Guardian došao do mailova: 'Hrvatska ne nadzire policajce koji zlostavljaju migrante, a EU to zataškava’

Hrvatska je novac za uspostavljanje sustava kontrole nad policijom dobila još 2018. godine

Ugledni britanski list The Guardian danas piše o skandalu koji je izbio zbog optužbi da su službenici Europske unije zataškavali dokaze kako hrvatske vlasti nisu uspostavile mehanizam nadzora nad policajcima koji pokušavaju spriječiti migrante da prijeđu državnu granicu. Novinari britanskog lista navodno su vidjeli mailove iz kojih je jasno da su briselski službenici zabrinuti zbog mogućih posljedica otkrića kako Hrvatska nije uspostavila sustav nadzora nad policijom, premda je za to dobila novac iz europskih fondova.

Nadzor policajaca koji štite hrvatsku granicu bio je uvjet za isplatu europskih sredstava Hrvatskoj, piše Guardian, podsjećajući na brojne optužbe o zlostavljanju, ponižavanju i pljačkanju migranata koji koji pokušavaju prijeći hrvatsku granicu. Kada je zastupnica Europskog parlamenta Clare Daly u siječnju zatražila odgovore o tome ispunjava li Hrvatska taj uvjet, službenici Europske komisije međusobno su komunicirali o „skandalu koji će sigurno nastati“ kada se dozna kako mehanizam nadzora nije uspostavljen, iako je Hrvatska novac za to dobila prije godinu i pol dana.

Zlostavljanje na Plitvicama

The Guardian detaljno opisuje incident koji se na granici između Hrvatske i BiH dogodio 26. svibnja nedaleko Plitvičkih jezera, kada je grupa hrvatskih policajaca prema navodima Amnesty Internationala mučila 16 migranata iz Afganistana i Pakistana. Kako je prenio Telegram, Amnesty tvrdi da je policija tada “pucala u zrak, zatim udarila nogama i opetovano tukla zavezane muškarce metalnim i drugim palicama i drškom pištolja”. “Zatim su utrljavali kečap, majonezu i šećer koje su našli kod jednog od migranata u krvave glave i kosu migranata”, priopćio je Amnesty.

U članku objavljenom na portalu britanskog lista spominje se i to kako je hrvatski MUP zanijekao optužbe, objašnjavajući kako su ozljede otkrivene kod migranata posljedica njihovog međusobnog obračuna. Guardian ne propušta spomenuti i kako se MUP zapravo referira na posve drugu tučnjavu među migrantima, koja se dogodila 28. svibnja u Cazinu. Osobe koje su u njoj sudjelovale nisu spominjale da je u događaje uključena hrvatska policija.

Gdje je novac?

U nastavku teksta The Guardian podsjeća kako je uspostavljanje mehanizma nadzora nad policijom, koji bi trebao osigurati humani tretman migranata, bio uvjet pod kojim je Hrvatska u prosincu 2018. godine dobila 6,8 milijuna eura za jačanje granice sa zemljama koje nisu dio Unije. Hrvatski ministri prošle su godine tvrdili kako su sredstva predana UNHCR-u i Hrvatskom pravnom centru kako bi se takav mehanizam uspostavio, piše Guardian. No, obje organizacije su zanijekale kako su dobile novac, što je eurozastupnicu Daly ponukalo da zatraži odgovor o tome što se događa.

Službenik EK-a na to je odgovorio da su Hrvatski pravni centar i UNHCR uspostavili mehanizam za nadzor, ali i da su to učinili vlastitim sredstvima kako bi osigurali da ostanu neovisni o hrvatskoj vladi. Dvije organizacije su zanijekale i takav scenariji, tvrdeći da nisu dio bilo kakvog projekta nadzora te da su sudjelovale samo u ranijoj inicijativi pregledavanja policijske dokumentacije, piše Guardian.

Potrošena trećina sredstava

Interna korespondencija briselskih službenika koju su vidjeli novinari britanskog lista sugerira da Clare Daly nije rečena potpuna istina ni o korištenju sredstava koje je Hrvatska dobila od EU. Tako Guardian piše kako iz Komisije eurozastupnici nisu otkrili da je hrvatska vlada za uspostavu mehanizma nadzora odlučila potrošiti samo 102 tisuće eura, od ukupno 300 tisuća namijenjenih za tu svrhu.

Na kraju nije potrošeno čak ni tih 102 tisuće eura, piše Guardian. Sudeći prema popisu troškova, na koje je otišlo nešto više od 84 tisuće eura koje Hrvatska navodno jest potrošila za uspostavljanje mehanizma kontrole, RH taj zadatak nije shvatila naročito ozbiljno. Naime, britanski list doznaje da je oko 17,5 tisuća eura dobio MUP, a nešto više od 59 tisuća nevladine udruge. Još je 1,7 tisuća eura potrošeno na organizaciju okruglog stola.

Dogovarano friziranje izvještaja

„Iako znamo da nije potrošeno svih 300 tisuća eura… mislili smo da je oko 240 tisuća potrošeno u kontekstu mehanizma za nadzor“, napisao je službenik EU tijekom rasprave o tome kako odgovoriti na pitanje eurozastupnice Daly, citira Guardian. „Kako je potrošeno samo 102 tisuće eura, sigurno će izbiti skandal“, piše taj neimenovan službenik navodno.

Uz sve to, službenici EK-a međusobno su se dogovarali kako bi Hrvatskoj mogli pomoći da frizira izvještaj o projektu za koji je dobila novac, proizlazi iz mailova koje su vidjeli britanski novinari. „S obzirom na to kako nesretno (Hrvatska) prezentira to pitanje, (Hrvatska) definitivno treba pomoć u dovršavanju izvještaja“, napisao je jedan službenik u odjelu za migracije EK-a svojem kolegi, tvrde iz The Guardiana.

EK se neuvjerljivo brani

Sasvim razumljivo, eurozastupnica Daly nije oduševljena saznanjem da su joj lagali, pa je oštro napala EK, i, posredno, Hrvatsku. „To je nevjerojatno – čini se da je Komisija u dosluhu s hrvatskim vlastima o zataškavanju”, kazala je za britanski list. Glasnogovornik Europske komisije na pisanje Guardiana reagirao je apelom da se „ne izvlače zaključci koji mogu dovesti u zabludu iz internih mailova napisanih tijekom izolacije“.

Glasnogovornik je u nastavku odgovora za britanski list istaknuo da hrvatske vlasti u zadnjoj verziji izvještaja objašnjavaju kako je sustav nadzora uspostavljen, kako funkcionira i kakvi su rezultati ostvareni. Naglasio je i da je izvještaj koji su hrvatske vlasti podnijele bio nepotpun, pa je Komisija od Hrvatske zatražila pismeno i usmeno pojašnjenje.