Hoće li ga konačno smijeniti?

Malo je zastrašujuće kada se Kuščevićeve afere stave na papir pa se vidi što je sve isplivalo u tjedan dana

20.09.2018., Zagreb - Ministar Uprave Lovro Kuscevic.
Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Andrej Plenković u petak je zaključio da bi ministar uprave Lovro Kuščević ipak trebao objasniti situaciju u vezi s njegovom imovinom. “Razgovarat ćemo. Moj ritam ovdje bio je takav da ne mogu na temelju kratkih medijskih naslova pratiti sve te teme. Pitat ćemo, razgovarati, objasniti se. Koliko ja vidim to su sve neki događaji koji nisu od jučer. Na njemu je da sve objasni”, rekao je tada Plenković.

Je li to naznaka da je i premijeru, inače jobovski strpljivom kada su u pitanju afere njegovih ministara (tko ne vjeruje, neka pita gospodina Tolušića ili gospođu Žalac), konačno dozlogrdila šarada s Kuščevićevim kućama, stajama, neisporučenim kuhinjama i sličnim problemima? Iz Plenkovićeve izjave zaključili smo da još nije donio konačnu odluku o sudbini ministra uprave, pa smo mu priredili kratak popis svega za što se Kuščevića tereti. Ali stvarno kratak, samo malo duži od tih medijskih naslova koji inače jedva stigne pročitati zbog svojeg ritma.

Kuća, staja, nadstrešnica?

Telegram je prije manje od tjedan dana otkrio kako Kuščević 11 godina nije upisao svoju kuću na Braču u katastar. Ministar je na to spremno priznao da nije poštivao zakon: “Hvala Bogu, imam puno nekretnina, nije moguće sve to pratiti. Tko će o svemu voditi računa?”, zapitao se. U svjetlu tog propusta posebno nas uveseljava činjenica da je Kuščević nedavno predstavio Katastar u pokretu, projekt koji bi trebao pomoći građanima da na brz, lak i učinkovit način dobiju uvid u podatke o nekretninama.

Telegram je u međuvremenu otkrio i da preko puta zemljišta na kojem je izgradio kuću, postoji još jedna parcela u vlasništvu Lovre Kuščevića, koja se u katastru vodi kao pašnjak s cestom. Stvarnost i ovoga puta demantirala katastar, pa smo doznali da je na njoj ministar u međuvremenu sagradio prvo nadstrešnicu, a potom i štalu koja je poslije prenamijenjena u stambenu zgradu.

Zanimljivo, unatoč tome što prema tadašnjem Prostornom planu na toj parceli nije imao stoku niti dovoljnu površinu ni udaljenost od građevinskog područja, Kuščeviću je tada svejedno izdana dozvola za građenje. I baš kada je ta štala dovršena, dolazi do promjena Prostornog plana uređenja općine Nerežišća, kojima je omogućeno da se štale mogu prenamijeniti u stambene zgrade.

Kada je kuća sagrađena?

Pokušavajući opravdati sve nestašluke koje je Telegram otkrio, ministar Kuščević je izjavio: “kuću o kojoj pišu imam od 2005. godine. Imao sam je i prije nego što sam postao načelnik”. Tu tvrdnju jučer navečer opovrgnula je Slobodna Dalmacija, objavivši fotografiju za koju tvrde da datira iz 2009., na kojoj se jasno vidi parcela na kojoj ne postoji nikakva građevina.

“Fotografija koju je zaprimila Slobodna Dalmacija, snimljena koncem 2009. godine, prikazuje – gotovo ništa na tom mjestu. Betonski zid i stupići uz cestu. Malo betona, ali ni traga višekatnici, velebnom zdanju s bazenom za koje Kuščević novinarima, javno, tvrdi da je četiri godine ranije postojalo”, pišu kolege iz Slobodne.

Ljudima su dužni kuhinju

Jučer je Telegram u najnovijem ekskluzivu došao do dokumenata koji otkrivaju kako je obiteljske tvrtke Kuščević d.o.o. nakon stečaja ostavila milijun kuna dugova prema dobavljačima, i 300 tisuća prema državi. Među vjerovnicima je i jedan bračni par iz Splita koji je tri godine prije stečaja naručio i uredno platio kuhinju, koju im tvrtka Kuščević d.o.o. nikada nije isporučila, a nije im ni vratila novac.

Oko priče s Kuščevićevom imovinom mogla bi se postaviti još neka pitanja, Na primjer, zna li ministar popuniti imovinsku karticu, s obzirom na to da je od 2011. do 2016. navodio je kako je vlasnik kuće s okućnicom površine 1000 kvadrata, vrijedne sedam milijuna kuna, da bi, postavši ministar, prvo je površinu smanjio na 952 četvorna metra, a onda u listopadu 2017. u novu imovinsku karticu upisao da se kuća s okućnicom prostire na 350 kvadrata. I vrijednost kuće se u međuvremenu drastično smanjila, smatra ministar, sa sedam na šest milijuna kuna.

Još par sitnica

Mogli bismo pitati i kako je ministar dobio dozvolu za iznajmljivanje kuće turistima, ili zašto se u toj kući nalazi hrvatski grb s prvim bijelim poljem. Mogli bismo pitati i to nema li Kuščević možda još koju kuću, s obzirom na to da je Index.hr nedavno pisao o tome kako se u bračkoj uvali Grška nalaze dvije kuće, kojima je formalni vlasnik Ivica Žuvić, brat supruge Lovre Kuščevića, ali ministar se tamo odmara, a, kako piše Index, “bez dobre volje aktualnog ministra u Grškoj danas ne bi bilo kuća”.

Na kraju krajeva, tu je i činjenica da je Kuščević vlasnik nekretnina koje ukupno vrijede oko devet milijuna kuna, a on nijednu nije dobio u nasljedstvo. S obzirom na to da su obje tvrtke u kojima je Kuščević radio kao voditelj prodaje propale, te da je njegova trgovina namještaja “Kuščević d.o.o.” koja otišla u stečaj ostavši dužna 1,3 milijuna kuna, možemo se zapitati i to odakle ministru toliko imovine.

I nešto malo starije za kraj

Sve nabrojano objavljeno je u posljednjih tjedan dana, pa bi netko, kao recimo premijer koji razmišlja o ministrovoj smjeni, mogao steći dojam da se čovjeku poklopio stvarno težak tjedan, ali inače nije tako loš tip. Zbog toga ćemo se prisjetiti još nekih problemčića koje je gospodin Kuščević imao, ali stvarno kratko, da ne razbijemo ritam gospodinu Plenkoviću.

Recimo, Kuščević je priznao kako je pomogao pripadniku Torcide koji je sudjelovao u napadu na sezonske radnike u Supetru, da stupi u kontakt s obitelji kada je lani završio u pritvoru u Beogradu. Navijač je, inače, bio pritvoren zbog krađe i ispisivanja ustaških grafita na benzinskoj postaji. Tu je bila i ona situacija kada se ministar pohvalio da će radikalno smanjiti državnu upravu, pa je Telegram doznao da tu zapravo spajaju, sele i pretumbavaju kojekakve državne agencije.