HAZU se dopisom pohvalio da osniva Odbor koji će se brinuti o hrvatskom jeziku. Problemčić je što ima gramatičku grešku

Fulali su s futurom prvim koji se uči u šestom, tj. u petom razredu osnovne škole

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti (HAZU) krajem je siječnja osnovala svoj Odbor za normu hrvatskoga standardnog jezika. Radi se o savjetodavnom tijelu koje bi se, kao, trebalo brinuti o hrvatskom standardnom jeziku. Među ostalim, kako navode, promicat će kulturu hrvatskog standardnog jezika i donositi preporuke o daljnjem normiranju hrvatskog jezika.

HAZU je odlučio da će na čelu biti akademik Ranko Matasović, a članovima su poslali i Odluku kojom se taj Odbor stavlja u funkciju. Dokument je potpisao predsjednik HAZU-a Velimir Neidhardt. No, gospodinu se u dopisu potkrala (pre)očita gramatička pogreška. To, naravno, ne bi bilo toliko strašno da se ne radi o odluci kojom se osniva Odbor kojem je doslovno jedini zadatak brinuti o hrvatskom jeziku. Malo ih je, naime, zbunila upotreba futura prvog.

“Odbor za normu hrvatskog standardnog jezika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti donijeti će Poslovnik u kojem će se podrobnije razraditi zadaća odbora i način rada odbora”, stoji u Odluci u kojoj je, vrlo očigledno, pogrešno napisano glagolsko vrijeme futur prvi (“donijeti će”). Futur I. tvori se, naime, od nenaglašenog oblika nesvršenog prezenta pomoćnog glagola htjeti (ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će) i infinitiva glagola koji se spreže.

Futur prvi uči se u šestom razredu

Ključno je pravilo futura prvog da se ne izgovara i ne piše završno infinitivno -i kad je u rečenici infinitiv ispred oblika nenaglašenog glagola htjeti. U skladu s tim pravilom, akademici su u svojoj odluci morali znati napisati pravilan oblik futura prvog, odnosno, “donijet će”. Pravilo futura prvog kaže i da kada infinitiv dolazi iza nenaglašenog oblika glagola htjeti, završno infinitivno -i ostaje. Pa je druga, ispravna opcija akademicima bila napisati “će donijeti”.

Inače, prema Nastavnom planu i programu za osnovnu školu, po kojemu se hrvatski jezik uči sve do uvođenja novog kurikuluma u sve razrede, futur prvi učenicima je na rasporedu u šestom razredu, kada uče izricati budućnost futurom prvim, kao i futurom drugim. Učenici tako u šestom razredu imaju zadatak naučiti “prepoznati, razlikovati, pravilno pisati i izgovarati futur prvi i drugi”. Prema novousvojenom kurikulumu hrvatskoga jezika, učenici već u petom razredu uče izricati budućnost futurom prvim, uz prethodno savladane prezent i perfekt.