Nekad je nužno odabrati stranu

HBOR se više ne može izvlačiti: i Ustavni sud je odlučio da podaci o korisnicima kredita moraju biti dostupni javnosti

Nakon nekoliko godina duge bitke HBOR se nije uspio izjednačiti s komercijalnim bankama

Ustavni sud u lipnju je odbacio ustavnu tužbu HBOR-a protiv pravomoćne presude Visokog upravnog suda kojom je toj banci naloženo da građaninu, koji je to zatražio, dostavi popis korisnika i iznose kredita koje je HBOR dodijelio u razdoblju od 1. kolovoza do 30. rujna prošle godine, objavio je u utorak Jutarnji list.

Odluka Ustavnog suda toj je državnoj banci bila posljednja nada u njezinim upornim pokušajima da dokaže kako ona nije tijelo javne vlasti, te da nije dužna građanima dostavljati informacije o tome kome i u kojima iznosima dodjeljuje kredite, navodi dnevnik.

Obrazloženje Ustavnog suda

Sud je zaključio da je ustavna tužba HBOR-a nedopuštena jer se ta banka kao javno-pravno tijelo čiji je osnivač država ne može pozvati na povredu ljudskih prava i temeljnih sloboda zajamčenih Ustavom. Ni država niti tijela koje je ona osnovala, stoji u obrazloženju Ustavnog suda, nisu ovlašteni podnositi ustavne tužbe u kojima tvrde da im je ljudska prava i temeljne slobode zajamčene Ustavom povrijedilo neko drugo državno tijelo. Naime, Visoki upravni sud protiv čije presude je HBOR podigao ustavnu tužbu također je državno tijelo, ističe Jutarnji.

Odbacujući ustavnu tužbu HBOR-a, Ustavni je sud također zaključio da po prirodi stvari nije moguće povrijediti ljudska prava i temeljne slobode države i javnopravnih tijela koja je država osnovala. Tročlano Vijeće Ustavnog suda pod predsjedanjem suca Mate Arlovića koje je ovo rješenje donijelo pozvalo se na već donesena rješenja Ustavnog suda u sličnim predmetima.

Bitka HBOR-a za tajnost podataka

Jutarnji list podsjeća da je riječ o banci čiji temeljni kapital uplaćuje Republika Hrvatska iz državnog proračuna, država također bezuvjetno, neopozivo i na prvi poziv jamči za kredite koje HBOR dodjeljuje, uprave HBOR-a imenuje Vlada, a u njezinim NO-ima sjede ministri. Ta banka proračunskim sredstvima financira razliku između komercijajne i povlaštene kamate.

Banku je država osnovala kako bi ona kreditiranje povlaštenom kamatnom stopom omogućila tvrtkama koje su bitne za strateški gospodarski razvoj Hrvatske, izvoznim tvrtkama te srednjim i malim poduzetnicima. No, uprave HBOR-a, kako one koje je imenovala SDP-ova tako i one koje je imenovala HDZ-ova Vlada, vode žilavu bitku da korisnici tih kredita ostanu javnosti nepoznati. Uprave te banke uporno odbijaju građane koji traže te podatke pozivajući se na bankarska tajnu i zloupotrebu prava na pristup informacijama, piše Jutarnji list.

Kako je sve počelo

Telegram je još 2017. godine pisao kako je HBOR odbio medijima dati podatke o kreditu Agrokora, ali i odvjetniku Hrvoju Šimiću o njegovim kreditima. Nakon toga reagirao je Ured Povjerenice za informiranje Vlade Republike Hrvatske iz kojeg su rješenjem pobili HBOR-ov stav te naveli kako “sve informacije koje se odnose na načine na koji se javna sredstva prikupljaju, raspodjeljuju, troše, te nadziru trebaju biti dostupne javnosti na pristupačan način”.

Nakon toga se HBOR više nije mogao pozivati na bankarsku tajnu i povlačiti paralelu u svom djelovanju s komercijalnim bankama, ali cijeli slučaj je ipak završio na Visokom upravnom sudu, koji također nije išao u korist HBOR-a. No, sada je i posljednja sudska instanca dala konačan pravorijek pa će HBOR ubuduće morati davati tražene podatke korisnicima kredita.