Nekad je nužno odabrati stranu

Guverner Vujčić je svojim izvješćem o radu HNB-a izazvao prilično burne reakcije, a ovo je 8 najzanimljivijih

Monetarna politika HNB-a je 'trenutno izuzetno ekspanzivna', kaže on

09.03.2016., Zagreb - Na dnevnom redu nastavka 2. sjednice Hrvatskog sabora je rasprava o izvjescu Hrvatske narodne banke. Boris Vujcic. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Sabor je danas na sjednici raspravljao o polugodišnjem izvješću o radu Hrvatske narodne banke. Guverner HNB-a Boris Vujčić je u 40-minutnom izlaganju kao dvije ključne zadaće HNB-a naveo održavanje stabilnosti cijena i financijsku stabilnost, istaknuvši da je banka osobito bila uspješna u ovom drugom. Njegovo izvješće potaknulo je burnu raspravu u Saboru, dok je Mostov Miro Bulj raspravu o HNB-u iskoristio da upozori na problem dužnika u Raiffeisen štedionicama.

1. Monetarna politika je izuzetno ekspanzivna

Guverner HNB-a je tijekom izlaganja podsjetio da je Hrvatska imala drugu najjaču recesiju u EU, a nije imala financijsku krizu, a bankovni joj je sektor ostao stabilan. To nije slučajno, to je plod dugogodišnjeg sustavnog rada, naglasio je guverner u Saboru. Istaknuo je da je monetarna politika HNB-a “trenutno izuzetno ekspanzivna” te nije ni kočnica niti prepreka oživljavanju gospodarstva i ubrzanju njegova oporavka. “Ako će svi akteri ekonomske politike donositi kvalitetne odluke, koje će ići u smjeru popravljanja strukturnih slabosti gospodarstva, onda će i trenutni karakter monetarne politike u nastojanju oporavka hrvatskog gospodarstva biti uspješniji”, poručio je guverner HNB-a.

2. HDZ-ov Marić vrlo oštro prozvao HNB

HDZ-ov saborski zastupnik Goran Marić nije zadovoljan načinom rada HNB-a, pa je prozvao ovu instituciju da prednjači u uništavanju malih banaka koje bi, istaknuo je, trebalo čuvati jer su ‘dragulj hrvatskog gospodarstva’. “Umjesto da čuvamo male banke, jer su dragulj hrvatskog gospodarstva, kao što je i mali poduzetnik, sve činimo da uništimo malog poduzetnika i malu banku, a u tome prednjači HNB i to s izjavama viceguvernera koji kaže da Hrvatskoj ne trebaju male banke”, izjavio je Marić.

HNB je optužio da malim bankama šalje prinudne upravitelje, nakon čega je situacija još gora. Marić tvrdi da se svako spominjanje rada središnje banke u negativnom kontekstu doživljava kao da ima “elemente državnog udara”. Guverneru Borisu Vujčiću predbacio je da u podužem izlaganju ni riječi nije rekao o troškovima poslovanja HNB-a koji su, navodi, porasli s 296 na 309 milijuna u 2014, da nije spomenuo rast troškova za zaposlenike, da nema institucije gdje su troškovi zaposlenika 20 posto ukupnih troškova.

3. Bulj o nezakonitom lihvarenju građana

Mostov saborski zastupnik Miro Bulj pozvao je u srijedu sve nadležne, od premijera i ministara do saborskih zastupnika, da zaštite hrvatske građane koji su podizali kredite u austrijskim RBA zadrugama i štedionicama, a danas su, upozorio je, zbog takvih kamatara dovedeni u blokade.

“Te štedno-kreditne zadruge, bez dozvola i uz pomoć pravosudnih institucija, provodile su ovrhu nad imovinom hrvatskih građana, izbacivali ih na cestu, ovršile im račune i to sve nezakonito i na protuustavan način”, rekao je Bulj u Saboru, nakon stanke koju je zatražio u ime Kluba zastupnika Mosta. Jučer ga je, kaže, zvala osoba koja je podigla 20 tisuća eura, nakon 12 godina dužna je još 38 tisuća, a do sada je vratila 50 tisuća eura.

09.03.2016., Zagreb - Na dnevnom redu nastavka 2. sjednice Hrvatskog sabora je rasprava o izvjescu Hrvatske narodne banke. Miro Bulj, Leon Zulj. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
Mostov Miro Bulj PIXSELL

“Nezakonito i protuustavno godinama su lihvarili građane i doveli u situaciju da je danas u Hrvatskoj 350 tisuća ljudi u blokadi”, istaknuo je Bulj, javlja HRT. Sve dosadašnje vlade prozvao je što se nisu uhvatili ukoštac sa, kako je rekao, legalnim lihvarenjem stranih štednokreditnih udruga i banaka koje nisu imale odgovarajuće dozvole za rad u Hrvatskoj.

4. Šuker smatra da treba mijenjati zakone

“Umjesto da se prepucavamo, ajmo doći do nekog modela koji će biti neka vrsta garancije da za kvalitetne projekte poduzeća dobiju kredite, ona koja danas ne mogu dobiti kredit zbog lošeg poslovanja. Želimo pomoći hrvatskim poduzetnicima’, kazao je HDZ-ov saborski zastupnik Ivan Šuker.

“Ne trebamo raspravljati o izvješćima i brojkama. Ako želimo promijeniti stvar, moramo promijeniti zakone. Kad bi raspravljali na takav način onda bi nam hrvatski građani zapljeskali. Ako ne promijenimo zakone, mi ne možemo pomoći poduzetnicima”, dodao je Šuker, javlja Dnevnik.hr.

09.03.2016., Zagreb - Na dnevnom redu nastavka 2. sjednice Hrvatskog sabora je rasprava o izvjescu Hrvatske narodne banke. Domagoj Ivan Milosevic, Ivan Suker. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
HDZ-ov Ivan Šuker rekao je da je potrebno mijenjati zakone, a ne samo raspravljati PIXSELL

5. SDP-ov Maras uzvratio Šukeru

SDP-ov Gordan Maras replicirao je Šukeru kazavši da se HDZ nalazi u poziciji i kako bi trebali predlagati promjene, a ne govoriti o tome na koji način raspravljati u Saboru. Maras kazao kako nema prijedloga od strane Vlade te kako se nema o čemu raspravljati na taj način. “Mi želimo glasati o izvješću HNB-a jer na taj način možemo izraziti jesmo li zadovoljni radom HNB-a ili ne”, kazao je Maras.

6. Vukovac pozvala guvernera da dođe na selo

Ružica Vukovac iz Mosta komentirajući izvješće koje je predstavio guverner Vujčić kazala je kako je ‘zgrožena ovime što čuje’. “Pitam se živimo li mi u istoj državi”, kazala je te se osvrnula na situaciju u Slavoniji. “Ja bi pozvala guvernera da dođe na selo i vidi krizu u koju je država zapala posljednjih nekoliko godina”, rekla je Mostova zastupnica, piše Dnevnik.hr.

7. HNB nije učinio sve da bi zaštitio građane

Irena Petrijevčanin Vuksanović iz Hridi također se osvrnula na izvješće o HNB-u. Kazala je kako se s mnogim stvarima zastupnici Hridi ne slažu.

“Ispada da HNB ima vrlo ograničeno djelovanje i zavezane ruke. Trebali bi se baviti interesom građana i države, a manje sami sa sobom”, kazala je Petrijevčanin Vuksanović te dodala da Hrvatska narodna banka nije učinila sve što je mogla da bi zaštitila interes građana. “Na kreiranje makroekonomskog smjera ne možemo utjecati u Saboru, no možemo izglasati da ovo izvješće nije zadovoljavajuće jer HNB nije štitio građane”, kazala je. Pitala je guvernera Vujčića kako to da djelatnici HNB-a imaju 1% kamatu na kredite, a ona, kao običan građanin ima kamatu koja je mnogo viša.

8. Kao da smo na Titaniku, a on tone

Mostov Ivan Lovrinović zamjera da se iz izlaganja može zaključiti kao da je sve krasno. “Kao da smo na Titaniku, svira lijepa glazba, a Titanik tone”, poručio je Lovrinović u Saboru javlja HRT.