Zsolt Hernadi ustvrdio da hrvatska tjeralica (raspisana za njim) krši zakon i da je može lako ignorirati

Šef MOL-a osumnjičen je za podmićivanje u slučaju Ina-MOL

CEO of Hungary's energy group MOL Zsolt Hernadi leaves after delivering a speech during the foundation stone ceremony in the largest petrochemical complex in Hungary, the TVK, on October 15, 2013 in Tiszaujvaros, Hungary. A Hungarian court rejected a European arrest warrant issued by Croatia for Hernadi, in a case that landed a former Croatian prime minister in jail. Hernadi is suspected of striking a deal in 2008 with Croatia's ex-prime minister Ivo Sanader under which MOL allegedly paid 10 million euros ($13.5 million) in return for assuring its control of Croatian oil and gas company INA.   AFP PHOTO / ATTILA KISBENEDEK
FOTO: AFP

Predsjednik uprave mađarskog MOL-a Zsolt Hernadi, kojega hrvatsko pravosuđe sumnjiči za podmićivanje, rekao je za mađarski poslovni tjednik od četvrtka da u nekim zemljama postoji pravna mogućnost za ignoriranje hrvatske tjeralice raspisane za njim.

Hernadi je u intervjuu za list FIgyelo rekao da putuje od sredine ljeta i smatra da hrvatska tjeralica krši zakon. Kazao je da je udovoljio svim zahtjevima vlasti kada god su u protekle dvije godine zatražile da im dostavi potrebne dokumente. Čudnim drži što je tjeralica još na snazi s obzirom na odluku hrvatskog Ustavnog suda koji je poništio presudu u slučaju Ina-MOL.

Crvena Interpolova tjeralica

Hernadi je na crvenoj Interpolovoj tjeralici zbog optužnice hrvatskog pravosuđa koje ga tereti da je bivšeg premijera i predsjednika HDZ-a Ivu Sanadera podmitio s deset milijuna eura kako bi MOL-u prepustio upravljačka prava u Ini.

Crvena tjeralica reaktivirana je u veljači, a prvi put bila je raspisana u listopadu 2013., nakon što je Hernadija hrvatsko pravosuđe tražilo zbog sumnje u podmićivanje. Prema tjeralici, policija bilo koje države-članice Interpola u kojoj se Hernadi zatekne, trebala bi ga zadržati do eventualnog hrvatskog zahtjeva za izručenjem.

Hrvatska policija tražila očitovanje od Austrije i Njemačke

Presudu Sanaderu u slučaju Ina-MOL Ustavni sud je ukinuo i vratio na ponovno suđenje pa postoji mogućnost da se u ponovljenom postupku spoje suđenja Henadiju i Sanaderu.

Hrvatska policija zatražila je preko Interpola od austrijskih i njemačkih kolega objašnjenje zbog čega nisu postupili po europskom uhidbenom nalogu u slučaju Zsolta Hernadija koji je unatoč tjeralici zbog hrvatskih optužbi za korupciju putovao izvan Mađarske.