HDZ pokreće stegovni postupak protiv Milinovića; čuli smo se s njim, kaže da će sam otići ako mu dokažu ijednu optužbu

Ukoliko Milinovića izbace iz stranke, mogao bi Plenkoviću zakomplicirati stvari u Saboru

Andrej Plenković je pokazao palac dolje ličko-senjskom županu i istaknutom HDZ-ovcu Darku Milinoviću, protiv kojeg će Predsjedništvo stranke pokrenuti stegovni stranački postupak. Sudeći po kvalifikacijama u izjavi za medije koju je Plenković dao nakon današnjeg sastanka užeg Predsjedništva HDZ-a, Milinović teško može očekivati manju kaznu od one najstrože – isključenja iz stranke.

“Smatramo da je Darko Milinović svojim jučerašnjim nastupom nanio političku štetu HDZ-u i ja kao predsjednik stranke, kao i ostali članovi užeg Predsjedništva, neće dopustiti da se, u prenesenom smislu, od HDZ-a radi cirkus i nikakva događanja naroda. Smatramo da je to jako loše i nepotrebno jer je sva pitanja koja su bila na dnevnom redu trebao i mogao riješiti s Povjerenstvom koje je zaduženo za organiziranje izbora”, rekao je Plenković.

Dodao je kako su zbog toga odlučili da će Predsjedništvo HDZ-a protiv Milinovića pokrenuti stegovni postupak, s kvalifikacijom “najtežih povreda članskih obaveza i nanošenja političke štete HDZ-u”. Ova Plenkovićeva izjava precizno se poklapa s odredbama u Statutu HDZ-a o isključenju iz članstva; tamo se, u članku 19., kaže kako se isključenje izriče za “osobito tešku povredu članskih obaveza”, a pod time se smatra, između ostalog, “ponašanje koje je uzrokovalo štetne posljedice za ugled ili političke interese stranke”.

Ravnopravno sudjelovanje u izborima?

Odluku o stegovnoj mjeri donosi stranački Časni sud u roku od 90 dana od pokretanja postupka, no nejasno je kako se današnja odluka Predsjedništva može odraziti na izbore za predsjednika Ličko-senjskog HDZ-a, koji bi se trebali održati 9. rujna, a na kojima su kandidati Milinović i Marijan Kustić, kojeg podržava stranački vrh.

Naime, u stranačkom Statutu postoji mogućnost da Časni sud do donošenja odluke privremeno stavi u mirovanje članski status, što bi Milinovića izbacilo iz utrke, ali se izričito kaže i kako će pritom “voditi računa da ne naruši mogućnost ravnopravnog sudjelovanja u unutarstranačkim izborima”.

Podsjetimo, Milinović je došao do praktički sigurnog izbacivanja iz stranke nakon što je jučer organzirao svojevrsni “Marš na Zagreb”, s obrazloženjem da želi iz prve ruke informirati stranački vrh o zbivanjima na terenu, gdje se vodi užarena predizborna kampanja. Dvjestotinjak HDZ-ovaca iz Like je sinoć na čelu s Milinovićem četiri sata boravilo u prostorijama stranke, čak i kad su tamo ostali sami, što je i za hrvatske političke uzuse bio iznimno bizaran performans.

Kujundžić protiv sankcija za Milinovića

Zbog toga je jutros politički tajnik stranke i ministar uprave Lovro Kuščević žestoko napao Milinovića poželjevši njegovo što brže izbacivanje iz stranke, a Milinovićev postupak su osudili i još neki ministri.

Ipak, ministar zdravstva Milan Kujundžić usprotivio se mogućem sankcioniranju Milinovića. Iako smatra da je jučerašni dolazak autobusima u stranku bio nepotreban, kazao je kako “ne treba mahati sankcijama, postoje demokratski procesi, treba se dalje razgovarati”. Na novinarsko podsjećanje da Kuščević smatra da Milinovića treba izbaciti iz HDZ-a, Kujundžić je kazao “pustimo sankcije, izbori će sve reći”. Sankcija će, međutim, očito – biti.

Prvo napadao SDP, sad HDZ

Toga je, izgleda, svjestan i sam Milinović koji se još u jutarnjim satima pozivao na stranačke propise koji bi ga kao kandidata na unutarstranačkim izborima trebali zaštiti od stegovnog postupka te se ufao u to da “demokratska stranka, kao što je HDZ, neće onemogućiti bilo kom kandidatu da se kandidira i na taj način opstruira izborni postupak”.

U poslijepodnevnim satima, kratko nakon što je objavljena Plenkovićeva oštra izjava, Milinović je u izjavi za Telegram kazao kako će sve što ima o ovom slučaju reći na sjednici Predsjedništva stranke. “Mogu samo reći da sam iz SDP-a proteklih deset godina, dok sam donosio HDZ-u najbolje rezultate na izborima, slušao napade da manipuliram ljudima. Sad takve uvrede, nažalost, stižu iz moje stranke”, kazao nam je Milinović. I dodao: “Neka pozovu osobno svakog od 260 potpisnika peticije kojom se tražio sastanak u stranačkoj središnjici i ako samo jedan kaže da sam njime manipulirao – sam ću otići iz HDZ-a”.

O svojim planovima ukoliko ga se doista izbaci iz stranke Milinović, razumljivo, nije bio spreman razgovarati, no u cijeloj priči je sad baš to ključno pitanje.

Hoće li Plenkoviću sve zakomplicirati?

Naime, Milinović bi mogao aktivirati svoj saborski mandat i tako zakomplicirati situaciju s tankom većinom s kojom Plenković raspolaže u parlamentu i premijeru dodatno smanjiti manevarski prostor. Ukoliko se Milinović odluči na tu opciju moguće je da bi mu se mogli pridružiti i još neki nezadovoljni HDZ-ovci i u nekom trenutku jednostavno srušiti Vladu.

No, i ukoliko ostane sam, Plenković bi mogao imati problema, jer bi mu i uskrata Milinovićeve podrške dodatno zakomplicirala izglasavanje imalo zahtjevnijih zakona te, jasno, pojačala ulogu (i političku cijenu) skoro svakog zastupnika i političke grupacije koja tvori vladajuću većinu.

Naravno, ako se Milinović odluči zakomplicirati Plenkoviću život u parlamentu, morat će dati ostavku na mjesto župana, što znači da bi građani Ličko-senjske županije morali na nove izbore.