Nekad je nužno odabrati stranu

HDZ i desnica u ozbiljnom su kaosu. Kako se mogu reformirati analizira utjecajni analitičar Milan Račić

Itaknuti konzultant i bivšim član uprava velikih firmi za Telegram

HDZ, a samim time i hrvatska desnica našli su se u ozbiljnim problemima. Nakon Sanaderova razdoblja, Tomislav Karamarko u svojim je javnim nastupima često isticao kako je stranka prošla katarzu. Najnovija afera povezana uz Inu, MOL i suprugu lidera desnice, Anu Karamarko dodatno je narušila povjerenje građana u HDZ, nakon kakvog takvog povratka na vlast.

Nesuđeni ministar gospodarstva upravo u ovoj Vladi HDZ-a i Mosta, Milan Račić, nedavno je u tekstu “Obnova desnice: Sedam teza za novi HDZ” za Večernji list analizirao budućnost hrvatske desnice. Za Telegram kaže kako je, uz sve ove akrobacije, kredibilitet HDZ-a na niskoj razini. “Cilj je bio spasiti gospodina Karamarka i to će štetiti HDZ-u. Drugim strankama desnice ovo neće štetiti”, kaže Račić. “Ovo nije zdravo, niti za HDZ, niti za Hrvatsku”.

HDZ ga podsjeća na – komunističku partiju. Nikada nije radio studiju koliko je članova bivše komunističke partije zaista i prešlo u HDZ, kaže, no generalni je dojam, da ih je najviše prešlo u HDZ. “To na kraju nije niti bitno”, dodaje, “bilo je to prije 25 godina. Brine me ponašanje HDZ-a danas. Jednoumlje i fraze tipa: ‘Mi smo središnja hrvatska stranka’ ili ‘Bez HDZ-a nema Hrvatske’. Ne slažem se s time, za mene Hrvatska postoji i bez HDZ-a.”

HDZ se boji svojih članova

Problem HDZ-a je, smatra, u njegovom ogromnom članstvu, mahom zaposlenom u javnoj i državnoj upravi. “Stanje u kojem HDZ nominalno promovira liberalnu ekonomiju, čemu svjedoči izbor premijera Oreškovića, mandatara Marića i suradnja s IFO institutom, a s druge strane široko članstvo HDZ-a koje je mahom zaposleno u javnoj i državnoj upravi je pomalo šizofreno”, kaže Račić. “Ne možete biti i jedno i drugo”.

U HDZ-u se puno toga događa samo na deklarativnoj razini. HDZ tako “deklarativno zagovara tržišnu ekonomiju, ali kada dođe do neke važne odluke redovito se vraćaju intervencionizmu i državnoj ekonomiji”, kaže naš sugovornik. Smatra kako je plan IFO instituta bio dobar, ali ga HDZ nije imao hrabrosti predstaviti biračima. “Da su to učinili, mislim da bi pobijedili. Nisu se oni toliko bojali glasača, koliko su se bojali svojih članova. No, mi ne možemo biti taoci članova stranaka. Hrvatska je puno više od HDZ-a i SDP-a”.

Može li Most popuniti prazninu?

Može li Most popuniti tu prazninu na desnici, pitam svog sugovornika. Imao je, kaže, velike nade i očekivanje od Mosta, ali se razočarao. “U kontaktu sam s Mostom od rujna i tada sam im govorio da moraju odrasti, da moraju postati politička stranka – ili su u igri ili nisu. Dugoročno gledano moraju imati snažnije kadrove, jasniju strukturu i hijerarhiju i puno bolju strategiju. Sada su izgubili i dosta kredibiliteta”, kaže.

HDZ-u je to što je imao najveću ulogu u samostalnosti Hrvatske sada zapravo postao uteg, smatra Račić. “To je povijesna činjenica, ali što to znači mladom nezaposlenom čovjeku? HDZ-u je to danas opravdanje da budu lijeni, da ne izgrade platformu, zdravo članstvo i vodstvo, već se samo pozivaju na ono što je bilo. Povijest je važna, ali sadašnjost i budućnost su još važnije”.

Ponekad se u HDZ-u i drugim političkim stranaka i pojave neke dobre ideje, ali ih onda, kaže Račić, ne znaju prezentirati javnosti. “Nakon toga kukaju, napadaju medije i slično. Poznajem dosta članova i HDZ-a i SDP-a. Ove životne teme zanimaju ljude, moramo pronaći način da ljudi o tome mogu slobodno razgovarati. Ista ekipa ponovno je ušla i u vodstvo SDP-a, kao i u HDZ-u, gdje se na “festivalu demokracije” kandidirao samo jedan čovjek.”

Nema političke konkurencije

Bitno je za Hrvatsku, nastavlja Račić, da imamo zdravu desnicu i zdravu lijevicu, a trenutno nemamo niti jedno niti drugo. “Nemamo potencijalne konkurencije niti na jednoj strani političkog spektra. No, nije bogom dano niti HDZ-u, niti SDP-u da sto godina budu na svojim pozicijama, jednom će se Hrvati opametiti. Za sada građani koliko god su nezadovoljni s dvije velike stranke, na kraju glasaju za njih. Ako želimo ići naprijed, moramo imati drugačiji pristup”, kaže.

Za kraj pitam Račića, vidi li tu prostor za promjenu s obzirom na sve nabrojano i je li on osobno optimist? “Više sam tvrdoglavi idealist”, kaže. “Kratkoročno nisam optimist, ali nema druge – ili će Hrvatska nestati ili će ići naprijed – ja mislim da će ići naprijed”.