, dok su bile na proputovanju kroz Katar.

S 10 različitih letova izvukli 18 žena

Vlasti zračne luke pronašle su novorođenče, stavljeno u plastičnu vrećicu pored kante za smeće u kupaonici međunarodne zračne luke Hamad, objavila je vlada početkom listopada.

Naoružane katarske vlasti izvukle su iz zrakoplova 18 žena s 10 različitih letova i podvrgnule ih pregledima u vozilima hitne pomoći na pisti zračne luke kako bi se utvrdilo jesu li majke novorođene bebe.

Odvjetnik koji zastupa žene, Damian Sturzaker iz Sydneyja, kazao je za CNN da su žene prošle invazivan ginekološki pregled bez pristanka.

Australski premijer osudio incident

Jedna je žena imala sa sobom petomjesečnu bebu i pokušavala je objasniti da ona ne može biti majka pronađene bebe ali su je svejedno prisilili na pregled, javlja CNN. Pregledi, uspoređeni sa seksualnim napadom, izazvali su bijes u Australiji i diljem svijeta. Australski premijer Scott Morrison osudio je incident kao “užasan i neprihvatljiv.”

Vlada Katara ispričala se priopćenjem “za bilo kakvu nevolju ili narušavanje osobne slobode putnica.”Žene žele ispriku katarske vlade i razgovor s katarskim vlastima kako se slični incidenti ne bi ponavljali, uz zahtjev za odštetu zbog emocionalne štete, gubitka prihoda i troškova liječenja nakon pretrpljenog stresa.

Mnoge su žene iskusile posttraumatski stresni poremećaj, tjeskobu, strah od letenja, a neke su morale potražiti pomoć psihološku pomoć.