Nekad je nužno odabrati stranu

Hakeri su opet ozbiljnim virusom napali hrpu velikih tvrtki u Europi

U Ukrajini su napadnute vlada, banke i velike energetske kompanije

(FILES) This file photo taken on November 3, 2016 in Rennes shows a screen viruses list at the LHS (High Security Laboratory) of the INRIA (National Institute for Research in Computer Science and Automation).
A major wave of cyberattacks hits dozens of countries around the world on May 12, 2017, affecting hospitals, telecoms companies, government departments and other organisations / AFP PHOTO / DAMIEN MEYER
FOTO: AFP

Novi veliki hakerski napad uzrokovao je probleme u velikim kompanijama diljem Europe, javlja BBC. Trenutno je najugroženija Ukrajina, u kojoj su napadnuta vlada, banke, energetske i telekomunikacijske firme, kijevski aerodrom i metro. Napade je prijavila i Centralna banka Ukrajine, zrakoplovna tvrtka Antonov, te dvije poštanske tvrtke. Virus je napao ruski Rosneft i francusku prehrambenu firmu Saint-Gobain.

Zamjenik ukrajinskog premijera, Rozenko Pavlo, rekao je kako on i drugi članovi vlade ne mogu pristupiti svojim računalima. Britanska kompanija WPP također je izvjestila o problemima koje je virus izazvao u njezinom IT sustavu. Španjolski mediji javljaju kako su uredi velikih multinacionalnih kompanija, kao što je prehrambena industrija Mondelez, također pretrpjele napad.

Napadnut i Černobil

Napad je pogodio i sustav za nadzor radijacije u elektrani u Černobilu. Svi radovi su prekinuti jer su radnici izgubili pristup sustavu. Direktor smjene Vladimir Ilčuk izjavio je za ukrajinske novine kako nema prijetnje od radijacije. Švicarska vladina agencija priopćila je da je virus najviše pogodio Ukrajinu, Rusiju, Englesku i Indiju te da zasad nema naznaka da su pogođene švicarske tvrtke.

Radi se o ransomware napadu, u kojemu se za povrat podataka traži otkupnina od 300 bitcoina. Virus je nazvan Petrwrap ili Petya. Navodno se ovaj virus posljednjih godina nudio na Internetu po cijeni od 28 dolara. Andrei Barysevich, glasnogovornik sigurnosne kompanije Recorded Future, izjavio je kako ovaj napad nije bilo moguće spriječiti. Navodi kako je jedna kompanija iz Južne Koreje upravo platila milijun dolara kako bi svoje podatke dobila nazad. “To je ustvari bio sjajn poticaj cyber kriminalu”, objašnjava Barysevich.

Kako se zaštititi?

Kompjuterski stručnjak Alan Woodward je izjavio kako čini da je ovo varijanta ransomwarea koji se pojavio prošle godine. “Unaprijedili su ga kriminalci, a originalan naziv mu je bio Petya”, kaže. Stručnjaci preporučuju da se u ovakvim situacijama aktivira automatska nadogradnja operativnih sustava i izradi sigurnosna kopija važnih datoteka.

Takve datoteke bi se trebale držati na hard disku, odnosno mediju koji nije povezan s LAN mrežama. Treba izbjegavati otvaranje mailova s nepoznatih adresa. Napad Petya virusom uslijedio je dva mjeseca nakon globalnog ransomware napada, poznatog kao wannacry, koji je uzrokovao ogromne probleme diljem Europe, a posebno u Velikoj Britaniji.