Hernadi ne vjeruje hrvatskom pravosuđu pa je evo sad poslao i promatrače da prate suđenje zbog mita za Inu

Jedan od promatrača bio je član obrane generala Ante Gotovine u žalbenom procesu u Haagu

Predsjednik uprave mađarskog MOL-a Zsolt Hernadi, kojem se u Hrvatskoj u odsutnosti sudi za davanje 10 milijuna eura mita bivšem premijeru Ivi Sanaderu, uz hrvatske i jednog britanskog odvjetnika angažirao je i dvojicu promatrača.

Hernadi nije dostupan hrvatskom pravosuđu, a u procesu u Zagrebu zastupaju ga odvjetnici Laura Valković i Goran Mikuličić. Njima se nedavno pridružio i britanski odvjetnik William Boyce. On će u travnju, kada će se na sudu ponovno pojaviti Robert Ježić, dobiti priliku ključnom svjedoku postavljati pitanja. Ježića je isti odvjetnik ispitivao i tijekom arbitražnog postupka koji je Hrvatska izgubila na sudu u Ženevi. Ježić, koji je glavni Uskokov svjedok u ovom slučaju i koji tvrdi da ga je Sanader molio da za njega od MOL-a preuzme 10 milijuna eura mita, svoj je iskaz na sudu dao u ponedjeljak.

Tko su Hernadijevi promatrači?

Promatrači bi pak, kako nam je potvrđeno, trebali nadzirati pravednost suđenja, odnosno na koji način vijeće Županijskog suda u Zagrebu vodi ovaj proces. U publici su zato, na posljednjem ročištu, bili Kai Ambos, profesor kaznenog i kaznenog procesnog prava, međunarodnog i poredbenog prava sa Sveučilišta Georg August iz Göttingena u Njemačkoj te britanski pravni stručnjak Lord David Anderson of Ipswich, koji je član i britanskog Doma lordova.

Ambos je bio sudac na općinskom sudu u Njemačkoj, a trenutno je međunarodni sudac za Kosovo. Lord Anderson je iskusni britanski odvjetnik. I on je bio kazneni sudac te promatrač za ljudska prava u Vijeću Europe. Sudac Ambos bio je i član braniteljskog tima generala Ante Gotovine tijekom žalbenog postupka u Haagu.

Što će promatrači raditi u sudnici?

Njima dvojici Zsolt Hernadi dao je zadatak da kao nepristrani promatrači analiziraju pravednost sudskog postupka što se protiv njega i Sanadera vodi u Zagrebu. Poznato je da Hernadi ne vjeruje hrvatskom pravosuđu, a i mađarsko pravosuđe odbilo ga je izručiti uz obrazloženje da u Hrvatskoj ne bi imao pravedno suđenje.

Sucu Ambosu i Lordu Andersonu u promatranju će pomagati zagrebački odvjetnik Davor Lazić i britanska odvjetnica Quincy Whitaker, no promatrači će, kako nam je rečeno, u svemu ostati potpuno neovisni. Zbog toga će svoj posao obavljati paralelno s Hernadijevim odvjetničkim timom. Potpisali su i protokol kojim jamče nepristranost. Tijekom postupka, ako ocijene potrebnim, o svojim će saznanjima moći izvijestiti i medije i javnost, kao i nevladine organizacije.

Radi li hrvatski sud po međunarodnim standardima?

Za Telegram su predstavnici promatrača otkrili kako će oni posebno analizirati na koji način USKOK zastupa optužbu protiv Hernadija i Sanadera, kao i na koji se način sudu prezentiraju dokazi. Posebno će, kažu, voditi računa o tome je li postupak u skladu sa standardima ljudskih prava, međunarodnim ugovorima, praksom Europskog suda za ljudska prava, pravom Europske unije i ostalim međunarodnim i UN-ovim pravnim standardima.

Promatrat će i poštuje li se načelno nedužnosti i imaju li okrivljenici dostatno pravo pristupa sudu, odnosno na koji način sud tretira njihove prijedloge i dokaze. Bilježit će i dozvoljava li im sud dozvoljava da sve prezentirane dokaze dostatno propitkuju. Promatrači će analizirati i poštuju li se sva ostala ljudska prava okrivljenika, poštuje li se procedura propisana hrvatskim zakonima, hoće li se odluke i presude temeljiti na dokazima te da li postupak protiv Hernadija i Sanadera vodi nepristrano sudsko vijeće. Za Telegram je potvrđeno da će na kraju suđenja promatrači dati i svoje konačno izvješće.