Grupa branitelja pobunila se protiv stručnog skupa srpskih nastavnika. Vlast se prepala i sve otkazala

Učiteljica Snežana Šević u okupiranom je Vukovaru pisala o Srbima koji su 1991. "morali da unište sotonu"

15.01.2019., Zagreb - Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Photo: Matija Habljak/PIXSELL
FOTO: Matija Habljak/PIXSELL

Učiteljica sa skandaloznim zapisima iz prošlosti uklonjena je s liste predavača i zamijenjena. Upravo to je od državne agencije za odgoj tražio i povjesničar Ante Nazor, no vlast je odlučila da se baš cijeli stručni skup za nastavnike srpske nacionalne manjine mora otkazati i izmijestiti iz Karlovca.

Početkom srpnja u Karlovcu je trebao biti održan trodnevni nastavnički stručni skup na temu “Srbi u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu”. Riječ je o jednom od 337 ovogodišnjih skupova na kojima se, u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje, usavršavaju učitelji i nastavnici. Ovaj je, u suorganizaciji sa Srpskim narodnim vijećem (SNV), kreiran za učitelje srpske nacionalne manjine.

Sve je, međutim, otkazano nakon što su mediji otkrili da je Snežana Šević, jedna od predviđenih predavačica na skupu i učiteljica iz Osnovne škole Borovo, 1996. u okupiranom Vukovaru napisala doista sablažnjavajuću knjigu. Među ostalim je zapisala kako su 1991. “Srbi morali da unište sotonu” pa navodi da su “ustaše vadili decu iz majčinih utroba, nizali lančić od dečjih prstića i radili sve ono što samo bolestan um može da smisli”.

No, kako otkriva Telegram, u Agenciji su nakon medijskih otkrića i burnih reakcija branitelja zamijenili spornu učiteljicu drugim predavačem s namjerom da se stručni skup ipak održi. Iako je Upravno vijeće Agencije s time bilo upoznato, svejedno su naložili da se cijeli skup otkaže, potvrdila nam je ravnateljica Agencije Dubravka Brezak Stamać. Iz SNV-a, zasad bezuspješno, apeliraju da se odluka o odgodi skupa revidira.

Kako je sporna učiteljica odabrana za skup

Interdisciplinarni skup o Srbima u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu prethodno je odobrilo Upravno vijeće Agencije za odgoj i obrazovanje još u prosincu prošle godine, u sklopu Kataloga stručnih skupova za 2023. godinu. Savjetnici Agencije predložili su i predavače za skup sukladno njihovim referencama i kompetencijama kojima mogu jamčiti kvalitetu rada.

Na taj je način, kaže ravnateljica Brezak Stamać, savjetnica za srpsku nacionalnu manjinu predložila da učiteljica Šević održi predavanje “Ratne staze i bogaze Krajišnika i Ličana u Ćopićevoj prozi”. Riječ je, naime, o učiteljici u statusu mentorice koja je 2018. doktorirala u Novom Sadu s temom “Recepcija književnog djela Branka Ćopića u nastavi”. Osim toga, prošle ju je godine nagradio ministar Radovan Fuchs kao jednu od 513 najboljih nastavnica u Hrvatskoj.

Oštre reakcije branitelja i snažne polemike

No, nakon najave skupa u Karlovcu i popisa predavanja te predavača, mediji otkrivaju sadržaj predgovora knjige “Putevi nezaborava” Snežane Šević, objavljene 1996. u okupiranom Vukovaru. Osim o Srbima koji su 1991. “morali da unište sotonu”, ona piše o “ustašama koje su izvodile svoje krvave pirove”, “vadili decu iz majčinih utroba, nizali lančić od dečjih prstića, silovali srpske žene i devojke (…)”.

U konačnici je, piše, “Vukovar oslobođen 18.11.1991.” pa je “te noći grad obasjan svetlošću pobede”. Ovaj sablažnjavajući zapis izazvao je oštre reakcije branitelja i snažne polemike u javnosti. Ravnateljica Agencije Brezak Stamać kaže da je o “doista teškom govoru mržnje koji je za svaku osudu” razgovarala sa savjetnicima koji su predložili predavače.

“Zajedno smo zaključili da ćemo predavačicu dr. sc. Šević zamijeniti drugim predavačem koji bi pokrio temu narodnooslobodilačke borbe u književnosti u Drugom svjetskom ratu”, navodi. Agenciji se, dodaje, 23. svibnja obratio donedavni član Upravnog vijeća Ante Nazor, povjesničar i ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata.

Predavačica zamijenjena, skup svejedno otkazan

Napomenuo je, kaže Brezak Stamać, da je skup prijavljen u vrijeme dok je on bio član Upravnog vijeća, citirao je odlomke iz knjige učiteljice Šević i zaključio kako očekuje da ju se “izostavi iz popisa predavača na spomenutom i svakom drugom skupu koji će se održavati u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje”. Dan nakon Nazorovog dopisa, ističe ravnateljica, predavačica je i službeno uklonjena iz programa skupa o čemu je Nazor i obaviješten.

Međutim, 25. svibnja zasjeda Upravno vijeće Agencije – tijelo koje je imenovala Vlada RH – i raspravlja o stručnom skupu u Karlovcu. Sjednici je, navodi nam Brezak Stamać, nazočio njen zamjenik koji je prenio kako je poslala odgovor profesoru Nazoru i obavijestila ga o činjenici da je sporna predavačica zamijenjena. Bez obzira na to, Vijeće je zaključilo da skup u cijelosti treba odgoditi.

“Za navedenu odluku tražila sam pisanu odluku Upravnog vijeća jer o Katalogu državnih stručnih skupova odlučuje Upravno vijeće”, ističe Brezak Stamać za Telegram. Idućeg je dana, dodaje, skup odgođen temeljem pisanog zaključka Upravnog vijeća koji je kao ravnateljicu obvezuje.

Striktne upute Upravnog vijeća

U zaključku Upravnog vijeća navedeno je kako se “stručni skup mora odgoditi”, kako je “potrebno revidirati cijeli program stručnog skupa (nazive predavanja i predavače)”, “izmjestiti iz Karlovca održavanje stručnog skupa” te “nakon revizije programa stručnoga skupa dostaviti Upravnom vijeću novi program sa sažetcima predavanja prije davanja nove suglasnosti za održavanje revidiranog stručnog skupa”.

Sve to potpisuje predsjednik Upravnog vijeća Igor Rukljač, inače načelnik sektora za osnovnu školu iz Ministarstva obrazovanja koje je spornoj učiteljici dodijelilo nagradu. Istražujući zašto je u konačnici odgođen cijeli skup iako je Šević uklonjena iz programa, javili smo se profesoru Anti Nazoru. Potvrdio nam je da je sporio njeno sudjelovanje u skupu.

Nazor sporio predavačicu

“Moj dopis bio je upućen oko te osobe”, kazao je na naše pitanje je li sporio cijeli skup ili samo predavačicu. U kraćem telefonskom razgovoru, zaključio je kako “nijedna tema u Hrvatskoj ne bi trebala biti tabu, no da je važno da predavači budu kompetentni”. Čuli smo se i sa Sašom Miloševićem, glavnim tajnikom Srpskog narodnog vijeća koje je suorganiziralo otkazani skup.

Prenio nam je kako je SNV uputio dopis Agenciji da još jednom razmotre otkazivanje skupa. Naveli su i kako smatraju da je otkazivanje cijeloga skupa – nakon što je nestao jedini sporni moment – “nepotrebno i štetno”. Apostrofiraju kako nije bilo prigovora na ostale predavače ili teme pa “nije jasno zašto je potrebno revidirati cijeli program i predavače”.

Dopis su dostavili i potpredsjednici Vlade Anji Šimpragi, ministru Fuchsu, pučkoj pravobraniteljici Teni Šimonović Einwalter te Savjetu za nacionalne manjine Vlade RH. Od slanja dopisa početkom lipnja, nisu zaprimili odgovor niti s jedne adrese na koju je upućen.

Milošević: Bez formalnih razloga za odgodu

“Formalno nije bilo razloga za odluku o odgađanju cijeloga skupa”, ističe Milošević, “a stvarno su je suoblikovali protesti veteranskih udruga iz Karlovca”. Smatra kako je skup otkazan jer se, veli, “na svaki način nastoji umanjiti manjinsko obrazovanje iako je već sada vrlo slaba karika u slabom obrazovnom lancu u Hrvatskoj”.

O zaključku Upravnog vijeća Agencije da se budući skup – iako se trebao održati u privatnom hotelu – mora izmjestiti iz Karlovca, Milošević kaže: “Osim što se radi o srpskom skupu, ne vidim drugi razlog za izmještanje. Tome me uči iskustvo”.

Mihajlović o ‘određenim pritiscima’

Razgovarali smo i s Dejanom Mihajlovićem, potpredsjednikom SDSS-a i zamjenikom karlovačke županice Martine Furdek-Hajdin (HDZ). Ova se tema, naime, žustro problematizirala i u Županijskoj skupštini, nakon čega je županica kazala kako su “odmah alarmirali Agenciju” i da je “skup odmah otkazan na Upravnom vijeću”.

Mihajlović ističe kako državni stručni skup za nastavnike nije županijska stvar na koju se daje suglasnost. “To nije pitanje ni za Županijsku skupštinu ni za dužnosnike Karlovačke županije”, osvrće se pa nastavlja kako je skup odgođen “pod određenim pritiscima” iako je sporna predavačica zamijenjena. “To je pokazatelj, najblaže rečeno, ne najboljih praksi”, zaključio je Mihajlović i dodao kako će SDSS na Glavnom odboru u subotu vjerojatno raspravljati o ovoj temi.