HDZ će se evidentno uspjeti riješiti Dalije Orešković, ali današnja propast u Saboru neugodna je za premijera

Iako nisu uspjeli skupiti 76 glasova, iz HDZ-a uvjeravaju da i dalje imaju većinu

Kako smo javili ranije u petak, odmah nakon glasanja, Sabor nije izabrao predsjednicu Povjerenstva za sprječavanje sukoba interesa. Kandidatkinja HDZ-a Nataša Novaković, kao ni Dalija Orešković, nisu dobile potrebnih 76 glasova koliko im je minimalno trebalo kako bi bile izabrane. Novaković je dobila 75 glasova, što znači da joj je samo jedan glas nedostajao da bi postala predsjednica Povjerenstva. S druge strane, za Daliju Orešković glasalo je samo 46 zastupnika.

HDZ, evidentno, u ponedjeljak nije uspio skupiti većinu na glasovanju, ali šef njihova Kluba zastupnika Branko Bačić pokušao je uvjeriti novinare da nisu izgubili većinu. Rekao je i kako su vladajući postigli dogovor o kandidatkinji za predsjednicu, ali im je, eto, nedostajao jedan glas.

Nezgoda situacija za premijera Plenkovića

Kad su ga novinari pitali je li imao jamstvo partnera da će imati dovoljno glasova, jer tvrdi da je vladajuća većina od 78 glasova stabilna, Bačić je odgovorio kako je “parlamentarna većina već stotinjak puta, kod utvrđivanja kvoruma i glasovanja o odlukama, pokazala da je stabilna”. Što je, realno, istina, ako zanemarimo jednu sitnicu. Naime, glasovanje je, za razliku od prethodnih, bilo tajno. Pa zapravo nitko ne zna tko je iz vladajuće većine odlučio ne dići ruku za gospođu Novaković.

Tijekom dana smo razgovarali s nekolicinom zastupnika iz različitih stranaka, no kako je glasovanje bilo tajno, gotovo je nemoguće doznati tko se točno od vladajućih nije držao dogovora. HDZ je dosad uglavnom važne odluke izglasavao sa 78 zastupnika, u petak su im nedostajala tri. Iz nekoliko smo izvora čuli da su se oteli neki zastupnici HNS-a, no kruže priče i o SDSS-u, tako da informacije ne možemo smatrati pouzdanima. Postoji, naravno, mogućnost da su i neki zastupnici HDZ-a glasali mimo stranačke preporuke. U svakom slučaju, nezgodna situacija za premijera.

Orešković političarima nikako nije bila draga

Povjerenstvo, dok ga je vodila gospođa Orešković, visokim političarima nije bilo drago. Vjerojatno najzvučniji bio je slučaj Tomislava Karamarka kojeg je odluka Povjerenstva gurnula do kraja. Gospodin Karamarko naknadno se žalio, no Visoki upravni sud 19. siječnja ove godine i pravomoćno ju je potvrdio.

Prema Povjerenstvu je, u listopadu prošle godine, vrlo emotivno reagirala i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović. Na vijest da bi Povjerenstvo moglo opet provjeravati rođendan koji joj je navodno organizirao Zdravko Mamić, Daliji Orešković poručila je da “prestane s osobnim ratom protiv nje”.

Ovo Povjerenstvo s gospođom Orešković nije bilo nimalo blago ni prema Vladi za vrijeme Zorana Milanovića. Bivšeg ministra zdravstva Sinišu Vargu, recimo, Orešković je kaznila jer je kao ministar odobrio novac za organizaciju konferencije u organizaciji Udruge koju je ranije osnovao. Orešković je zbog sukoba interesa kaznila i bivšu ministricu kulture Andreu Zlatar Violić, ali i bivšeg ministra obrane Antu Kotromanovića.