Hoće li biti štrajka? Kreću pregovori oko povećanja plaća zaposlenih u zdravstvu

Kujundžić vjeruje da će Vlada odluku o povećanju plaća u zdravstvu donijeti u idućih mjesec dana

Pregovarački odbori Vlade i zdravstvenih sindikata sastat će se u utorak u 9 sati u Ministarstvu zdravstva da bi započeli pregovore o povećanju plaća u zdravstvu, nakon što Vlada nije prihvatila povećanje koje je bilo dogovoreno tijekom kolektivnih pregovora u srpnju. Predsjednik Samostalnog sindikata zdravstva i zdravstvenog osiguranja Stjepan Topolnjak izjavio je u ponedjeljak kako sindikati ne odustaju od povećanja plaća te najavio da će, ako do povećanja ne dođe, pokrenuti sindikalne akcije.

“Želimo dobiti ono što smo parafirali – povećanje plaća za tri posto na uvjete rada i četiri posto na odgovornost za život i zdravlje ljudi za sve zdravstvene i nezdravstvene djelatnike u procesu dijagnostike i liječenja, što godišnje iznosi oko 400 milijuna kuna”, rekao je Topolnjak Hini.

Sindikati najavili mogućnost štrajka

Ministar zdravstva Milan Kujundžić rekao je kako će sindikate zamoliti za strpljenje, da sačekaju 15-20 dana dok Ministarstvo financija ne napravi izračune i Vlada o tome ne postigne suglasje. Izrazio je uvjerenje da će Vlada odluku o povećanju plaća u zdravstvu donijeti u idućih mjesec dana. U Ministarstvu zdravstva potpisano je 31. srpnja produljenje Kolektivnog ugovora za djelatnost zdravstva i zdravstvenog osiguranja s dva reprezentativna sindikata. No, Vlada nije prihvatila i parafirano povećanje plaća – za tri posto od 1. kolovoza i za četiri posto od 1. listopada, za 72.000 radnika u sustavu, već je najavila nastavak pregovora.

Govoreći o pregovorima koji počinju danas, Topolnjak je prošlog tjedna rekao kako sindikati neće odustati od svojih potraživanja, a ako bude potrebe, ne isključuje ni mogući štrajk. “Ako se ne odobre naši minimalni zahtjevi, a Vlada bude pregovarala s ‘s figom u džepu’ onda ćemo mi zatražiti i više. Od početka kolovoza povećanje je trebalo biti tri posto, a od 1. listopada 4 posto”, rekao je.

Pregovori, dodaje, ne bi trebali ovisiti o nekim drugim javnim službama. Naveo je primjer povećanja primanja u prosvjeti u listopadu četiri, a u siječnju dva posto. “Vlada konačno mora shvatiti kako u zdravstvenom sustavu nema dovoljno kadra, kako nam odlaze ljudi, ne samo zdravstveni radnici, nego i nezdravstveni. Nema više vremena za odugovlačenje”, zaključio je. Topolnjak je ponovio da će djelatnici u zdravstvu posegnuti za prosvjednim akcijama ako se ne udovolji zahtjevima, a ni štrajk nije isključen.

Kujundžić optimističan, Marić suzdržan

Uoči nastavka pregovora reporterka N1 televizije Mila Moralić razgovarala je s ministrom Kujundžićem, koji je rekao da će sastanku s predstavnicima sindikata će zatražiti odgodu i nakon toga se ide sastati s premijerom. “Ja sam više puta rekao da su sindikati bili maksimalno korektni u pregovorima i skromni i mislim da će ova vlada i narod naći četiri posto da bi zadržali liječnike, sestre i druge djelatnike u zdravstvu u Hrvatskoj”, rekao je Kujundžić.

Na današnje pregovore stigao je i ministar financija Zdravko Marić, koji je rekao da ga je na pregovore pozvao Kujundžić, te da ne vjeruje kako će dogovor biti postignut danas. “Jasno je kakav je stav vlada zauzela po pitanju politike plaća… Razgovarat ćemo na konstruktivan način, kako će to rezultirati, vidjet ćemo”, kazao Marić. “Legitimno je da svatko gleda svoj segment. Ne možemo zanemariti zdravstveni sustav jer je financijski u lošem stanju, ali s druge strane napominjem da, krenuvši od sestara, tehničara do liječnika, mislim da imamo izvrsnu kvalitetu, no ne možemo zanemariti financijsku sliku”, dodao je ministar financija.