HDZ se 2015. sprdao s Vladom jer je Hrvatska na Doing Business listi bila 40. Sad smo 58.

Preklani je Plenković kao cilj zadao mjesto u prvih 30, lani smo bili 51., sad je Hrvatska - 58.

Zagreb: Susreli se Andrej Plenković i Reuven Rivlin 24.07.2018., Zagreb - Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic primio je u posjet predsjednika Drzave Izrael Reuvena Rivlina. Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

“Idi brate, šaraj negdje drugdje”, poručio je prije tri godine premijeru Zoranu Milanoviću tadašnji koordinator HDZ-ovih ekonomskih odbora Domagoj Ivan Milošević povodom objave godišnje liste Svjetske banke “Doing Business”. Milošević je tada, desetak dana prije parlamentarnih izbora, tvrdio da nije istina da su se uvjeti poslovanja promijenili na bolje, kako je kazivao Milanović, nego da se samo promijenila metodologija Svjetske banke. Na opaske novinara o tome da je Hrvatska napredovala u odnosu na prošlu godinu bez obzira na promjenu metodologije, koordinator HDZ-ovih ekonomskih odbora kazao je da se napredak morao dogoditi zbog ulaska u EU.

Hrvatska je tad na listi “Doing Business 2016.” (koja je u obzir uzimala razdoblje od lipnja 2014. do lipnja 2015. godine), zauzimala 40. mjesto.

Po danas objavljenoj listi “Doing Business 2019.” Hrvatska je na 58. mjestu. Još uvijek je članica Europske unije.

Lošija jedino BiH

Veliki je to pad u odnosu na posljednju godinu mandata nehadezeovske Vlade, ali i u odnosu na lanjski rejtnig – od čak sedam mjesta. Najgori je rezultat ove godine Hrvatska zabilježila na području izdavanja građevinskih dozvola, gdje je zauzela 159. mjesto (od ukupno 190), a najveći pad u odnosu na lanjsku ljestvicu imala je u kategoriji pokretanja poslova, s 87. na 123. mjesto.

U kategoriji prekogranične trgovine Hrvatska je zadržala diobu prvog mjesta, s osvojenih maksimalnih 100 bodova. No, broj bodova u ukupnom rangiranju dodatno govori o klizanju Hrvatske unatrag, bez obzira na dobro i skupo promoviranu ovotjednu priču o “slomu ortačkog kapitalizma”. Prije tri godine je tako Hrvatska ostvarila 72,71 bod, dok je sada na 71,40.

Pad je, pritom, konstantan. Na listi ”Doing Business 2017.” Hrvatska je bila 43., a lani na 51. mjestu.

Od zemalja nastalih iz bivše zajedničke države na ovoj liste je najuspješnija Makedonija, koja je deseta, zatim Slovenija (40.), a bolje od Hrvatske su i Srbija (48.), Crna Gora (50.) Lošija je jedino Bosna i Hercegovina, koja je na 89. mjestu. Globalno, Novi Zeland je i dalje prvi, dok su na drugom i trećem mjestu Singapur i Danska.

Ohrabrujuće za gospodarstvo i ulagače

Podsjetimo, premijer Andrej Plenković je brzo nakon formiranja svoje Vlade prije dvije godine na znanstveno-stručnom savjetovanju u Opatiji kazao kako je Vlada postavila cilj da “Hrvatska u sljedećih godinu dana poboljša svoj položaj na komparativnim ljestvicama konkurentnosti, primjerice da budemo u top 30 na ljestvici Doing Business, što bi djelovalo ohrabrujuće i na naše gospodarstvo i na ulagače”.

Kad je, pak, lani objavljeno da Hrvatska ne samo da nije ušla u top 30, nego da je pala na 51. mjesto, Vlada je u priopćenju ustvrdila kako je jedan od razloga padu renkinga to što nisu obuhvaćeni rezultati porezne reforme. “Vlada stoga očekuje da će pozitivni učinak porezne reforme, kao i Akcijskog plana za administrativno rasterećenje gospodarstva, biti obuhvaćen tek u sljedećem izvješću, koje će zasigurno biti mnogo bolje”, zaključak je priopćenja Vlade iz prošle godine.

Tad je, podsjetimo, Hrvatska bila 51. na ljestvici. Sad je na 58. mjestu.