HDZ upumpao milijune u dvije posve beskorisne agencije u Glini. Direktorica: 'Trebaju mi posao i plaća'

Druga agencija osnovana je jer prva nije radila kako treba. Sada koegzistiraju obje

FOTO: Pixsell / Grad Glina

Prema podacima Ministarstva financija, u svibnju ove godine bilo je čak 70 agencija na popisu korisnika proračuna jedinica lokalne i područne samouprave. Jedna od njih je i Agencija za razvoj Grada Gline.

Riječ je o agenciji koja postoji već šest godina. Grad Glina odlučio ju je ugasiti nakon što je u navedenom periodu u nju iz gradskog proračuna upumpano stotine tisuća kuna. Odluka je donesena u lipnju, ali Agencija je nekim čudom i dalje aktivna.

Apsurdno, Grad Glina je još krajem 2018. godine osnovao zamjensku agenciju, umjesto ove koju gase. To znači da su obje paralelno radile i dobivale novac tri godine. Da stvar bude apsurdnija, na čelu obje agencije je ista osoba.

Većina budžeta otišla na plaće i naknade

Da je svrha Agencije za razvoj Grada Gline osnovane u lipnju 2016. godine (kada je na vlasti bio HDZ-ov gradonačelnik) bila upitna, ukazuje odgovor Grada na Telegramova pitanja.

U njemu iz Grada Gline priznaju da je Agencija od 2016. do 2019. potrošila 622.783 kune. Od toga je 449.361 kunu otišla na isplatu plaća i naknada zaposlenika, članove nadzornog odbora i tri direktora koja su se u međuvremenu izmijenila. Iz proračuna je Agenciji u tom razdoblju uplaćeno 530.739 kuna. Podatke za 2020. nam nisu dostavili, dok za 2021. tvrde da nije bilo troškova.

Dakle, kada se pak iz iznosa utrošenih sredstava Agencije izuzme isplata plaća i naknada, ispada da im je godišnje za projekte ostajalo oko 40.000 kuna. Iz Grada nam odgovaraju kako je taj ostatak bio utrošen za usluge tiskanja novina te materijalne rashode i amortizaciju.

Tražili donaciju stolica za gradsku upravu

Kada se Agenciju za razvoj Grada Gline provuče kroz Google tražilicu, izlazi tek nekoliko članaka iz kojih je vidljivo da su tu i tamo održali pokoju radionicu za poljoprivrednike i poduzetnike, prenosili vijesti o natječajima (uglavnom raspisanima od strane ministarstva) te radili na konceptu Gline kao “pametnog grada”.

Za tu Agenciju šira javnost je čula tek u ožujku prošle godine, kada je Index.hr otkrio da se u ime Grada javila na humanitarni natječaj trgovačkog lanca DM za pomoć Baniji, tražeći donaciju 50 vrhunskih ergonomskih stolica za djelatnike gradske uprave.

Osnovali drugu agenciju jer prva nije radila kako treba

Inače. sadašnja direktorica Agencije za razvoj Grada Gline, Lana Štajcar, paralelno radi i kao ravnateljica Glinske kulturno razvojne agencije. Ona je krajem 2018. godine osnovana kao zamjena za ovu prvu agenciju, koja “na tržištu nije mogla ostvariti dovoljno sredstava za plaće i ostale materijalne rashode”.

To znači da dvije agencije paralelno egzistiraju čak tri godine, odnosno da je Gradu toliko vremena trebalo da likvidira prvu. Doduše, i Glinsko kulturno razvojna agencija mogla bi stopama prethodnice – zadnja objava na njenim stranicama je iz veljače ove godine, a ona prije nje iz dalekog lipnja 2021. godine.

Iz dostupnih planova nabave na stranicama nove agencije vidljivo je da su novac uglavnom planirali trošiti na usavršavanje dviju zaposlenica, intelektualne i osobne usluge te nabavku uredskog namještaja. Prema financijskim izvještajima, 2020. i 2021. godine iz proračuna im je sveukupno isplaćeno 640.509 kuna.

‘Nisam dobivala dvije plaće’

U odgovoru Telegramu, direktorica i ravnateljica Štajcar kaže kako se Agencija za razvoj Grada Gline još uvijek vodi kao aktivna jer traje sudski proces likvidacije, za koji je nadležan Grad Glina kao osnivač. Objašnjava i kako nikada nije dobivala plaću za rad u obje agencije.

Tvrdi da joj je radni odnos u prvoj agenciji trajao do 30. rujna 2019., nakon čega je od 1. listopada iste godine prijavljena kod ustanove Glinska kulturno razvojna agencija, gdje joj je trenutačna neto plaća 7.123,91 kuna. Agenciju za razvoj Grada Gline zastupa pak od 1. listopada 2019., kao direktorica bez naknade.

Naglašava kako su u prijašnjoj agenciji „naveliko“ surađivali s predstavnicima udruga, obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvenicima, gradskim ustanovama, pisali projekte, organizirali predstvave, kino filmove i tiskali Glinske vjesnike, “a sve sa samo dvije zaposlene osobe“. Tvrdi i da trenutno nova Agencija za Grad vodi par projekta.

‘Moj proračun je isključivo plaća’

Što se tiče edukacija u novoj agenciji, Štajcar tvrdi da ih je svela na minimum. No, prilikom telefonskog razgovora s novinarom Telegrama nije se mogla sjetiti na kojim je sve radionicama točno bila.

“Bilo je par edukacija na koji je i sav ostatak svijeta koji se bavi ovim poslom išao. Nije da sam ne znam gdje bila. Mislim da je poželjno da se mladi ljudi educiraju i da se upoznaju s drugima i da se međusobno povežu i steknu kontakte i poznanstva”, konstatirala je Štajcar.

“Nije istina da trošimo bez veze – moj proračun je isključivo plaća. Ja u svom proračunu nemam niti za jednu kemijsku – troškovi su svedeni na minimum”, tvrdila nam je ravnateljica/direktorica.

‘Trebaju mi posao i plaća’

Prilikom telefonskog razgovora pojadala nam se i da ovdje radi zato što joj trebaju posao i plaća. “Žalosna je činjenica da ja kao mlada osoba radim uopće u takvom sustavu koji je politički izložen 24 sata, ali ja živim u Gradu Glini i čovjek se nakon studiranja želi vratiti u svoj grad i tu živjeti i osnovati obitelj a ne putovati dva sata ujutro i dva sata popodne”, žalila nam se Štajcar.

“Morate znati da ovaj sustav u kojem radim je politički sustav i da tu o načinu rada odlučuje osnivač i da se tu mijenja vlast i da se neke stvari mijenjaju i onda se mijenjaju poslovi”, tvrdi ravnateljica/direktorica.

Štajcar je na kraju dodala da se Gradu Glini moramo obratiti s pitanjem zašto nova agencija više ne objavljuju informacije o natječajima, odnosno zašto je zadnja objava na njihovim stranicama iz lipnja prošle godine.