Guardian: Musk je razgovarao s Putinom prije nego što je objavio svoj plan za Ukrajinu. On sve demantira

Kremlju se jako svidio Muskov plan mirovnog rješenja

Tesla CEO Elon Musk is pictured as he attends the start of the production at Tesla's "Gigafactory" on March 22, 2022 in Gruenheide, southeast of Berlin. - US electric car pioneer Tesla received the go-ahead for its "gigafactory" in Germany on March 4, 2022, paving the way for production to begin shortly after an approval process dogged by delays and setbacks. (Photo by Patrick Pleul / POOL / AFP)
FOTO: AFP

Elon Musk razgovarao je izravno s Vladimirom Putinom prije nego što je na Twitteru objavio svoj mirovni plan za okončanje rata u Ukrajini prema kojem bi teritorij bio trajno predan Rusiji, navodi se u izvješću Eurasia Group, piše The Guardian. U mailu poslanom pretplatnicima Eurasia Groupa, politolog Ian Bremmer tvrdi da mu je Musk rekao da je ruski predsjednik “spreman pregovarati” ako Krim ostane u ruskim rukama. Putin je također, navodno, inzistirao da Ukrajina mora prihvatiti trajnu neutralnost i priznati rusku aneksiju regija Luhansk, Doneck, Herson i Zaporožje.

Prema Bremmeru, Musk je rekao da mu je Putin rekao da će ti ciljevi biti postignuti “bez obzira na sve”, uključujući moguću upotrebu nuklearnog oružja ako Ukrajina napadne Krim. Bremmer je također otkrio da mu je Musk rekao da “treba učiniti sve da se izbjegne takav ishod”. Nakon navodnog razgovora s Putinom, Musk je na Twitteru objavio anketu sa svojim prijedlozima za okončanje rata u Ukrajini.

Što je uopće Muskov plan?

Musk je svoj plan sažeo u četiri točke: “1. Ponoviti referendume u anektiraniim regijama pod nadzorom UN-a. Rusija odlazi ako je to volja naroda. 2. Krim formalno postaje dio Rusije, kako je i bio od 1783. (sve do pogreške Hruščova). 3. Osigurati opskrbu vodom za Krim. 4. Ukrajina ostaje neutralna”.

Ubrzo nakon objave, Musk je dobio lavinu negativnih reakcija. Među prvima mu se javio Mihajlo Podoljak, savjetnik predsjednika Zelenskog, koji je poručio da Ukrajina ima bolji mirovni plan. Potom se javio i ukrajinski ambasador u Njemačkoj Andrij Melnik s tvitom: “Moj vrlo diplomatski odgovor tebi je: od**bi”. Čini se da jedino Kremlj nije iznapadao Muska, budući da su oduševljeno komentirali tu ideju. “Vrlo je pozitivno da netko poput Elona Muska razmišlja o mirnom načinu izlaska iz ove situacije”, rekao je tada glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov novinarima.

Reagirao i Musk

Max Seddon, dopisnik Financial Timesa iz Moskve i urednik neovisnog ruskog portala Meduza, tvrdi da postoji još nekoliko “čudnih” elemenata u priči da je Musk razgovarao s Putinom. “Puno je više čudnih stvari u cijelom Bremmerovom mailu: ‘Musk se također činio zabrinut zbog izravnijih prijetnji od Putina. Iako mi nije iznio ništa eksplicitno, govorio je o ruskim cyber sposobnostima i potencijalu Rusije da ometa njegove satelite'”.

Na Muskov odgovor nije trebalo puno čekati. Na pitanje analitičara Svena Henricha je li priča točna, Musk je rekao “ne, nije”. “S Putinom sam razgovarao samo jednom i to prije otprilike 18 mjeseci. Tema je bio svemir”, piše Musk.