HNB prije tri dana tvrdio da je sve OK. Ljudi danas iz Sberbanka ne mogu podići više od 6000 kuna gotovine

Slučaj Sberbank: od uvjeravanja građana da nema razloga za paniku do vijesti o propadanju

25.02.2022., Pula - Klijenti cekaju na ulaz u rusku banku Sberbank zbog rata Rusije i Ukrajine. Photo: Sasa Miljevic/PIXSELL
FOTO: Sasa Miljevic/PIXSELL

Na rusku invaziju na Ukrajinu, koja je započela u četvrtak, zemlje Zapada odgovorile su sankcijama. Među prvima, na udaru sankcija našle su se najveće ruske banke u državnom vlasništvu, a među njima i Sberbank, koja posluje i u Hrvatskoj. Već u petak, 25. veljače, zabrinuti građani pohrlili su u poslovnice te banke, prestrašeni najavljenim sankcijama. Neki od njih došli su samo kako bi se informirali koje su im sve mogućnosti dostupne, dok su drugi tražili način da dođu do svog novca.

Redovi su se stvarali u Zagrebu, Splitu, ali i ostalim gradovima s poslovnicama Sberbanka. Iz HNB-a su tada poručili da “ne treba podizati novac te da su ulozi do 100.000 eura osigurani”.

Danas, tri dana kasnije, Hrvatska narodna banka javlja da je za Sberbank d.d. proglašen dvodnevni moratorij, a građani mogu raspolagati sa 7280 kuna dnevno. Točnije, 4000 kuna mogu podići u poslovnici, 2000 kuna na bankomatu, a 1280 kuna im je na raspolaganju preko POS uređaja. Donosimo pregled zbivanja s tom ruskom bankom od petka do danas.

Zabrinuti građani pohrlili u poslovnice, HNB umiruje

Prošloga petka iz više hrvatskih gradova stigle su slike desetaka zabrinutih građana u redovima pred poslovnicama Sberbanke. Neki su došli kako bi se informirali, a bilo je onih koji su odlučili odmah podići novac koji imaju. Jedni zabrinuti zbog štednji koje imaju, drugi zbog kredita, a bilo je i umirovljenika koji mirovine primaju na račun otvoren u Sberbanci.

Hrvatska agencija za osiguranje depozita ubrzo je sazvala konferenciju za medije. “Nema nikakvog razloga za paniku oko depozita u bilo kojoj banci koja je u tom sustavu, pa tako i Sberbanke”, poručila je tada direktorica Agencije Marija Hrebac. “Čak i kad bi došlo do nekih problema, hrvatski sustav osiguranja depozita neće zakazati. Mi imamo dovoljno sredstava na raspolaganju da možemo isplatiti sve klijente s depozitima do 100.000 kuna”, kazala je još.

Na sustav osiguranja depozita koji građanima jamči da je njihov novac siguran do iznosa od 100 tisuća eura, pozivala se i Hrvatska narodna banka. Iz HNB-a su tada poručili i da “pomno prate sve što se događa sa situacijom u Ukrajini i Rusiji” i moguće posljedice “koje bi ti događaji mogli imati na banke u Hrvatskoj”.

‘Sberbank pred propadanjem’, građani mogu raspolagati sa 7280 kuna dnevno

U ponedjeljak ujutro retorika odgovornih se mijenja. HNB jutros javlja kako je za Sberbank d.d. proglašen dvodnevni moratorij “nakon kojega će se odlučiti o sljedećem koraku”. Do tada, hrvatski građani i poduzeća mogu raspolagati s iznosom do 7280 kuna dnevno. U priopćenju naglašavaju da su, neovisno o konačnoj odluci o sudbini banke, depoziti klijenata Sberbanka osigurani do 100 tisuća eura, u skladu sa Zakonom o sustavu osiguranja depozita. Dodaju da je u tom smislu više od 90 posto deponenata u Sberbank d. d. zaštićeno.

Odluci o moratoriju prethodila je ocjena Europske središnja banke (ESB), koja izravno nadzire ovu banku, o tome da Sberbank d.d. u Hrvatskoj i Sloveniji – propada ili će vjerojatno propasti.

“Banka Sberbank Europe AG i njezina društva kćeri doživjeli su značajan odljev depozita zbog utjecaja geopolitičke napetosti na njihov ugled. Posljedica takvog odljeva depozita bilo je pogoršanje njihova likvidnosnog položaja. Nema dostupnih mjera za koje bi bilo realistično očekivati da bi se njima taj položaj mogao popraviti na razini grupe i u svakom društvu kćeri unutar bankovne unije”, stoji u priopćenju ESB-a.

Oglasio se Sberbank: ‘Trudimo se spasiti sve depozite građana’

ESB je u skladu sa svojim mandatom, o toj ocjeni obavijestio Jedinstveni sanacijski odbor (SRB), središnje sanacijsko tijelo unutar bankovne unije. SRB je donio odluku o moratoriju poslovanja Sberbank d.d., slijedom koje je i HNB donio odgovarajuće rješenje. Moratorij će trajati do utorka, 1. ožujka, do 23:59 sati.

U međuvremenu se oglasio i Sberbank, odnosno hrvatska podružnica najveće ruske banke. Priopćili su da se banka nalazi “pod pojačanim pritiskom klijenata za povlačenje depozita te da u suradnji s hrvatskim i europskim regulatorom radi na prevladavanju krize.” Dodali su da je nepovoljna geopolitička situacija imala brz i značajan utjecaj na njihovo poslovanje.

Poručili su da u suradnji s Hrvatskom narodnom bankom i europskim regulatornim tijelima, Sberbank Hrvatska radi na rješavanju “izvanredne i nenadane situacije, s krajnjim ciljem da se zaštite svi klijenti i zaposlenici, a poslovanje Banke čim prije nastavi bez poteškoća”. Sberbank ulaže sve napore kako bi se sačuvali svi depoziti, uključujući i one u vrijednosti iznad sto tisuća eura, kao i sva radna mjesta, kažu još u priopćenju.

U Sloveniji zatvorene poslovnice Sberbanka

Kaos oko ove ruske banke vlada i u susjednoj Sloveniji. Poslovnice Sberbanka ondje su od ponedjeljka zatvorene, a usluge te banke ograničene su na kartično poslovanje. Kako je objavila slovenska središnja banka (Banka Slovenije), ostale usluge Sberbank Slovenija privremeno su nedostupne do srijede ujutro, do kada su isplate i uplate također ograničene i to na 400 eura po danu.

Sberbank Slovenija je danas na svojim internet stranicama objavila da je “u svjetlu nedavnih geopolitičkih događaja” u vrlo kratkom vremenu zabilježila značajan odljev sredstava klijenata te da se traže rješenja kako bi se osigurao nesmetan rad svih njenih klijenata.

U međuvremenu, viceguverner HNB-a Roman Šubić sazvao je konferenciju za novinare u 12 sati, a govorit će o odluci o moratoriju poslovanja Sberbank d.d. Inače, ova ruska banka ima 31 poslovnicu u 22 hrvatska grada.