Nekad je nužno odabrati stranu

Helmuta Kohla veličamo zbog stvari koje bi se ionako dogodile. No, i dalje je najvažniji europski političar nakon 2. svjetskog rata

Bio je glavni europski protagonist ujedinjenja Njemačke i formiranja EU

West German Chancellor Helmut Kohl gives a speech to the crowd after a meeting with East German Prime Minister Hans Modrow on December 19, 1989 in Dresden.   AFP PHOTO PATRICK HERTZOG / AFP PHOTO / PATRICK HERTZOG
FOTO: AFP

Možda današnji svijet ne bi izgledao dramatično drukčije bez Helmuta Kohla. Berlinski zid u svakom bi slučaju pao, Njemačka bi se ovako ili onako ujedinila, a Europska ekonomska zajednica vjerojatno, i bez Kohla, prerasla bi u Europsku Uniju. Radilo se, naprosto, o neizbježnim povijesnim procesima višeg ranga, u kojima sam njemački kancelar, tko god on bio, nije mogao imati zadnju riječ.

Međutim, činjenica je da je baš Helmut Kohl obavljao dužnost njemačkog kancelara tijekom najvažnijih političkih događaja u Njemačkoj i u Europi od Drugog svjetskog rata do danas. Kohl, koji je vodio Njemačku od 1982. do 1998. godine, držao je mandat predsjednika vlade najviše godina još od Otta von Bismarcka.

Sudjelovao u akciji rušenja Sovjetskog Saveza

I kao kancelar u ta presudna dva deseteljeća prošlog stoljeća, Kohl jest imao važan utjecaj na povijesne procese koji su oblikovali svijet u kojem živimo (premda bi se oni, ponovimo, u grubim crtama dogodili i bez njega). Sasvim je jasno da su dva najvažnija događaja u kojima je Helmut Kohl sudjelovao, i koje je pomogao oblikovati, ujedinjenje Njemačke i formiranje Europske Unije.

Ujedinjenje Njemačke, koje su formalno morale odobriti zemlje pobjednice u Drugom svjetskom ratu, prirodna je posljedica pada europskih komunističkih režima. Bez sovjetskog komunističkog bloka, istočna Njemačka nije imala nikakva smisla. Kao blizak saveznik Ronalda Reagana, Kohl je aktivno sudjelovao u dugogodišnjoj akciji rušenja Sovjetskog Saveza, koja je dovela do pada Istočnog bloka, pa tako i do ujedinjenja Njemačke.

Partner u projektiranju EU-a bio mu je Mitterand

Uz papu Ivana Pavla II, i britansku premijerku Margaret Thatcher, Kohl je bio najvažniji američki saveznik u uništavanju komunizma u Europi. Istodobno, Kohl je gradio ujedinjenu Europu. On je osobno današnju Europu smatrao svojim politički naslijeđem, pa je zadnjih godina često kritizirao Angelu Merkel da svojom politikom “uništava njegovu ujedinjenu Europu”.

Najvažniji Kohlov partner u projektiranju Europske Unije, pa tako i u stvaranju eura, bio je dugogodišnji francuski predsjednik Francois Mitterand, koji je upravljao Francuskom u istom vremenskom razdoblju i samo dvije godine manje nego Kohl Njemačkom (Mitterandov je mandat trajao između 1981. i 1995. godine).

Raspad Jugoslavije im je predstavljao problem

Preduvjet za političko ujedinjenje Europe, pa tako i za stvaranje današnje Europske Unije, bilo je trajno pomirenje Francuske i Njemačke, zemalja koje nisu ratovale samo u dva svjetska rata, nego i u devetnaestom stoljeću. Čvrsto savezništvo Njemačke i Francuske, koje su Kohl i Mitterand bili izgradili, stvorilo je pretpostavke za prerastanje Europske ekonomske zajednice u Europsku Uniju.

Ovdje je važno reći da se, u Kohlovoj viziji, ujedinjena Europa jednom trebala proširiti sve do Rusije, što se iz današnje perspektive čini prilično nemogućim. Usred procesa ujedinjavanja Europe, Helmut Kohl i Francois Mitterand našli su se pred problemom raspada Jugoslavije, koji im je u početku bio prilično nerazumljiv.

Genscher je samo provodio Kohlovu politiku

Osim toga, Mitterand je bio izrazito protuhrvatski orijentiran, jer je svaku hrvatsku težnju za neovisnošću smatrao, iz svog motrišta borca francuskog Pokreta otpora, pokušajem obnove pronacističke Nezavisnene Države Hrvatske. U vrijeme izbijanja rata u Hrvatskoj, Kohl se pokazao relativno brzim i odlučnim; njegove zasluge za međunarodno priznanje Hrvatske vjerojatno se ne mogu precijeniti.

U Hrvatskoj smo, doduše, skloni glorificirati ulogu njemačkog ministra vanjskih poslova Hansa Dietricha Genschera, no valja podsjetiti kako je Genscher sve do izbijanja oružanih sukuba 1991. godine bio uvjereni zagovornik opstanka Jugoslavije. Stoga je točnije utvrditi da je Genscher, u vrijeme borbe za međunarodno priznanje naše zemlje, provodio Kohlovu politiku, nego da se radilo o njegovim istinskim političkim uvjerenjima.

Otkriveno ilegalno financiranje u CDU

Posve je nesporno da Helmut Kohl spada među one rijetke svjetske državnike, kojima Hrvatska mora biti trajno zahvalna. Poslije ujedinjenja Njemačke Helmut Kohl postao je žrtva svojih političkih pobjeda (baš kao i Winston Churchill četrdesetak godina ranije).

Bolan proces ujednačavanja razvijene zapadne i nerazvijene istočne Njemačke, koji ni do danas nije završen, doveo je na vlast socijaldemokrata Gerharda Schroedera. Kohl je još četiri godine proveo u parlamentu, da bi se zatim povukao iz politike. U međuvremenu je otkriveno kako je za vrijeme njegove vlasti, CDU uspostavila sustav ilegalnog financiranja.

Posljednje godine možda je bolje ignorirati

Premda nikada nije potvrđeno da je sam Kohl privatno uzimao ilegalno prikupljeni stranački novac, činjenica je da je on osobno upravljao crnim fondovima njemačkih demokršćana. Zadnje godine Kohlova javnog djelovanja valja uglavnom ignorirati: one su obilježene dramatičnim skretanjem udesno, i nizom pomalo nedoličnih poteza, poput izjave koju je dao s Viktorom Orbanom, protiv emigrantske politike Angele Merkel.

Takvi će se ekscesi s vremenom prirodno zaboraviti. Ostat će činjenica da je Helmut Kohl bio glavni europski protagonist onih povijesnih zbivanja, koja su dovela do ujedinjenja Njemačke i do formiranja Europske Unije. Kao takav, Kohl vjerojatno jest najvažniji europski političar poslije Drugog svjetskog rata.