Nekad je nužno odabrati stranu

Guardian, od danas, izlazi u formatu tabloida. Što to znači za jednu od najvažnijih novina u Europi?

Osim tiskanog izdanja, Guardian je redizajnirao i svoje web izdanje

The new look tabloid Guardian is on show next to the old broadsheet version of the national newspaper on January 15, 2018.
Britain's Guardian newspaper has adopted a new tabloid format and a re-designed masthead with simple black lettering from Monday as part of a drive to cut costs. The left-leaning newspaper previously had a blue and white masthead and in 2005 had adopted a Berliner format, midway between a broadsheet and a tabloid.
 / AFP PHOTO / ADRIAN DENNIS
FOTO: AFP

Katharine Viner, glavna urednica britanskih dnevnih novina Guardian, jednog od najvažnijih tiskanih medija u Europi, priopćila je u ponedjeljak 15. siječnja da je taj dnevni list počeo izlaziti u novom, tabloidnom obliku. Istodobno, redizajnirano je i online izdanje Guardiana, kako bi bilo prilagođeno potrebama čitateljima koji prate tekstove na mobitelima i laptopima.

Urednica Vinger je objasnila da su se opredijelili za jednostavan, siguran i učinkovit tip slova te živih i energičnih boja kako bi bili što bliži novom čitateljskom ukusu. Na kraju, Viner je obećala da će Guardian ostati ono što je oduvijek bio: promišljena, progresivna i žestoko neovisna i izazovna novina, a svoj će sadržaj predstavljati na duhovit, elegantan i zabavan način.

Zadnjih godina prepolovljeni prihodi i tiraža

Redakcija Guardiana bila je prisiljena povući taj potez jer im se posljednjih godina tiraža gotovo prepolovila: pala je s 376.000 prodanih primjeraka 2005. na 146.000 krajem 2016. Uz to što je prošle godine ugašeno 300 radnih mjesta, Guardian je najavio da će se redakcija preseliti iz središta Londona u King’s Crossu na neku jeftiniju lokaciju, a možda čak i u puno jeftiniji Manchester.

Tako je Guardian već uspio smanjiti operativne gubitke s 57 milijuna funti na 38 milijuna funti u 2017. Prelaskom na manji format, značajno će se smanjiti troškovi papira i tiskanja, što je u skladu s trogodišnjim planom restrukturiranja i sanacije.

To je također odgovor na sve veći pad prihoda od oglasa. Sve veći broj oglašivača i čitatelja napušta tiskana izdanja te prelazi na digitalne alternative, premda se i oni susreću s problemima budući da su Google i Facebook također zanimljivi oglašivačima.

Simboličan kraj klasičnog žurnalizma

Nema, međutim, sumnje da je prelazak na tabloidni format ujedno i simbolični oproštaj od klasičnog žurnalizma, jer će sada tekstovi i komentari biti puno kraći, što znači i manje analitički. Guardian je godinama bio korifej svjetskog, ozbiljnog, istraživačkog novinarstva.

Među ostalim, Guardian je otkrio da je tjednik The Sun u vlasništvu obitelji Murdock, protuzakonito hakirao mobitele policajaca, odvjetnika, pa i ubijenog tinejdžera Millyja Dowlera, što je dovelo do ukidanja tog najvećeg britanskog tabloida.

Guardian je također ekskluzivno objavio vijest o masovnim prisluškivanjima američkih tajnih službi te postojanje programa nadziranja PRISM-a koje im je otkrio NSA zviždač Edward Snowden. Također je razotkrio bivšeg britanskog premijera Davida Camerona koji je ima tajne bankovne off shore račune u takozvanoj aferi Panama papers.

Čitanost Guradianovim portalima raste

Ali, ništa od toga nije pomoglo Guardianu da sačuva svoju tiražu. No, za razliku od tiskanog izdanja, Guardianovim portalima čitanost vrtoglavo raste. Uz online britansko izdanje, postoje još dvije međunarodne web stranice, Guardian Australia i Guardian US.

Guardianovo online izdanje bilo je peto najčitanije na svijetu s više od 42,6 milijuna čitatelja. Samo u Velikoj Britaniji online izdanje ima oko 8,9 milijuna redovnih čitatelja. Uspjehu je nesumnjivo pridonijela činjenica da je pristup web stranicama Guardiana besplatan.

Svu dobit ulagali su u razvoj Guardiana

Guardian je osnovan 1821. i do 1959. izlazio je pod imenom Manchester Guardian. Još 1936. godine osnovana je kompanija Scott Trust koja je imala zadaću “osigurati financijsku i uredničku neovisnost Guardiana te čuvati novinarske slobode i liberalne vrijednosti bez komercijalnih ili političkih ometanja”.

Društvo Scott Trust donijelo je 1983. odluku da se sva dobit ulaže u razvoj Guardiana, a ne u isplatu dionica vlasniku ili dioničarima. Guardian pripada lijevom političkom spektru Velike Britanije.