Novi hit iz Sabora. Selak Raspudić: 'ChatGPT je ljevičarski orijentiran. Tuđman mu je sumnjiv, a Tito drag'

Mostovka je sa saborske govornice kritizirala umjetnu inteligenciju

FOTO: YouTube (Saborska TV)

Danas je nastavljena saborska sjednica na čijem početku su bila stajališta klubova zastupnika. Na dnevnom redu je konačni prijedlog Zakona o pravosudnim vježbenicima u pravosudnim tijelima i pravosudnom ispitu. Stajalište je prva iznijela zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić.

Ona je stala za saborsku govornicu i počela govoriti o umjetnoj inteligenciji, odnosno ChatGPT-u. Kazala je da je rasprava o ChatGPT-u u društvu svedena na dio koji zabavlja javnost te kako se odnosi na njenu političku pristranost iako bi nominalno trebala biti neutralna. “Ne želi pisati pjesmu o Trumpu, ali piše panegirike Bidenu. Tuđman mu je sumnjiv, a Tito nekritički drag. Možemo – može, a Domovinski pokret ne može i tome slično”, kazala je pa pitala što je kod ChatGPT-a kontroverzno.

“Za razliku od čovjeka koji se rađa i ostaje pristran, umjetna inteligencija definira se kao trenirana da odbije neprikladne zahtjeve i ne zauzima strane, koja ne hvali niti kritizira, odnosno čije riječi moraju ostati neutralne. Na prvu se čini nejasno zašto bi to tako moralo biti kada je umjetna inteligencija proizvod tog pristranog čovjeka, po čijim uputama djeluje. No, dublje promišljanje daje puno instrumentalnije objašnjenje. Zato što je tako definirana, ona postaje nesporan alat za uporabu svih, čime se omogućuje da njena prava uloga, onoga tko kreira normalnost, zaživi u punom sjaju”, kazala je.

Platforme vidi polugama moći privilegirane manjine

U tom smislu je, kazala je, pitanje ChatGPT-a neodvojivo od kritike društvenih mreža, Wikipedije pa i digitalnih medija. Svi oni su, smatra, započeli kao neutralne platforme koje su omogućavale da različitim i pristranim pojedincima da izraze svoje ideje. “Posljedično se, međutim, sve više razotkrivaju kao moćno političko oružje u rukama privilegirane manjine koja stremi cenzurirati, a povremeno i isključiti iz društvene zajednice neistomišljenike. To čini s ozbiljnim posljedicama i u stvarnom političkom prostoru”, kazala je.

Kao primjer je navela aferu s laptopom Huntera Bidena, sina predsjednika SAD-a, te pitala kako bi završili američki izbori “da ona nije bila zataškana.” Nastavila je: “Štoviše, čak da se i želi da ChatGPT bude neutralan, on procesuira informacije dostupne na internetu, dakle ne cjelovite informacije ili nešto bitno istini već filtrirani sadržaj, kreiran od pristranih pojedinaca, koji poluge moći drže u svojim rukama.”

Prozvala Faktograf, kaže da vedri i oblači cenzurirajući

Stoga kada nominalno neutralni ChatGPT daje odgovore koji evidentno naginju na lijevu političku stanu, možemo reći da se više nego ikad razotkriva koliko je pristrana službena istina na internetu. U hrvatskom virtualnom kutku to najbolje vidimo na primjeri načina na koji, primjerice, Faktograf, vedri i oblači selektivno cenzurirajući politički sadržaj.

No, kazala je i da ova tehnologija ima svoje prednosti i da poslovnim subjektima stvara alate za stvaranje novih sadržaja. Njeno korištenje u tom smislu, tvrdi, može dovesti do povećane efikasnosti. Kao rizik je navela potencijalno gubljenje radnih mjesta o pozvala Hrvatsku da radnike pripremi za nove tehnologije. Podsjetila je na reguliranje umjetne inteligencije što je predložio Europski parlament. “Zbog svega je potrebno da Sabor usvoji etičke smjernice i prilagodi zakonski okvir tehničkim inovacijama”, kazala je.

Zekanović: ‘Most okuplja ravnozemljaše s diplomom’

Predsjednica Kluba zastupnika zeleno-lijevog bloka Sandra Benčić javila se za povredu Poslovnika rekavši da se važna rasprava o umjetnoj inteligenciji svela na političke preference. “Prvo, postoje univerzalne vrijednosti, kolegice Raspudić, koje dijeli velika većina ljudi u svijetu iz ovog ili onog razloga. A umjetna inteligencija, iako umjetna, je još uvijek inteligencija”, kazala je, pritom povrijedila Poslovnik i dobila opomenu.

Javio se i Hrvoje Zekanović, za povredu članka 238. On je branio ChatGPT rekavši da ona nekada pogodi. “Tako kada ukucate stranku Most, izađe vam stranka/sekta Most, osnovana 17. studenog 2012. u Metkoviću, mahom okuplja ravnozemljaše s diplomom”, kazao je i dodao da ChatGPT ponekad pogodi.

“Ni krajnja ljevica ni krajnja desnica pojma nemaju što je ChatGPT i zašto je rasprava o njemu toliko važna za Sabor i hrvatsku javnost. Mogu se samo nadati da će progresivne snage okupljene u Mostu imati priliku podrobno i analitički pristupiti ovoj temi i da će nam se pridružiti ostali koji se nalaze u Sabor”, kazala je Selak Raspudić tražeći povredu Poslovnika. Predsjedavajući Gordan Jandroković je zaključio da ni to nema veze s povredom Poslovnika i sama odbila opomenu. Njen govor prvi je u ovom videu: