Guardian piše: hrvatska policija optužena za iscrtavanje križeva na tjemenima migranata. UNHCR duboko zabrinut

Fotografije je objavio i hrvatski Centar za mirovne studije

FOTO: CMS

Unatoč tome što je migrantska kriza u vrijeme pandemije koronavirusa pala u treći plan, pokušaji ilegalnog ulaska u Hrvatsku iz BiH se nastavljaju. A optužbe o reakcijama hrvatske policije na njih opet izazivaju pažnju najvećih svjetskih medija.

Naime, britanski Guardian je objavio nekoliko fotografija na kojima se, kako im tvrde nevladine organizacije, nalaze migranti koji su nelegalno vraćeni iz Hrvatske u BiH. Kao što je to uobičajeno u ovakvim slučajevima, migranti tvrde da im je hrvatska policija uzela novce, mobitele, nekima i cipele.

Ono što je novo je da su se neki od njih u BiH vratili s narančastim križem koju su im navodno pripadnici hrvatske policije iscrtali sprejem preko tjemena. Ove fotografije objavio je i hrvatski Centar za mirovne studije.

Slike je objavio i Centar za mirovne studije CMS

Zastrašivanje i psihološko traumatiziranje

Jack Sapoch iz udruge No Name Kitchen, udruge koja se brine o migrantima u Velikoj Kladuši, izjavio je za Guardian kako je očito da je jedan od motiva za iscrtavanje križeva na glavama ljudi želja da ih se ponizi. “Mislim da se tako želi identificirati one koji više puta pokušavaju prijeći granicu, ali je moguće i to me još više zabrinjava, da se radi o iscrtavanju religijskog simbola kako bi se psihološki traumatiziralo migrante koji su uglavnom Muslimani”, kazao je Sapoch.

Ova udruga je zabilježila, kažu, povrat izbjeglica iz Hrvatske s iscrtanim križevima na tjemenu u dva navrata, 6. i 7. svibnja.
Da se ne radi tek o jednoj udruzi, dvije grupe migranata i velikom britanskom mediju – nego o mnogo ozbiljnijem problemu koji Hrvatska ima zbog tretmana migranata na svojim granicama, pokazuju – Ujedinjeni narodi.

Migrant s križem na glavi CMS

Nasilje brutalnije od izbijanja pandemije

Agencija ujedinjenih naroda za izbjeglice (UNHCR) je “duboko zabrinuta zbog izvješća o nasilnom tretmanu migranata od strane hrvatske policije”. Kako je za Guardian izjavio regionalni glasnogovornik UNHCR-a za srednju Europu, Zoran Stevanović, UNHCR je “zatražio od hrvatske Vlade da istraži sve optužbe o nasilju i zlostavljanju migranata i da oformi nezavisno tijelo koje bi utvrdilo činjenice o stanju na granici”.

Samo od rujna prošle do siječnja ove godine UNHCR je hrvatskoj Vladi prijavio 100 slučajeva navodnog nezakonitog protjerivanja migranta iz Hrvatske u BiH i Srbiju. John Sapoch iz No Name Kitchena tvrdi da se od tad, izbijanjem pandemije, brutalnost hrvatske policije prema migrantima – povećala.