HDZ-ov europarlamentarac za naš loš imidž u EU, jer mlatimo migrante, skroz ozbiljno optužuje ljevicu

'Pokušava se proturiti teza da se radi o sustavnom protjerivanju. Ovo je izolirani incident', uvjerava kaže gospodin Sokol

FOTO: Screenshot HRT

Snimka na kojoj maskirani muškarci nasilno protjeruju migrante iz Hrvatske u Bosnu i Hercegovinu izazvala je oštre reakcije u Hrvatskoj i Europi. Šef policije Nikola Milina potvrdio je da se radi o trojici pripadnika interventne policije, koji su zbog toga udaljeni s dužnosti i protiv njih će se voditi disciplinski postupak.

Milina tvrdi da su policajci djelovali samostalno, a navode da je takvih protjerivanja bilo i ranije uz blagoslov visokorangiranih dužnosnika komentirao je jutros HDZ-ov europarlamentarac Tomislav Sokol u HRT-ovoj emisiji “U mreži Prvog“.

Sokol smatra da se radi o “naklapanjima” koja u Europskom parlamentu širi ljevica, koja, kako tvrdi, puno informacija dobiva iz Hrvatske. “Pokušava se proturiti teza da se radi o sustavnom protjerivanju, ali za to nema nikakvih dokaza. Ovo je izolirani incident. Hrvatska ima više od 1000 kilometara granice koju čuva više od 6 tisuća policajaca i moguće je da se dogode izolirani incidenti”, poručio je.

‘Policajci će platiti cijenu za sve’

Na pitanje je li moguće da su policajci na vlastitu inicijativu skinuli službena obilježja, jer muškarci na snimci protjerivanja migranata nisu imali oznake policije, Sokol je odgovorio da je sve moguće. “Svakakvih sam stvari vidio u politici. Ne bih gatao i čitao nečije misli. Bavio bih se činjenicama, jer dezinformacije sigurno ne idu u prilog Hrvatskoj, naročito u svjetlu skorog ulaska u Schengen.”

Dodao je kako izgleda da su neki službenici prekoračili svoje ovlasti, ali da treba provesti postupak i odrediti sankcije. Saborska zastupnica Sandra Benčić iz platforme Možemo mu je odgovorila da je teško vjerovati da će policajac skinuti odoru za vrijeme postupanja istaknuvši kako je Sokol dan prije incidenta optužio ljevicu u EP-u za podmetanje.

Naglasila je kako su na nasilje nad migrantima anonimno i javno upozoravali policajci, kao i bivša pučka pravobraniteljica. “Ovo nije novost. Godinama znamo da se ovo događa. Jedino HDZ to godinama nije htio priznati. Sada, zato što je Europska komisija stisnula da se ovaj put mora naći odgovornost i da ne može proći bez sankcija, našli su tri interventna policajca koji će platiti cijenu za sve one političare koji su na ovo pristali”, ustvrdila je.

‘Ovo nije politiziranje’

Benčić je istaknula da se nada da u ovom slučaju neće sve stati na tri interventna policajca. “Evidentno je da treba utvrditi odgovornost počinitelja, ali i onih koji su im to, direktno ili prešutno, naredili ili odobrili i godinama žmirili”, rekla je Benčić i naglasila da većina policajaca čuva granicu prema međunarodnim konvencijama.

Nadovezao se Siniša Hajdaš Dončić iz SDP-a, koji također ne smatra da su policajci samoinicijativno skinuli obilježja. “Ne vjerujem da bi se policajci ujutro sjetili ‘ajmo se preobući u nekakve fantomke i idemo mlatiti ljude’. To sigurno nije tako. Ovo je kompleksan i ozbiljan problem koji može naštetiti ugledu Hrvatske, ovo nije stvar politiziranja. Slušao sam što je gospodin Sokol govorio, on je upravo politizirao. Naravno da lijeve stranke inzistiraju na ovome, jer se progresivne stranke zalažu za poštivanje ljudskih prava”, rekao je.

Sokol je uzvratio da stoji iza svih riječi koje je rekao u EP-u navodeći da Hrvatska, kao država, institucionalno djeluje da zaštiti najdulju vanjsku granicu EU-a i hrvatske građane te da sve radi u skladu s međunarodnim zakonima. “Ne znači da se ne može dogoditi neki incident. Govorio sam o sustavu, a cijelo vrijeme se pokušava implicirati da se sustavno i organizirano krše prava migranata i nema dokaza za to”, rekao je.

‘Prvi put imamo dokaze’

Sokol je naglasio kako je ovo prvi put da ima nepobitnih dokaza da se nešto dogodilo. “Godinama se šire dezinformacije i lažno se optužuje Hrvatska za postupanje prema migrantima. To nije točno i netko to koristi za politikanske ciljeve. Time se ne čini usluga Hrvatskoj oko ulaska u Schengen”, ustvrdio je. Istaknuo je da se radi o nezakonitim migrantima za koje se ne zna tko su jer najčešće nemaju isprave. “Ilegalno pokušavaju prijeći granicu i krše hrvatske i zakone EU-a”, poručio je.

Hajdaš Dončić je rekao kako su migranti prije ulaska u BiH trebali proći kroz neke zemlje članice EU-a, poput Rumunjske, Bugarske i Grčke, koje ne poštuju proceduru prema kojoj se migranti moraju privesti i identificirati te, ako je moguće, vratiti u zemlju porijekla. Ne vjeruje da će u ovom slučaju doći do sankcija, a istaknuo je kako se protivi postavljanju žice na granici.

Benčić se osvrnula na odobravanje ovakvog postupanja prema migrantima. “Koliko god pojedinačni građani zbog otpora prema migrantima odobravaju ovakvo ponašanje, odobravanje nasilja institucija može dovesti do toga da se jednoga dana takvo nasilje može primijeniti prema nama”, poručila je.