Hamasova fatalna greška. Pomislili su da će mobilizirati svijet na svoju stranu, a sve je izglednije da će završiti kao ISIS

Palestinski militanti su, čini se, namjerno htjeli izazvati krvavu odmazdu Izraela

FOTO: AFP

Prije proboja graničnih prepreka, žičane ograde i zida, teroristi Hamasa bespilotnim letjelicama uništili su ili blokirali izraelske elektronske uređaje kojima su kontrolirali granicu. Također i telekomunikacijsku mrežu senzora i nadzornih kamera, čime su onesposobili cijelu mobilnu telefoniju.

Dronovi su pak uništili mitraljeze na daljinsko upravljanje koje je Izrael postavio na svoje granične utvrde, čime su uklonili ključno sredstvo za borbu protiv kopnenog napada. Potom su ispalili iz Gaze više od 3,000 projektila širom Izraela, nakon čega su elitne jedinice komandosa probile zaštitni zid koji je izgradio Izrael kako bi spriječio prodor u zemlju.

Zatim su došli buldožeri koji su proširili prolaze kroz koje su počeli ulaziti napadači na kamionetima i motociklima. Izraelska sigurnosna ograda probijena je na tridesetak mjesta, a najviše terorista probilo se kroz civilni granični prijelaz Erez, nad kojim su preuzeli kontrolu.

Hamas uzeo oko 150 talaca

Zbog tako koordinirane akcije izraelski vojnici i njihovi zapovjednici uopće nisu bili svjesni obima napada. A on ih je potpuno zatekao. U napadu je sudjelovalo oko 2000 pripadnika Hamasa koji su paraglajderima, kamionetima i motociklima, naoružani automatskim oružjem, ručnim bacačima, teškim mitraljezima, noseći zelenu traku oko glave, upali u osam vojnih baza te oko 15 sela i gradova.

Protutnjali su kroz više od 50 četvornih kilometara, uzevši oko 150 talaca i ubivši više od 1400 ljudi. Pripadnici Hamasove elitne brigade Nukhba, utvrđeno je kasnije, u osvojenim vojnim bazama točno su znali gdje su komunikacijski serveri, uništili su ih i tako onemogućili izraelskim vojnicima prenošenje informacija.

Čak su bez ikakva otpora osvojili središte izraelske obavještajne službe. Tamo su pak likvidirali vojnike koji su bili na spavanju i sve to još snimali kamerom. Na glavna raskrižja postavili su kontrolne punktove te zasjede kako bi dočekali izraelska pojačanja, a u pozadini su bile raspoređene minobacačke jedinice.

Detaljni planovi napada

Teroristi su imali detaljne karte kibuca, procjene koliko je izraelskih vojnika bilo stacionirano u obližnjim položajima, koliko su vozila imali na raspolaganju i koliko će im vremena trebati da dođu u pomoć. Dio jedinica imao je pak zadaću hvatati taoce i prebaciti ih u Gazu.

Pokazalo se, međutim, da se izraelski sustav nadzora granice koji se oslanja na kamere, senzore i mitraljeze kojima se upravlja na daljinu, može lako onesposobiti, što je omogućilo hamasovcima lak prodor preko granice. Smatralo se da je kombinacija daljinskog nadzora i oružja, barijera iznad zemlje i podzemnog zida koji je trebao spriječiti Hamas u kopanju tunela, sasvim dovoljno da spriječi masovnu invaziju. I tu se pogubno pogriješilo.

Hamas se dugo pripremao za tu operaciju. Izrael je povjerovao da je jedan od vođa Hamasa Yahya Al-Sinwar više zaokupljen upravljanjem Gazom nego pripremanjem napada na Izrael i ubijanjem Židova. Ali Barakeh, čelnik Hamasa, izjavio je kako se ispod stola, cijelo to vrijeme Hamas pripremao za veliki napad.

Fatalne greške Izraela

Također, Hamas je uspio uvjeriti Izrael da mu je više stalo do toga da palestinski radnici iz Gaze mogu raditi u Izraelu te da im nije u interesu započinjanje novog rata. Hamas se dvije godine suzdržao od vojnih operacija protiv Izraela, čak i kada je druga islamistička naoružana skupina sa sjedištem u Gazi, poznata kao Islamski džihad, pokrenula niz vlastitih napada ili raketnih napada.

Zbog svega toga je Izrael napravio novu fatalnu pogrešku: prebacio dvije trećine svojih jedinica iz pojasa Gaze na Zapadnu obalu kako bi tamo zaštitili izraelske doseljenike koji su zauzeli palestinsku zemlju. Kao što je Hamas obmanuo izraelske obavještajne službe Mossad i Shin Bet, tako su zavarali i CIA-u, najmoćniju američku i svjetsku obavještajnu agenciju.

Premda je u njezinim izvješćima u nekoliko navrata spomenuta mogućnost sukoba, nije bilo ni najmanje najave akcije većih razmjera. Samo u jednom dokumentu od 28. rujna upozoreno je da bi Hamas mogao lansirati rakete na Izrael u roku od nekoliko dana.

Iranske vlasti peru ruke

Tajnovitost priprema za napad bila je tolika da je Iran, zakleti neprijatelj Izraela i važan izvor financiranja, obuke i oružja za Hamas, samo u načelu znao za operaciju, ali nije znao vrijeme ili detalje operacije, smatraju američki dužnosnici. Tel Aviv je pak uvjeren da su Iranci pomogli u planiranju napada Hamasa na Izrael i dali odobrenje.

Teheran je pak priopćio da su odluke koje je donio Hamas usklađene s legitimnim interesima palestinskog naroda. “Nismo uključeni u odgovor Palestinaca, njihova je odgovornost za napad.”

Prema američkim procjenama, organizator napada je Mohammed Diab Ibrahim al-Masri, poznatiji kao El Deif. On je desetljećima svaku noć provodio u drugom objektu kako bi izbjegao atentat. Više puta je uhićivan, a u izraelskim zatvorima proveo je 24 godine. Njega Izraelci uspoređuju s Osamom bin Ladenom. On zapovijeda Hamasovim brigadama Al Qassam, zajedno s Yahyom Al-Sinwarom, vođom Hamasa u Gazi.

Namjerno izazivanje odmazde

Deif je preživio sedam izraelskih pokušaja ubojstva, posljednji 2021. godine, rijetko govori i nikada se ne pojavljuje u javnosti. Vođe Hamasa poput Muhammada Zahara, Basema Naima i Khalila el-Haye preživjeli su mnoge atentate i izgubili mnoge članove obitelji pa je to razlog, tvrde analitičari, neviđene bestijalnosti spram nevinih žena i djece.

Analitičari smatraju kako je Hamas zabrinuto promatrao kako je Izrael sve više prihvaćen od arapskog svijeta, a prava panika je nastala kad je najavljeno potpisivanje mirovnog sporazuma sa Saudijskom Arabijom. To Hamas ni Iranci nisu željeli dopustiti pa je to jedan od razloga za spektakularni napad na Izrael.

Što je točno, ali je potpuno neobjašnjivo zašto su pri tomu hamasovci počinili toliko strašne zločine, pogotovo nad ženama, djecom i starcima što je izazvalo opće zgražanje i osudu u svijetu. Dio analitičara, međutim, smatra da je to namjerno učinjeno kako bi Hamas izazvao krvavu odmazdu Izraela, što bi onda mobiliziralo sve muslimane u svijetu. Kao i arapske države koje su počele sređivati svoje odnose s Izraelom.

Pad izraelske demokracije

U proteklih devet mjeseci od kada su na vlasti, religiozno-nacionalističko-doseljenička ekstremna desnica predvođena ultraortodoksnim političarima na čelu s Benjaminom Netanyahuom, pokušava uništiti izraelsku demokraciju. A to je dovelo do višemjesečnih velikih demonstracija te do dramatičnih podjela i sukoba unutar zemlje.

Kolike su duboke te razlike ilustrira video koji je postao viralan u Izraelu nakon što je Idit Silman, ministrica u Netanyahuovoj vladajućoj stranci Likud, izbačena iz bolnice Assaf Harofeh u Tzrifinu kad je išla posjetiti neke ranjenike. “Uništila si ovu državu. Gubi se odavde”, vikao je na nju jedan izraelski liječnik. “Kako te nije sram voditi još jedan rat?”, dobacio je član medicinskog osoblja. “Sada je red na nas”, viče liječnik, “Od sada smo mi glavni. Vladat ćemo ovdje. Desni, lijevi! Ujedinjena nacija! Bez vas! Sve ste upropastili!”

Problematične interne borbe

Takve unutarnje podjele, vjerujući da su oslabile obrambenu moć, ohrabrile su Hamas i Iran da pokrenu rat protiv Izraela. Međutim, nisu računali da će masovni zločini Hamasa nad nedužnim civilima ujediniti i vlast i oporbu.

Neusporedivo moćnija izraelska vojna sila dobila je tom brutalnom akcijom pravo obezglaviti i uništiti Hamas, po uzoru na način na koji je slomljen ISIS. Osim toga, tom bestijalnom invazijom Hamas je dao Izraelu mogućnost da upotrijebi sva sredstva, od zrakoplova i tenkova do brodova, kako bi uništio teroriste, a stotine tisuća nedužnih žena i djece vodit će se kao nesretne kolateralne žrtve za koje nije kriv Izrael, već Hamas.

Procjenjuje se da u Gazi ima trenutno oko 50.000 trudnica te gotovo milijun djece. Već do sada u izraelskim napadima ubijeno je 2600 ljudi, od toga 400 djece.

Podzemni tuneli u Gazi

Ako su vođe Hamasa pomislile da će ih spasiti mreža od oko 500 kilometara podzemnih tunela koje zovu “Gaza metro”, teško su se prevarili. Izraelci će mjesecima ići od kvarta do kvarta, od kuće do kuće, i uništavati sve što je vezano uz Hamas. A njihovi super senzibilni uređaji za otkrivanje podzemnih tunela omogućit će im da ih pronađu i unište.

Uostalom, Izraelske obrambene snage (IDF) ubile su već, a da pravi napad nije ni počeo, jednog od zapovjednika Hamasa. Billala al-Qedru, koji je navodno vodio napade na kibuc Nirim.

“Ovo samo služi kao primjer da imamo obavještajne podatke kako bismo uklonili vodstvo Hamasa… sve do terorista koji su provalili u naša naselja i poklali naše bebe u njihovim spavaćim sobama”, rekao je potpukovnik Peter Lerner te zaključio: “Upozorio bih Hezbollah, pažljivo pogledajte kako demontiramo Hamas. Morate biti vrlo, vrlo oprezni.”