Hoće li bostonskog bombaša upravo ova snimka iz ćelije osuditi na smrt?

Carnajev je proglašen krivim za korištenje oružja za masovno uništenje

FOTO: YouTube

Američko ministarstvo pravosuđa objavilo je snimku bostonskog bombaša Džohara Carnajeva na kojoj pokazuje srednji prst u nadzornu kameru u svojoj zatvorskoj ćeliji, dan nakon što su je tužitelji pokazali porotnicima na suđenju na kojem se odlučivalo o kazni koju će Carnajev dobiti, piše Guardian.

Snimka, snimljena tri mjeseca nakon napada u travnju 2013. godine u ćeliji u zgradi saveznog suda, jedina je javna snimka Carnajeva još od njegova uhićenja.

“Ovo je Džohar Carnajev – bezbrižan, nepromijenjen i bez osjećaja kajanja”, rekla je u utorak poroti pomoćnica američkog glavnog državnog odvjetnika Nadine Pellegrini. Porota će odlučiti hoće li 21-godišnji bivši student biti pogubljen.

https://www.youtube.com/watch?v=kbwJ_lqe5pU

Dokazuju da je Džohar bio samo klinac

Carnajevi odvjetnici pokušali su jučer ublažiti utjecaj snimke, stavljajući je u kontekst njegovih pokreta unutar ćelije. Pokazali su poroti video snimke njega kako gleda u kameru, popravlja kosu gledajući se u staklo kamere i radi pokret prstima tipičan za tinejdžerske selfije, a onda podiže srednji prst.

U očitom pokušaju dokazivanja argumenta da je Carnajev “klinac” kojeg je na krivi put naveo njegov stariji brat Tamerlan, braniteljica Miriam Conrad pitala je pomoćnika američkog šerifa Garyja Oliveiru zna li on koliko je Carnajev imao godina kad se napad dogodio. Svjedok je rekao da ne zna. “Ne znate da je imao 19 godina?”, upitala je Conrad.

Objavljivanje snimke dogodilo se drugog dana faze određivanja kazne na suđenju Carnajevu i nakon svjedočenja očuha ubijenog policajca, koji je nastradao dok su braća Carnajev pokušavala pobjeći.

Odvjetnici kažu da ne zaslužuje smrtnu kaznu

U bombaškom napadu tijekom Bostonskog maratona poginulo je troje ljudi, a više od 260 je ranjeno. Džohar je proglašen krivim za korištenje oružja za masovno uništenje sa smrtnom posljedicom, kao i pomaganje i podržavanje, za što je u Americi predviđena smrtna kazna.

Carnajevi odvjetnici kažu da je Tamerlan bio mozak napada i da je nagovorio svog mlađeg brata da sudjeluje. Odvjetnici tvrde da Džohar ne zaslužuje smrtnu kaznu.