Hit: Ratnik Baćo u teško prepričljivom pismu traži da sam podmiri dio troškova svog školovanja

“Kao dužnosnik koji nije oslobođen od službe", Bačić se poziva na "transparentost i fiskalnu odgovornost"

FOTO: Pixsell

Vremena nisu laka ni za hrvatske ratnike. Čak ni za u posljednje vrijeme najpopularnijeg, Antu Bačića-Baću, jednog od samo devet hrvatskih polaznika Ratne škole naraštaja 2022./23. godine.

Naime, ovaj uzorni HDZ-ov saborski zastupnik ove godine je odlučio nadoknaditi rupe u znanju nastale činjenicom da nije služio vojni rok i cementirati svoju poziciju vojnog stručnjaka među političarima, pa je upisao MORH-ovu Ratnu školu “Ban Josip Jelačič”. Što su neki politički protivnici našli spornim, jer, eto, nikad dosad neki saborski zastupnik nije pohađao Ratnu školu, niti je to zakonom predviđeno za državne dužnosnike.

Posjet Slavonskom Brodu

No, Baćo je ipak, uz poguranac stranačkih kolega, predsjednika Sabora i ministra obrane, upao među devetero odabranih i krenuo sa stjecanjem ratničkih znanja. Posljednjih dana su bili na studijskom putovanju po istoku Hrvatske, a posebno su posjećivali mjesta koja su tijekom Domovinskog rata dala velik doprinos obrani Hrvatske. Tako su bili i na prijemu kod gradonačelnika Slavonskog Broda Mirka Duspare, koji je zabilježen serijom slika grupe ljudi u uniformama i dvojice u civilnoj odjeći – gradonačelnika Duspare i polaznika Baće.

No, kako se oko zakonitosti njegovog školovanja već digla velika buka u javnosti i kako se u medijskim prilozima često spominjala rekordna svota od 90 tisuća kuna koliko je potrošio na putne troškove kao saborski zastupnik, Bačić je osjetljivim političkim (ili već ratničkim?) njuhom naslutio – opasnost.

“Kao dužnosnik koji nije oslobođen od službe”

Pa je u nedjelju načelniku Ratne škole, brigadiru Miji Kožiću odaslao neobičan dopis kojim traži da sam pokrije sve izvanredne troškove svog školovanja. U teško prepričljivom dokumentu, Bačić kaže da “kao dužnosnik koji nije oslobođen od službe, za razliku od polaznika koji su u punom vremenu u pohađanju Ratne škole” traži da osobno sudjeluje u podmirenju svih troškova koji mogu proizaći iz njegovog sudjelovanja u nastavnom procesu.

Uz zahvalu na razumijevanju, Bačić opširno pojašnjava svoj zahtjev. “Ovim putem tražim od Ratne škole da sve troškove koji su vanredni i možda nisu namijenjeni za polaznike koji nisu oslobođeni od službe, a tiču se oblika nastave kao što su studijska putovanja i odnose se na prijevoz, smještaj, prehranu, članarine, ulaznice i sve ostale troškove koji mogu nastati u ovakvom obliku nastave, da mi se zaračunaju, naknadno ispostave računi koje moram podmiriti ili neposredno prije nego što nastanu da me se uputi da ih podmirim”, kaže Bačić u dopisu načelniku Ratne škole.

Samo transparentnost i fiskalna odgovornost

Pa pojašnjava i zbog čega: “Sve u cilju transparentnosti, fiskalne odgovornosti za proračunska sredstva i mogućih izdataka koje polaznici koji nisu iz oružanih snaga i nisu oslobođeni službe mogu imati, a nemaju pravo koristiti iz proračuna Ministarstva obrane, stavaka koji se odnose na financiranje Hrvatskog vojnog učilišta, posebice izvođenja i provedbe nastave Ratne škole “Ban Josip Jelačić”.

U cilju transparentnosti i fiskalne odgovornosti za proračunska sredstva i Telegram je uputio Hrvatskom vojnom učilištu u sklopu kojeg djeluje Ratna škola upit hoće li udovoljiti Bačićevom zahtjevu i jesu li dosad imali sličan slučaj. Odgovore zasad nismo dobili.