Hoće li forenzičari hodati ispred radnika Čistoće i utvrđivati koje vrećice za smeće su falsifikat?

Još jedno pitanje: kako će poslovni uredi koji rade do 16 ili 17 sati navečer iznositi smeće?

FOTO: PIXSELL

Pomalo je razočaravajuće da sadašnja, zeleno obojena gradska administracija nije pronašla bolje i pažljivije osmišljeno rješenje za zagrebački otpad. Ovaj model još nije ni krenuo, a već se vidi niz manjkavosti

Od gradske administracije na čelu s Tomislavom Tomaševićem, s obzirom na njegovo višegodišnje bavljenje komunalnim i ekološkim temama, očekivalo se da će relativno brzo i bezbolno riješiti problem s otpadom koji u Zagrebu traje godinama.

To im je bila jedna od glavnih tema zbog koje su kritizirali bivšu gradsku vlast i vjerojatno je dobar dio javnosti mislio da imaju spreman plan te da će problemi s otpadom biti uskoro riješeni. No, čini se da su se rješenja počela tražiti tek nakon što je Možemo! dobio izbore i da ona još uvijek nisu pronađena.

Je li bilo više smeća na ulicama za vrijeme Bandića ili Tomaševića?

Prvo su se građani žalili na neodvoz otpada. Navodno se frekvencija odvoza prorijedila, pa je otpad danima stajao u i oko kanti, što je poseban problem bio tijekom ljetnih mjeseci i velikih vrućina, a na društvenim mrežama trajale su beskrajne rasprave o tome je li na ulicama bilo više smeća za vrijeme Bandića ili Tomaševića.

Nakon toga krenula je priča o novom modelu zbrinjavanja otpada. Kako bi se s ulica u središtu grada uklonile bezbrojne kante, uvode se posebne vrećice za otpad. Gradska administracija zamislila je naplatu odvoza otpada tako da će građani plaćati fiksni dio naknade i varijabilni dio kroz kupnju posebnih vrećica u čijoj cijeni je sadržana i naknada za odvoz. Vrećice s otpadom smjet će se ostavljati na ulicama isključivo između 20 i 22 sata, inače slijede kazne.

Hoće li forenzičari utvrđivati koje vrećice su falsifikat?

No, tu se otvorilo nekoliko pitanja. Na primjer, u gradu postoje brojni uredi koji rade do 16 ili 17 sati i nova pravila za odvoz otpada će im predstavljati problem. Netko će se morati vratiti od kuće u ured, samo kako bi u 20 sati bacio otpad.

Također, pojavile su se i lažne vrećice, odnosno kopije službenih vrećica koje su, naravno, daleko jeftinije, jer u njihovoj cijeni nema naknade za odvoz, pa je pred gradskom administracijom veliko pitanje kako to riješiti. Hoće li angažirati nekakve vještake, forenzičare, koji će pred radnicima Čistoće i provjeravati je li pojedina vrećica original ili falsifikat.

Posebni istražitelji bit će potrebni i da se utvrdi tko nepravilno razvrstava otpad. Za nepravilno razvrstavanje otpada predviđene su kazne do 500 kuna za kućanstva i do 1000 za ostale korisnike. Tomašević je ranije najavljivao da će se prekršitelje, između ostalog, moći identificirati kopanjem po smeću i traženjem računa na kojem pišu osobni podaci, što je, naravno, izazvalo podsmjeh.

Novi model još nije krenuo, a vidi se da je prepun rupa

Ali, ako nekoga ne identificiraju po odbačenom računu, a radi se o višestambenom objektu, bit će kažnjena cijela zgrada, što će vrlo vjerojatno izazvati žestoke sukobe među stanarima.

Pravni stručnjaci već su kritizirali takav model naplate kazni i tvrde da lako može doći do ustavnih tužbi. Sporno je da građani koji ispunjavaju svoje obveze plaćaju kazne za svoje susjede koji krše pravila. Ako ta priča zaista dođe do suda, i ako on stane na stranu građana, gradska administracija ponovno će se naći u problemima.

Pomalo je razočaravajuće da sadašnja, zeleno obojena gradska administracija nije pronašla bolje i pažljivije osmišljeno rješenje za zagrebački otpad. Ovaj model još nije ni krenuo, a već se vidi niz manjkavosti. Što će tek biti kad za koji dan krene njegova provedba.