HDZ-ovu županiju trese afera s javnom nabavom: Moraju platiti velik novac poduzetniku kojeg su izigrali

Telegram otkriva zanimljiv slučaj u Virovitičko-podravskoj županiji

Virovitičko-podravsku županiju, koju već godinama vode HDZ-ovi župani, potresa ozbiljna afera s javnom nabavom. Riječ je o propalom poslu iz mandata Tomislava Tolušića, kojeg je nakon odlaska na ministarsku funkciju, na prvim idućim izborima naslijedio HDZ-ov Igor Andrović.

Zbog tog propalog natječaja morat će platiti više od 600 tisuća kuna poduzetniku koji je pobijedio, ali nikada nije dobio priliku realizirati posao. Županija, ispostavilo se, uopće nije imala novca za ugovoreni projekt postavljanja solarnih elektrana na nekoliko lokalnih škola.

Ulaganja u solarnu energiju

Inače, solarna energija bila je u fokusu nekadašnjeg župana i ministra Tomislava Tolušića, a i aktualna vlast u Virovitičko-podravskoj županiji rado se hvali projektima vezanima za obnovljive izvore energije. U nju se ulažu deseci milijuna kuna, a čelnici Županije ponosno su predstavljali i inozemne investitore koji su bili zainteresirani za ulaganja u taj sektor na području njihove županije.

Međutim, projekt za koji je Telegram doznao iz sudskih dokumenata u koje smo dobili i uvid, nikada nije realiziran. Ipak, Virovitičko-podravska županija će, ako presuda Trgovačkog suda u Bjelovaru postane pravomoćna, za njega platiti pozamašan iznos.

Natječaj je Županija raspisala još za Tolušićevog mandata i to za “isporuku i postavljanje fotonaponskog sustava” na krovove tri škole: Osnovne škole Davorin Trstenjak iz Čađavice, Osnovne škole Gradina i Osnovne škole u Voćinu. Tvrtka Flamtron iz Kutine izabrana je kao najbolji ponuditelj, te su 22. veljače 2016. sklopili sa Županijom ugovore.

Detalji sklopljenih ugovora

Ugovorima je bilo predviđeno da Flamtron nabavi, isporuči i montira ove sunčane elektrane. Radovi na OŠ Davorin Trstenjak bili su vrijedni 1.083.036,14 kuna s PDV-om, na OŠ Gradina 1.413.049,89 kuna s PDV-om, te na OŠ Voćin 1.446.735,77 kuna s PDV-om. Ukupna vrijednost posla iznosila je 3.942.821,80 kuna s PDV-om.

Flamtron je nabavio dijelove za sunčane elektrane, uložio milijun vlastitih kuna u to, no na kraju im je posao propao. Naime, iz Virovitičko-podravske županije nikada ih nisu pozvali da panele počnu doista i postavljati na krovove.

“Više puta smo se tijekom 2016. obraćali županiji sa zahtjevom da se pristupi izvršenju Ugovora. Konačno smo im uputili i pismo te zatražili da se u roku od 30 dana očituju o načinu i rokovima realizacije Ugovora. Naveli smo da ćemo u protivnom raskinuti Ugovor i tražiti naknadu štete”, tvrde predstavnici Flamtrona. Iz Županije potvrđuju da su te dopise doista i dobili.

Za projekt nije bilo novca

Ni nakon toga nije bilo pomaka. Ubrzo će se doznati da Virovitičko-podravska županija za realizaciju projekta uopće nije imala novca. Naime, svoj dio sredstava uskratio im je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a oni sami nisu ni mogli, ni htjeli preuzeti financiranje cijelog projekta.

“Ponovno smo upozorili Županiju da ćemo raskinuti ugovor i tražiti odštetu”, prisjećaju se u Flamtronu natezanja koje je prethodilo sudskom postupku. Sporni ugovori na kraju su raskinuti 24. studenog 2017. godine. Tada je Virovitičko-podravsku županiju već vodio aktualni župan Ivan Andrović.

Bilo je još nekih pokušaja da se spor riješi van suda, no nakon što je Flamtron dobio procjenu vještaka kojeg je angažirala Županija, zaključili su da dogovora nema. Šteta koju su imali višestruko je podcijenjena. Krajem prosinca 2018. zato podnose tužbu i traže od Županije oko 55o tisuća kuna odštete.

Kako je oštećen Flamtron?

Kutinska kompanija izračunala je da su na panelima koje su nabavili, ali su ih nakon propalog posla ipak dio uspjeli prodati, izgubili oko 225 tisuća kuna. Tu je još i 10 posto gubitka na poslu koji je bio vrijedan 3.154.257,43 kune.

Tako se ukupni iznos štete popeo na nešto manje od 550 tisuća kuna. Trgovački sud u Bjelovaru je, prihvaćajući nepravomoćnom presudom tužbu Flamtrona, obračunao na to i zatezne kamate od trenutka raskida ugovora, dakle od kraja studenog 2017. godine.

Tu je još i sudski trošak koji je dosegao gotovo 73 tisuće kuna, što znači da će propali posao Virovitičko-podravsku županiju na kraju stajati ozbiljan novac.

Kako se branila Županija?

Virovitičko-podravskoj županiji Trgovački sud u Bjelovaru nije prihvatio opravdanje da je do propasti posla došlo jer im je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji je trebao projekt financirati s 80 posto sredstava, još u travnju 2016. javio da nema novaca. Županija nije imala vlastitih sredstava da plati posao umjesto Fonda, zbog čega, tvrde, nisu Flamtron ni uveli u posao.

Bio im je, doduše, prihvatljiv gubitak dobiti od 10 posto vrijednosti Ugovora, dok su za gubitak vrijednosti nabavljene opreme najavili angažiranje vještaka. U prvi trenutak činilo se da će spor ipak biti riješen van suda.

Međutim, kada je stigao prvi nalaz vještaka Flamtron je zaključio da mu takvo obeštećenje nije prihvatljivo, jer je bilo puno niže od stvarne štete koju su pretrpjeli. Zato je sve završilo na sudu. U ovom trenutku u tijeku je žalbeni postupak.

Sud: Županija je odgovorna

Virovitičko-podravska županija ne može se pomiriti s činjenicom da mora platiti propali posao. Tvrde da su se financijske okolnosti promijenile nakon sklapanja ugovora i to zato što je Fond javio da ne može osigurati 80 posto sredstava. Uvjereni su da je to bio opravdani razlog za raskid ugovora.

Sud ne misli tako. “Ne radi se o nekim izvanrednim okolnostima, već o okolnostima koje je Virovitičko-podravska županija morala i mogla uzeti u obzir prilikom sklapanja ugovora. Iz onoga što je Virovitičko-podravska županija navela tijekom postupka proizlazi da u času sklapanja Ugovora nisu imali osigurana potrebna sredstva za financiranje temeljem tih Ugovora, niti čvrstu garanciju da će sredstva biti sigurno pribavljena do kraja izvođenja radova.

Dakle, ušli su u postupak javne nabava i sklapanja ugovora iako nisu osigurali sredstva što znači da su prema Zakonu o obveznim odnosima isključivo oni odgovorni za raskid ugovora i prouzročenu štetu koju moraju i nadoknaditi”, stoji u nepravomoćnoj presudi Trgovačkog suda u Bjelovaru.