HDZ-ov tajkun mora vratiti nevjerojatnih 370 milijuna kuna za koje je prevario državu i vjerovnike

Protiv Vlade Kolaka, koji je 90-ih godina prošlog stoljeća privatizirao Prigorku, donesena je nedavno nova pravomoćna presuda

Nekadašnji HDZ-ov tajkun Vlado Kolak potpuno se oglušio na pravomoćnu presudu prema kojoj je morao tvrtki Prigorka vratiti 140 milijuna kuna vrijedne udjele, o čemu je Telegram već pisao. U pitanju je pretvorbeni kriminal koji je dokazan i na sudu.

Ovih dana Kolaku je stigla nova presuda kojom mu Visoki trgovački sud RH nalaže da u stečajnu masu Prigorke uplati nešto više od 127 milijuna kuna s kamatama od 2003., što sada iznosi više od 370 milijuna kuna. Riječ je o nezakonitoj imovinskoj koristi koju je Kolak ostvario, te sada ima rok od 15 dana da novac uplati u stečajnu masu.

Dugovi MORH-u i Ministarstvu financija

Među vjerovnicima Prigorke koje je prevario Kolak su Ministarstvo obrane i Ministarstvo financija. Njima je Prigorka ostala dužna više od 30 milijuna kuna. I na ta dugovanja od 2004. narasle su kamate.

Upravo je državno odvjetništvo u ime ta dva ministarstva zatražilo od suda da utvrdi precizno koliko je Kolak izvukao iz Prigorke prije nego što je otvoren stečaj te firme 2007. godine.

Telegram je već pisao na koji je način Kolak privatizirao Prigorku nekoć vodeću u proizvodnji građevinskog materijala. U to je ušao kao jedan o HDZ-ovih utemeljitelja i tajkuna koji je ostvario uzlet početkom 1990-tih. Od Hrvatskog fonda za privatizaciju kupio je paket dionica Prigorke 1994. menadžerskim kreditom Privredne banke. Radilo se o 42,84 posto dionica Prigorke koje su vrijedile gotovo 2,93 milijuna tadašnjih maraka. Unatoč tome što je imao manjinski paket dionica postao je većinski vlasnik. Kupio je i određeni broj dionica od malih dioničara, no kako proizlazi iz sudskih dokumenata, HFP-u je ostao dužan preko 2,5 milijuna kuna.

Kobni sukob zbog zemljišta tvrtke Prigorka

Već u veljači 1995. Kolak se našao u ozbiljnom problemu nakon kojeg ja upoznaje i šira hrvatska javnosti. Naime, sukobavlja se s ljudima koji su, kao i njegova Prigorka, polagali pravo na dio zemljišta u Sesvetama gdje je planirao gradnju. Starosjedioci su ga optuživali da im je uz pomoć političkog zaleđa preoteo zemlju. U krvavom sukobu Kolak ubija Vjekoslava Puđaka, jednog od vlasnika zemlje.

Poznato je da je nakon punih 12 godina suđenja oslobođen krivnje jer je dokazao da ga je vremešni Puđak napao naoružan šipkom. Kolak ga je ubio u samoobrani, pa zato nije kažnjen.

Još za vrijeme suđenja Kolak je nastavio s realizacijom projekata od kojih su najpoznatiji Hotel Phoenix, naselje Blago Zadro i centar Millenium u Sesvetama. Svi su završili s repovima u sudskim postupcima.

Kolak se oglušio na pravomoćnu presudu

Od 2008. tekao je i sudski proces izvlačenja poslovnih udjela iz Prigorke. Javili smo da je Visoki trgovački sud 2017. donio presudu protiv Kolaka i naložio mu vraćanje tih udjela. On se na to oglušuje nakon čega država traži i da vrati imovinsku korist koju je stekao tim nezakonitim izvlačenjem udjela iz stečajne mase Prigorke. Sada je i taj postupak pravomoćno okončan te Kolak mora vratiti onih 370 milijuna kuna.

Na pitanje hoće li sada to i učiniti Vlado Kolak za Telegram objašnjava kako je spreman potpisati Sporazum kojim vraća poslovne udjele u stečajnu masu društva Prigorka d.d. zajedno sa cjelokupnom dobiti koja mu je isplaćena temeljem tih poslovnih udjela, i to u roku od 15 dana od potpisa Sporazuma.

Evo što Kolak točno kaže na sve ovo

Tvrdi čak da je to i njemu u interesu jer je upravo firma Croaton, čiji je vlasnik njegova supruga, jedan od najvećih vjerovnika Prigorke. Kaže da ima potraživanje od oko 91 milijun kuna. I on osobno, kako nam je poručio, ima status razlučnog vjerovnika s nešto manje od 18 milijuna kuna potraživanja, dok tvrtka Phoenix capitis, kojoj je također većinska vlasnica njegova supruga, potražuje od Prigorke oko 21 milijun kuna.

“Cijelo vrijeme sam se zalagao i nadalje se zalažem za sporazumno rješenje otvorenih pitanja budući da je to u interesu svih vjerovnika”, poručio nam je Vlado Kolak preko svog odvjetnika Marka Krpana. Nije nam doduše objasnio zašto nakon ove presude sada spominje nekakav sporazum, te zašto nije poštivao presudu iz 2014. kada su njegove firme Termoblok i Phoenix capitis još uredno poslovale i imale značajnu imovinu.

Vjerovnici: ‘Prevario je i nas i državu’

Vjerovnici uzvraćaju kako se ova najnovija presuda ne odnosi na vraćanje udjela Prigorke, već povrat imovinske koristi što ju je Kolak stekao njihovim prebacivanjem u svoje privatne firme. Zato, tvrde, ni nema mogućnosti za bilo kakvo dogovaranje na koje Kolak nije ni bio spreman svih ovih godina. Zakon, uvjereni su vjerovnici, ne poznaje “Kolakov sporazum”.

Uz to, iz izvješća stečajnog upravitelja Prigorke proizlazi da su Kolakove tvrtke preko kojih tvrdi da bi vratio novac, u međuvremenu otišle u stečaj, pa on nad njima i nema više nikakvu ingerenciju. Te tvrtke, prema dostupnim podacima, nemaju nikakvu značajniju imovinu, pa se pitaju što se u stvari krije iza Kolakovog nuđenja sporazuma i zanemarivanja činjenice da je dobio novu pravomoćnu presudu.

Iz izvješća stečajnih upravitelja i rješenja Visokog trgovačkog suda osim toga proizlazi da tvrtka Croaton, koju Kolak spominje, zapravo nije vjerovnik Prigorke, već je to poduzetnik Tihomir Vorih.

Izvukao imovinu iz Hrvatske u BiH

Vlado Kolak, dakle, nakon svih ovih godina i dvije pravomoćne presude tvrdi da se želi dogovoriti s vjerovnicima i državom, iako je za vrijeme trajanja ovih sudskih procesa imovinu Prigorke prebacio na svoje privatne tvrtke. Zatim je ona prešla u vlasništvo njegovih firmi koje je osnovao u BiH. Naime Kolak uz hrvatsko ima i bosansko-hercegovačko državljanstvo.

I dok je država, kako smo već pisali, čekala da mu nezakonito stečenu imovinu oduzme, ona je završila van granica Hrvatske. Zbog sumnji u nezakonito prebacivanje poslovnih udjela iz Prigorke u tvrtke Termoblok i Phoenix capitis protiv Kolaka se od 2013. vodi i kazneni postupak na Općinskom sudu u Novom Zagrebu.